Προς το περιεχόμενο

Ποσο αξιοπιστα ειναι τα acer λαπτοπ


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..επειδή κάποτε δούλευα σε προμηθευτή acer, να τονίσω ότι το 40% των λάπτοπ επέστρεψε με καμένη οθόνη εντός της εγγύησης όλα..δυστυχώς είναι αλήθεια ότι είναι πώς θα σου κάτσει..εγώ, αν και έχω acer χωρίς προβλήματα εδώ και 1 χρόνο, δεν θα ξανάπερνα ποτέ..και αν θέλεις να το ταλαιπωρείς το μηχάνημα θα διάλεγα μακ ή toshiba ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι λοιπόν, αφού λυσσάξατε να μάθετε την δικιά μου εμπειρία από τα Acer, να σας την πω για να ησυχάσετε...  :) :P Τα Χριστούγεννα του 2003 αγόρασα ένα Aspire 1350 με επεξεργαστή ΑΜD XP 2400+. H εγγύησή του έληξε σε ένα χρόνο, μετά από τον οποίο το DVD recorder τα έφτυσε και δεν διαβάζει πια dvd-r, ούτε τα γράφει. Συνέβη δλδ ακριβώς αυτό που είπε ο Χώστας (να τον ακούτε, είναι insider και τα ξέρει όλα, ακόμη και το κινητό της ιδιαιτέρας του Τζομπς):

 

Tα acer ανήκουν στην κατηγορία προϊόντων που είναι τόσο αξιόπιστα ώστε να δουλεύουν το πολύ μέχρι να λήξει η εγγύησή τους*. Αμέσως μετά αυτοαναφλέγονται.

 

Παρ'όλα αυτά, τίποτα άλλο δεν πήρε την κατηφόρα, πήρα ένα εξωτερικό recorder, έβαλα καινούργιο σκληρό και περισσότερη μνήμη και από αυτό σας γράφω σήμερα, πεντέμισι χρόνια αργότερα. Σκοπεύω δε να τον κρατήσω για ΠΟΛΛΑ χρόνια ακόμα (αυτά να τα βλέπουν όσοι λένε ότι τα λάπτοπς και τα PC εν γένει είναι expendable με χρονικό ορίζοντα τα 2μισι χρόνια).

 

Είναι τρομερά άνετο στο layout του και παλικάρι ενάντια σε πολλές κακουχίες και ταξίδια (τον έχω ανοίξει και έχω δει σασί στην κυριολεξία αλεξίσφαιρο - ζυγίζει ενάμισι τόνο, έχουν χυθεί καφέδες και μπύρες επάνω του εν ώρα λειτουργίας, έχει φάει σαβούρες, έχει κάνει δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα, άπειρες πολύωρες εντατικές εργασίες χωρίς ούτε ένα διάλειμμα...)

 

ΟΜΩΣ, όλα αυτά συνέβαιναν τότε: από ένα σημείο κι έπειτα η εταιρία άρχισε να βγάζει τα γνωστά λάπτοπ με σασί τσιγαρόχαρτου και οι ιστορίες φρίκης που άκουγα από γνωστούς μου πολλαπλασιάστηκαν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα ολο το θεμα αλλα πουθενα δεν αναφερθηκε ο τροπος με τον οποιο χειριζομαστε τα λαπτοπ.

θεωρω οτι ενα λαπτοπ πρεπει να το προσεχεις σα μωρο ανεξαρτητα απο τι μαρκα ειναι.

αλλος το περνει αγκαλια στο κρεβατι το ακουμπαει πανω σε μαξιλαρια, κουβερτες. κ.ο.κ. με συνεπεια να μην αεριζονται καλα και να ζεματιουνται,εν συνεχεια να και οι καμενες καρτες..........μα γιατι μου καηκε το λαπτοπ???ελα ντε.....

αλλος το περνει παραλια ....κανει οτι φυσαει λιγο να σου και η μιση αμουδια μεσα στο pc!!!η ακομα και ηλιοθεραπια μαζι του κανουν(το εχω δει και αυτο!!!) σε αλλους χυνονται μπυρες καφεδες πορτοκαλαδες κ.ο.κ. επανω του,μα βεβαια πως να μη χυθουν οταν περιμετρικα του υπολογιστη κυκλοφορουν ποτηρια μπουκαλια καποια στιγμη θα γινει η στραβη,αλλος κοπαναει τα πληκτρα λες και πιανει κανα γκασμα στα χερια του.ο αλλος, ολοκληρως καναπες μπροστα του και επιλεγει να αφησει το λαπτοπ για να παει για κατουρημα στο μπρατσο του καναπε και οταν γυρναει φυσικα το λαπτοπ δεν βρισκεται στη θεση του παρα κατω στο πατωμα και η αντιδρασει.....ωχ μα πως εγινε αυτο??????(το εχω δει και αυτο), ο αλλος εχει παει καμπινγκ και βγαινει το βραδακι με τιγκα υγρασια και απλωνει το λαπτοπ και βλεπει ταινιουλα, εντομεταξη τα ηλεκτρονικα κυκλωματα εχουν αρχισει και κανουν μπανιο απο την υγρασια και αλλα τετοια πολλα!

τελος παντων εχω διαπιστωσει απο πολλους φιλους-ες οτι οσοι ειναι τσαπατσουλιδες και δεν προσεχουν καθολου ουτε τα βασικα ολο προβληματα εχουν σε αντιθεση με αλλους φιλους-ες που προσεχουν και λιγακι καποια απλα πραγματα.

εγω εχω ενα aceraki οπως επισης και ενα toshiba κανενα προβλημα μεχρι στιγμης απο το τιποτα!παρολα αυτα σιγουρα υπαρχουν και καποια τυχερα, οτι πληρωνεις περνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε και το Acer D150X που πήρα πρόσφατα πόσο θα τη βγάλει...

Πώς το παρόν πέφτει συνέχεια λίγο-λίγο η τιμή του...  ;D

 

Και εγώ το έχω αυτό. Για το γραφείο και για τα ταξίδια (μαζί με mobile broadband).

 

Είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία φορητού (netbook vs laptop).

 

Η τιμή του πέφτει αφενός μεν γιατί κυκλοφορεί το μοντέλο με τον μονοπύρηνο atom, 6 cell μπαταρία και bluetooth,

αφετέρου δε, γιατί υπάρχουν πλέον μοντέλα με διπύρηνο atom σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Έχουν δίκιο τα παιδιά που ανέφεραν ότι ισχύει το ότι δίνεις παίρνεις αλλά καμιά φορά παίζει ρόλο και η τύχη. Έχω προσωπικά 3 λαπτοπ Acer που τα χρησιμοποιώ στην δουλειά μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την λειτουργία τους. Ίσως γιατί και ο τεχνικός που τα υποστηρίζει είναι κολλητός και ότι πάει να χαλάσει το φτιάχνει αμέσως. Σε 4 χρόνια λειτουργίας ούτε μια φορά αντιμετώπισα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο για'μένα είναι το 5920 G έχω δει άπειρα με χαλασμένες μητρικές κάρτες άλλες πάνω στο χρόνο και άλλες στα δύο χρόνια.Το πρόβλημα είναι ότι πριν δω τι προβλήματα παρουσιάζει ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που το πήρε και μαντέψτε...κάηκε η μητρική μετά πήρα το 5552 πάλι ACER.Το πρόβλημα του είναι ότι ζεσταίνεται πολύ με αποτέλεσμα να crashάρει η κάρτα γραφικών αλλά ευτηχώς ένας τεχνικός την επανέφερε 2 φορες άμα χρειαστεί και τρίτη δεν ξέρω τι θα γίνει.Όσο για τα lenovo δεν ξέρω καλό θα ήταν κάποιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφ τοπικ:

http://cdn.overclock.net/0/03/03082843_1897363-holy_thread_resurrection.jpeg

ον τοπικ:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902784

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902760

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902819

πραγματικα δεν κανω διαφημιση της ACER ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΚ@Τ@

ΤΕΤΟΙΑ specs σε ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΗ!?!?!? Ειδικα το τελευταιο σκας ενα 50αρι ακομα για να βαλεις αλλα 4gb RAM και το λαπτοπ ειναι αλλου...

 

και οσο για το πρωτο το αντιστοιχο της TURBO-X ειναι 100E πιο ακριβο (ναι οκ εχει 4gb ραμ περισσοτερο αλλα εχει πιο παλια καρτα γραφικων)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστία = IBM (Lenovo πλέον). Τέλος.

 

Προσυπογράφω και εγω για τα lenovo.Ειδικα αν δεν εισαι και καφρος θα τα εχεις για πολυυυυ καιρο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου