Προς το περιεχόμενο

Αραβικές κλίμακες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε cyclops,

Το Fantom-G αλλά και το προηγούμενο (Fantom-X) δεν έχει ανάγκη από αυτά τα αρχεία.

Υπάρχει το λεγόμενο "Ελληνικό πακέτο" όπου συμπεριλαμβάνει και αραβικές κλίμακες μέσω των RPS που ελέγχονται άψογα και σε real time performing από τα PADS (δεξιά). Απλά, πολλοί δεν το έχουν ανακαλύψει ή δεν τους το έδειξαν. Άγνοια ή κακή πληροφόρηση βλέπεις. Θέλει ψάξιμο.

 

Εγώ πάντως το Fantom-G μου το πήρα πριν από 1.5 χρόνο και κάτι από τον επίσημο αντιπρόσωπο/εισαγωγέα και έκτοτε τους έχω ενοχλήσει πάμπολλες φορές για το λεγόμενο "ελληνικό πακέτο". Κανείς τους όμως δεν ήξερε να μου πει αν υπάρχει και πώς μπορώ να το προμηθευτώ. Ως εκτούτου, όποτε χρειάζομαι μικροκουρδίσματα, τα δημιουργώ εκείνη τη στιγμή, συνήθως στο Live set με το οποίο δουλεύω.

 

----------------------------------------------------------------------

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω που στο καλό έχει αυτή τη δυνατότητα το Κοντακτ...

Και όμως υπάρχει αυτή η δυνατότητα, απλά είναι κάπως "κρυμμένη".

Φόρτωσε ένα instrument και πάτα το κουμπί με το κατσαβίδι.

Μόλις ανοίξει το editing του instrument, πάτα την καρτέλα "script editor".

Επίλεξε μία άδεια θέση και πάτα Presets -> Factory -> Tuning -> Microtuning.

Θα ανοίξει ένας πίνακας με μία χρωματική κλίμακα. By default όλα τα values είναι στο μηδέν. Με drag+drop ανεβαίνεις πόσα cents πάνω ή κάτω και φτιάχνεις την κλίμακά σου. Φυσικά υπάρχουν και έτοιμα εργοστασιακά presets, αλλά μπορείς να τα κάνεις edit και να σώσεις τα δικά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιορ γουέλκαμ! ;D

 

Σημείωση: όποιες Kontakt/Kompakt-based βιβλιοθήκες (π.χ. East West, Symphobia, LASS κλπ) μπορούν να φορτωθούν στο Kontakt 4 και δεν μένουν κλειδωμένες (κλειδωμένες είναι όταν στο κοπυμπί με το κατσαβίδι εμφανίζεται μία νιφάδα), μπορούν να παιχτούν με τα ήδη φτιαγμένα microtuning presets.

 

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε στην κατοχή σας ή έχετε ακούσει τα LA Scoring Strings, αλλά παίζοντάς τα με μικροκουρδίσματα είναι μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία, ιδίως αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να παίξει ολόκληρη ορχήστρα εγχόρδων με πραγματικό legato/portamento και μικροκουρδίσματα, όπως ακριβώς οι ορχήστρες εγχόρδων στην αραβική/τουρκική μουσική...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε φίλε Cyclops τι προτείνεις να αγοράσω σαν πακέτο? Θέλω το sampler player και τη βιβλιοθήκη με τα strings (αν έχει και άλλα όργανα καλώς, αλλά το απαραίτητο είναι τα strings)? Πάνε μαζί με το Κontact ή χώρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε φίλε Cyclops τι προτείνεις να αγοράσω σαν πακέτο? Θέλω το sampler player και τη βιβλιοθήκη με τα strings (αν έχει και άλλα όργανα καλώς, αλλά το απαραίτητο είναι τα strings)? Πάνε μαζί με το Κontact ή χώρια?

 

Νομίζω η συγκεκριμένη βιβλιοθήκη (LASS) έρχεται μαζί με το Kontakt player, το οποίο δεν θυμάμαι αν έχει τη συγκεκριμένη δυνατότητα (=μικροκουρδίσματα), καθότι δεν είμαι μπροστά στο μουσικό μου υπολογιστή. Αν θέλεις το Kontakt 4, θα πρέπει να το αγοράσεις ξεχωριστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηανχ Cyclops. Aν θες μπορείς να μου κάνει pm το τηλέφωνό σου να σε πάρω το απόγευμα μπας και μου τα πεις αντί να πληκτρολογούμε - να έχεις δει και συ το pc σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάντως το Fantom-G μου το πήρα πριν από 1.5 χρόνο και κάτι από τον επίσημο αντιπρόσωπο/εισαγωγέα και έκτοτε τους έχω ενοχλήσει πάμπολλες φορές για το λεγόμενο "ελληνικό πακέτο". Κανείς τους όμως δεν ήξερε να μου πει αν υπάρχει και πώς μπορώ να το προμηθευτώ.

Αν το πήρες πριν τον Σεπτέμβριο του 2008 λογικά και δεν υπήρχε το Ελληνικό πακέτο υποστήριξης. Από ποιόν εισαγωγέα το αγόρασες; Πόλη;

 

Ως εκτούτου, όποτε χρειάζομαι μικροκουρδίσματα, τα δημιουργώ εκείνη τη στιγμή, συνήθως στο Live set με το οποίο δουλεύω.

Κατάλαβα. Ω ρε πίκρα. Προπολεμικά συστήματα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πήρες πριν τον Σεπτέμβριο του 2008 λογικά και δεν υπήρχε το Ελληνικό πακέτο υποστήριξης. Από ποιόν εισαγωγέα το αγόρασες; Πόλη;

 

Τον Αύγουστο του 2008 το πήρα από το Στόλλα της Λάρισας.

 

Κατάλαβα. Ω ρε πίκρα. Προπολεμικά συστήματα  ;)

 

Δεν με χαλάει ιδιαίτερα, καθώς πλέον παίζω σχετικά σπάνια με μικροκουρδίσματα.

 

 

-------------

 

Τι περιλαμβάνει αυτό το πακέτο υποστήριξης; Ένα project δεν είναι;

Αν πάω με ένα φλασάκι δε μπορούν να μου το περάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περιέχει ήχους, κλίμακες πάρα πολύ καλά ελεγχόμενες με διάφορους τρόπους επιλογής, control γιά effects, Poly/Mono/Portamento ελεγχόμενα real time μέσω rps από τα pads. Από κάτω παίζει πολύ sysex. Δεν θυμάμαι τι άλλο. Έχω καιρό να το ανοίξω.

Γενικότερα, υπάρχει υλικό που μπορείς να βασιστείς σε αυτό έτσι ώστε να κάνεις και πράγματα της αρεσκείας σου με τα ανάλογα edit. Εάν προσέξεις πως είναι κατασκευασμένα ορισμένα patches (SINGLE) & performances (LIVE) στο πακέτο, θα μπείς στο νόημα για το πως και τι δυνατότητες έχεις. Το όργανο έχει αρκετές και καλές δυνατότητες. Αρκεί ν'ασχοληθείς μαζί του και θα καταλάβεις. Βέβαια, κάθε αυτί είναι διαφορετικό όπως και οι ανάγκες του καθενός.

 

Όσο για το στικάκι, μάλλον θα πρέπει να πας εκεί μαζί με το όργανο.

Η τοποθέτηση γίνεται εντός του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου