Προς το περιεχόμενο

Funkier διασκευη σε ενα funk κομματι :)


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι,αν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ σιγουρα θα καταλαβεις τη διαφορα . ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν υπαρχει Groove καθολου!

κανονικα επρεπε να εχω σηκωθει απο την καρεκλα αλλα τπτ....

κ αυτο ξεκιναει απο την εισαγωγη που παιζει η κιθαρα μονη της!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ΕΙΝΑΙ μουσικη το...μεταλλο ,απλα οχι οτι καλυτερο μπορει να ακουσει ενας ντραμμερ για να αποκτησει...DEEP groove (αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι δεν υπαρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γκρουβατοι μεταλλικοι ντραμμερ,απλα ΚΑΙ αυτοι ειναι βαθεις γνωστες του groove & του funk)

 

Κατι που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ο Nicko McBrain (ντραμμερ των Maiden για τους αμαθεις  :P) ειχε παιξει για ενα διαστημα στους Stretch για των οποιοιων το τραγουδι γραφτηκε αυτο το ποστ.

Ισως να ειναι και ο ιδιος που παιζει στο why did you do it  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν υπαρχει Groove καθολου!

κανονικα επρεπε να εχω σηκωθει απο την καρεκλα αλλα τπτ....

κ αυτο ξεκιναει απο την εισαγωγη που παιζει η κιθαρα μονη της!

 

λες για την "διασκευη" ή το "original"? (αν το κανει ο θεος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ο Nicko McBrain (ντραμμερ των Maiden για τους αμαθεις  :P) ειχε παιξει για ενα διαστημα στους Stretch για των οποιοιων το τραγουδι γραφτηκε αυτο το ποστ.

Ισως να ειναι και ο ιδιος που παιζει στο why did you do it

 

Όχι, παίζει ο Jim Russell.

 

μετα το one-two τα πληκτρα επιχειρουν να παιξουν το σολο απο τα πνευστα

 

Ναι, αλλά δεν τους βγαίνει... ;)

 

Τέλος πάντων, ακόμη δεν κατάφερα να ακούσω τη διασκευή της διασκευής, αλλά επιμένω ότι η πιο-κοντά-στο-original εκτέλεση είναι ok.

Μπήκα και στο myspace σας και είστε μια χαρά μπάντα, ζωντανή, κεφάτη και φανκιάρικη, και θα περνούσα πολύ καλά σε live σας.

 

Όσο για τις όποιες ατέλειες, πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτιώσεις, αλλά το σύνολο εμένα τουλάχιστον μου λεει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά δεν νομίζω ότι πρέπει να τα ρίξουμε όλα στον ντράμερ.

Εγώ αυτό που δεν ακούω και στις 2 εκτελέσεις είναι προβαρισμένη και δεμένη μπάντα.

Καλά στη "διασκευή" ας υποθέσουμε ότι το ψάχνετε...

Το κομμάτι όμως είναι φανκ ενώ εσείς, ακόμα και στην επανεκτέλεση παίζετε χαλαρά προς... ντίσκο, που δεν είναι καθόλου φανκ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει μπάντα να πιάσει ποτέ το γκρούβ αυτού του καημένου κομματιού. Όπως και στο Play that funky music white boy που ανήκει και αυτό στο στάνταρ ρεπερτόριο των μπαντών ανα την επικράτεια... Δεν ξέρω γιατί περιλαμβάνονται πάντως.

 

Πιστεύω ότι αυτό που λείπει από τις περισσότερες μπάντες είναι η αίσθηση του γκρουβ. Τι εννοώ; Πόσε πρόβες έχετε κάνει επαναλαμβάνοντας μόνο το κύριο θέμα του συγκεκριμμένου κοματιού (ή οποιουδήποτε σημαντικού ρυθμου);

Το πιό πιθανό είναι όσες ώρες χρειάστηκε ο τραγουδιστής να το "βγάλει".

 

Σε σοβαρά σχολεία όπως το Musicians Institute πχ, αυτό είναι ένα σημαντικότατο μάθημα. Μια - δυό νύχτες ολόκληρες την εβδομάδα, ένα rhythm section επαναλαμβάνει με κάθε πιθανή λεπτομερή αλλαγή, αλλαγίτσα, αλλαγούλα, χωρίς σόλο, ένα και μόνο θέμα. Όλη νύχτα!

Δοκιμάστε το και θα δείτε! Θα αποκτήσετε το groove! Θα καταλάβετε τη διαφορά του παίζω από το ΠΑΙΖΩ!

 

Αυτό λείπει από τις μπάντες μας. (Αν εξαιρέσουμε και τους καλούς τραγουδιστές βέβαια. ;D ;D )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

A... και το σημαντικότερο. Το σύνολο ακούγεται σαν να μην ακούει ο ένας τον άλλο.

Σαν να έχει μάθει το κάθε όργανο το μέρος του και να το παίζει άσχετα με το τι συμβαίνει γύρω του. Το έχετε προσέξει αυτό;

Σόρι αν γίνομαι αυστηρός αλλά να διευκρινήσω ότι οι περισσότερες μπάντες κάπως έτσι ακούγονται (δηλαδή είστε ο μέσος όρος) και αυτή είναι μόνο μια αφορμή για να πω αυτά που ήθελα τόσο καιρό... Καλή επιτυχία πάντως!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στη "διασκευή" ας υποθέσουμε ότι το ψάχνετε...

 

 

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα

Υπάρχει αμηχανία

επίσης μπάσσο - τύμπανα δεν παίζουν ούτε δύο μέτρα ίδια, αλλά διαρκώς παραλλαγές ενός βασικού ρυθμού που τελικά εμείς οι ακροατές δεν προλαβαίνουμε να τον ακούσουμε ποτέ ακριβώς.

Το αποτέλεσμα των παραπάνω είναι αυτά τα flam και το ότι γενικά το κομμάτι δεν groovάρει.

 

Στην περίπτωση της επανεκτέλεσης που είναι και πολύ πολύ καλύτερη, δεν υπάρχει η αμηχανία του "τί ακριβώς να παίξω τώρα" κι έτσι έχει μείνει ελέυθερος χώρος στο μυαλό και στα χέρια για να ασχοληθούν με τα ουσιώδη θέματα του μετρήματος, του groove, της συνεργασίας κλπ.

 

απολογούμαι κι εγώ με τη σειρά μου που δεν είπα τα καλύτερα λόγια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου