Προς το περιεχόμενο

Αραβικές κλίμακες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κάποιες κλίμακες σε μορφή SysEx. Τα αρχεία μπορούν να μεταφερθούν μέσω Cakewalk, Sonar κλπ.

 

Τα 37 συνολικά αρχεία (*.syx) με τις κλίμακες αφορούν:

Equal Temperament (ένα αρχείο)

Just Temperament (δώδεκα αρχεία)

Arabic Scale 1 (δώδεκα αρχεία) απλής μορφής.

Arabic Scale 2 (δώδεκα αρχεία) ολοκληρωμένης μορφής.

 

Τα αρχεία τα έχω κάνει για μηχανήματα συμβατά με GS και μόνο για το Midi κανάλι 1. Δεν επεκτάθηκα και σε άλλες κλίμακες. Άλλωστε δεν χρειάζεται πολύ για να καταλάβει κάποιος μουσικός το τι ακριβώς συμβαίνει.

Ελπίζω να βοήθησα αρκετούς...

♪♫♪

scales.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο Μανώλη από μένα κι ας μην είμαι πληκτράς ;)

Σ' ευχαριστώ.

Αν και αυτές οι κλίμακες, δεν αφορούν μόνο πληκτράδες αλλά και κιθαρίστες.

Μιάς και αρκετοί εδώ μέσα έχουν κάποια κιθάρα που μπορεί να συνδεθεί μέσω Midi με Η/Υ ή/καί κάποια εξωτερική μονάδα ήχων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα κύριε Χναράκη. Πραγματικά πολύ χρήσιμο. :)

 

Ερώτηση: αν δεν έχω μηχάνημα συμβατό με GS, αλλά με GM2, θα δουλέψουν;

Θα δουλέψουν με το Fantom-G;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, καλή ερώτηση. Αν και δεν το δοκίμασα ακόμα, ακόμα και αν δεν τα βλέπει το Kontakt, μπορώ να τις περάσω και τις σώσω σαν tuning template. Μετά φυσικά μπορώ να τις μοιραστώ με όποιον θέλει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω...κιθαρίστας, Mac User και άσχετος από πλήκτρα...

Εάν δεν μπορώ στο kontakt, δεν βλέπω πως θα τα διαβασω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε cyclops,

Το Fantom-G αλλά και το προηγούμενο (Fantom-X) δεν έχει ανάγκη από αυτά τα αρχεία.

Υπάρχει το λεγόμενο "Ελληνικό πακέτο" όπου συμπεριλαμβάνει και αραβικές κλίμακες μέσω των RPS που ελέγχονται άψογα και σε real time performing από τα PADS (δεξιά). Απλά, πολλοί δεν το έχουν ανακαλύψει ή δεν τους το έδειξαν. Άγνοια ή κακή πληροφόρηση βλέπεις. Θέλει ψάξιμο.

 

Φίλε marathon,

Με το Kontakt δεν το ξέρω αν γίνεται, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Δεν το έχω - δεν γνωρίζω. Το PC software το χρησιμοποιώ για να "βοηθάω" το hardware.

Αλλά, όπως είπα και πιό πάνω, αφορά μηχανήματα που υποστηρίζουν GS. Δεν τις έχω δοκιμάσει σε GM ούτε και σε άλλα μηχανήματα.

Επαναλαμβάνω, τα αρχεία (*.syx) μπορούμε να τα μεταφέρουμε μέσω Cakewalk, Sonar και όποιο άλλο πρόγραμμα μπορεί να φορτώσει αρχεία *.syx

Μην με ρωτάτε γιατί δεν τα έκανα εξ'αρχής midi file (*.mid). Με βολεύει καλύτερα το αρχείο *.syx καθ'ότι οπτικά μπορώ να το ελέγξω καλύτερα. Εάν όμως αυτό είναι μονόδρομος για εσάς, τι να πω, κάποια στιγμή να σας το μετατρέψω σε *.mid

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράττομαι της ευκαιρίας μιας και ο Μανώλης έβαλε τα ωραία του αρχειάκια και ερωτώ όλους εσάς το εξής.

Υπάρχει VSt με ήχους ορχήστρας (βιολιά, τσέλλα κτλ) συμβατό με MAC που έχει δυνατότητα detuning (microtuning) στο default του? Οπως λ.χ. to Edirol Orchestral το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχει σε βέρσιον ΜΑC...

Μιλώ για VST που ξεκουρδίσει και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Logic Mainstage που χρησιμοποιώ εγώ. Ξέρω πως το Logic έχει τέτοια δυνατότητα, αλλά αυτή δεν μεταφέρεται στο Mainstage. Οπότε ό,τι ξεκουρδίσεις εκεί μεταφέρεται στο Μainstage σε κανονική "δυτική" μορφή. Το πρόβλημα είναι πως εγώ δεν παίζω με το Logic (πολύ δύσχρηστο για live) αλλά με το Mainstage

Μερσί

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει VSt με ήχους ορχήστρας (βιολιά, τσέλλα κτλ) συμβατό με MAC που έχει δυνατότητα detuning (microtuning) στο default του? Οπως λ.χ. to Edirol Orchestral το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχει σε βέρσιον ΜΑC...

Συγχώρεσε τον άσχετο...το Kontakt δεν κάνει microtuning?

Τι είναι αυτό πάλι?...

 

Εάν κάνει, έχει τα δικά του όργανα (βιολιά, τσέλλα κτλ)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου