Προς το περιεχόμενο

Ποσο αξιοπιστα ειναι τα acer λαπτοπ


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από το θέμα Acer ή όχι Acer, μετά λύπης μου παρατηρώ ότι πλέον η βιομηχανία των laptop PCs (μόνο σε windows ισχύει αυτό, η Apple συνεχίζει να βάζει) έχει εξαλείψει τη θύρα firewire, αλλά πρώτα και κύρια την θύρα επέκτασης ExpressCard, μέσω της οποίας συνήθως συνδέαμε μέχρι πρότινος τα firewire audio interfaces (με χρήση του κατάλληλου adapter φυσικά).

Εν ολίγοις αν έχεις ήδη μία ακριβή καρτα ήχου σε firewire, και είτε θες να πάρεις laptop είτε θες να αναβαθμίσεις σε καλύτερο, πρέπει να ψάξεις πολύ, και πάλι θα καταλήξεις σε κανένα πανάκριβο μοντέλο.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε να έχω εμπειρία με τα μηχανήματα της Acer, αλλά αυτά που παραθέσατε από το e-shop είναι αλήθεια ότι με σχετικά λίγα χρήματα κυριολεκτικά σπέρνουν από specs. Αρκεί βέβαια, αν θες να δουλέψεις μουσικά προγράμματα και γενικά ηχογράφηση κλπ, να αρκεστείς σε USB σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το γενικό σχόλιο που θέλω να κάνω στο θέμα είναι ότι ο κοσμος συνεχίζει να κυνηγά τα γρήγορα laptop τη στιγμή που όλα όσα δεν έχουν SSD, έχουν τα γόνατά τους κομμένα από το εργοστάσιο με το δίσκο που σουλατσάρει στις 5400 και συνεπώς bye-bye performance, αφού ο δίσκος παίζει τεράστιο ρόλο

 

laptop = αξιοπιστία, αξιοπιστία και αξιοπιστία, να μη χαλάσει στους 6 μήνες ή και στους 26 μήνες, να κρατήσει 3 χρονάκια τουλάχιστον και μετά όταν βγάλει την πρώτη βλάβη που πιθανότατα θα κοστίζει απαγορευτικά πολύ, να το αποχαιρετήσεις με χαμόγελο γιατί έβγαλε τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γενικό σχόλιο που θέλω να κάνω στο θέμα είναι ότι ο κοσμος συνεχίζει να κυνηγά τα γρήγορα laptop τη στιγμή που όλα όσα δεν έχουν SSD, έχουν τα γόνατά τους κομμένα από το εργοστάσιο με το δίσκο που σουλατσάρει στις 5400 και συνεπώς bye-bye performance, αφού ο δίσκος παίζει τεράστιο ρόλο

 

laptop = αξιοπιστία, αξιοπιστία και αξιοπιστία, να μη χαλάσει στους 6 μήνες ή και στους 26 μήνες, να κρατήσει 3 χρονάκια τουλάχιστον και μετά όταν βγάλει την πρώτη βλάβη που πιθανότατα θα κοστίζει απαγορευτικά πολύ, να το αποχαιρετήσεις με χαμόγελο γιατί έβγαλε τα λεφτά του

 

Δηλαδή το δικό μου τι να πει ?

fujitsu siemens amilo intel core2

Μετράει 7 χρόνια λειτουργίας χωρίς να έχει παρουσιάση την παραμικρή βλάβη.

Εντάξει τωρα ξεκίνησε κάτι κολληματάκια,αλλα είπαμε 7 χρόνια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το HP μου, εκτός από την υπερθέρμανση για την οποία είναι γνωστά όλα τα μηχανάκια της εταιρίας (την οποία αντιμετωπίζω με cooling stand επί μονίμου βάσεως), μετράει αισίως 4,5 στα 5 χρόνια, όχι χρήσης, αλλά κυριολεκτικού σκισίματος.

Ότι το φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα μ' αφήσει και θα μου κόψει κυριολεκτικά τα χέρια, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το παν είναι να έχεις τη δουλειά σου αποθηκευμένη σε 2-3 μεριές, αν όχι όλα, τουλάχιστο τα πολύ πολύ σημαντικά, γιατί και ο εσωτερικός σκληρός που κουβαλάνε συνήθως δεν είναι και ό,τι πιο αξιόπιστο, ιδίως αν λάβει κάποιος υπόψη τον ελάχιστο χώρο στον οποίο είναι όλα στριμωγμένα και οι αντίξοες συνθήκες στις οποίες υποβάλλουμε τα δύστυχα μηχανήματα, μόνο και μόνο επειδή είναι εύκολα στη μεταφορά.

 

Επομένως θα συμφωνήσω κι εγώ ανυπερθέτως με το φίλο gdevelek ως προς το θέμα της αξιοπιστίας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου