Προς το περιεχόμενο

Θέμα Αλ-τσαντήρι news και ο ήχος του συνθ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου θυμίζει public domain - operation blade και new order - confusion (pump panel reconstruction mix) αλλά μάλλον δεν είναι. Θα πω κι'εγώ ΤΒ με αρκετό distortion & resonance. Δοκίμασε audiorealism bassline, phoscyon για αρχή αλλα γενικά είναι ήχος που μπορείς να επιτύχεις με διάφορα soft synths.

 

ειναι οντως tb-303. αρχικα τον ηχο αυτον καθ'αυτον τον ειχανε φτιαξει οι pump panel (damon wild, tim taylor, synewave recordings nyc), στα μεσα των nineties. οι public domain το σαμπλαρανε και κανανε το operation blade, το οποιο βαπτιστηκε ετσι, γιατι το confusion συμπεριλιφθηκε στο soundtrack του blade (αν θυμαμαι καλα, τελευταιο track του cd).

με το bassline της audiorealism μπορεις να κανεις ακριβως τον ιδιο ηχο, αρκει να του βαλεις μπολικο distortion. το setting του resonance ειναι ψηλα, ισως και τερμα. και πιασε μετα το cutoff freq, ξεκινα το απο τη μεση και ανεβαζε το. να δεις οτι θα εχει το ιδιο effect οπως και αυτο που ψαχνεις :)

 

το δυσκολο ειναι να προγραμματισεις το sequencer του bassline, ωστε να παιζει το ιδιο sequence. ηταν και θα ειναι ψιλοδυσκολο το ρημαδι. αν φτιαξω παντως το preset, θα σου το στειλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τον βγάλεις ρύθμισε το συνθι σου να παίζει μονοφωνικά φτιάξε το portamento του ώστε να γλιστρά η μια νότα μέσα στην άλλη κι έπειτα χρησιμοποίησε μόνο ένα osc. Σε αυτόν βάλε πριονωτή ή τετραγωνική κυματομορφή. Έπειτα στο φίλτρο σήκωσε ψηλά το res και παίξε με το cut off μέχρι να ακουστεί όπως περίπου το θες.

Βάλτου τέλος και ένα plug παραμόρφωσης και θα είσαι σχεδόν κομπλές. Ε... μετά ψιλοδιορθώσεις, ανάλογα του τι χρησιμοποιείς.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος ηχος δεν εχει sync , γιατι αποτελειται απο μονο ενα Oscillator.

 

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια και επειδή μου αρέσει πολύ αυτός ο ήχος

σκέφτηκα να τον φτιάξω και με τους 2 τρόπους (reso+dist ή hard sync).

 

Οπότε ψηφίστε ποια εκδοχή σας αρέσει περισσότερο και περιμένω και τις δικές σας

εκδοχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι που αναφέρεις πάντως είναι κάποια διαφορετική εκτέλεση από το Operation Blade των Public Domain.

 

 

 

EDIT: Βιάστηκα πολύ να απαντήσω πριν διαβάσω τις απαντήσεις των υπόλοιπων παιδιών. Κατάλαβα εκ των υστέρων ότι έχει ειπωθεί ήδη.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ίδιος ήχος ή τουλάχιστον κάποιος που μοιάζει δεν χρησιμοποιήθηκε και στο Higher State of Consiousness?

 

Νομίζω οτι ήταν προγενέστερο όλων των κομματιών που παρατίθενται εδώ...βέβαια διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ίδιος ήχος ή τουλάχιστον κάποιος που μοιάζει δεν χρησιμοποιήθηκε και στο Higher State of Consiousness?

 

Νομίζω οτι ήταν προγενέστερο όλων των κομματιών που παρατίθενται εδώ...βέβαια διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

 

Σωστός ο Νίκος. Απίστευτο κομάτι κιόλας ... και όντως παλαιότερο από όσα έχουμε αναφέρει στο topic.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου