Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κάθε προιόν έχει συγκεκριμμένο στόχο, απευθυνεται σε συγκεκριμμένες ανάγκες κάποιων χρηστών. Κάποιοι ενισχυτές κάνουν κάποια πράγματα πολύ καλά και κάποια άλλα όχι. ο Mesa express με το 10ρι πάντως είναι εκπληκτικός. Βέβαια τα 12ρια έχουν άλλη ... χάρη!

 

Αν επιμένεις σε κεφαλή - καμπίνα ο Peavy 6505+ στα χρήματα που διαθέτεις είναι ο πιό ισσοροπημένος γαι το είδος μουσικής που θές αντικειμενικά..(εκεί στοχεύει ως προιόν), αλλά και η προσωπική μου γνώμη έχοντάς τον 1,5 χρόνο εκεί καταλήγει (και του Van Halen φυσικά, αφού στην ουσία για το μετονομασμένο sign model του πρόκειται). Πρόκειται για τρικάναλο "βρωμόγκαζο" ποιοτικότατο ενισχυτή, με δυνατό crunch, και υπέροχο lead κανάλι που απλά δεν θες να σταματήσεις να παίζεις.

 

Για τον ENGL δεν τρελαίνομαι... δεν θεωρούνται "κακοί", έχω μόνο άποψη από τον screamer 50, αλλά τα "Γερμανικά" γκάζια τα κρίνω λίγο "λεπτά" για τα δικά μου γούστα (αρκετά κομπρεσαρισμένα) το ίδιο άκουσα και σε Diesel κεφαλές κ.ο.κ.....σε αντίθεση με τον Mesa ή τον Peavy που είναι..... "παχιά"  ;D ;D και γλυκά!!!

 

Γενικά όμως ό,τι και να λέμε.... άλλο εγώ και άλλο εσύ. Όπως και οι φίλοι παραπάνω σου είπαν απλά την γνώμη τους.... δεν μπορούμε να ξέρουμε όταν λές rock & hard rock τι ακριβώς ήχους έχεις στο μυαλό σου. Υπάρχουν άπειρα ηχοχρώματα για αυτό που θές να παίξεις, που ότι και να σου γράψουμε, αποκλείεται να ακούσεις, μέσα από προτάσεις και συλλαβές.

 

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο παίχτης!!......... :D :D

 

;D

 

Παρεμπιπτόντως βγάλανε και καμπίνα σκέτη με το 10άρι (πολύ χαμηλή τιμή, αλλά ποιος θα την προτιμήσει?)

 

Όπως όλοι (πιστεύω) οι Boogie πάντως, και ο Express θέλει αρκετό ψάξιμο για να βγάλει κανείς "τον ήχο του" (ή "τους ήχους του"). Εννοώ ότι σε ένα πρόχειρο τεστ μπορεί να μην ενθουσιαστεί κάποιος αμέσως, δεν είναι... πεταλιέρα που δίνει instant gratification.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα μια καλη περιπτωση απο προσωπικη εμπειρια ηταν ο Laney GH50 που ειχε κανα 900αρι ευρω και με τα αλλα 600 παιρνεις μια 4χ12 καμπινα. Βεβαια ηταν μονοκαναλος αλλα μπορουσες να εχεις 2 gain presets τα οποια αλλαζες με ποδοδιακοπτη αρα εχεις και καθαρο ηχο και γκαζωμενο. Δεν ξερω ομως αν υπαρχει ακομα.

Η ο ENGL Fireball που εχει 1100 ευρω και μια καμπινουλα 2χ12 με τα 400 που μενουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη αλλα μετα λεμε για τις gibson... mesa να'ναι και ο,τι να'ναι ρε παιδια;  :-[

 

υγ ψηφιζω soldano, μεχρι τουλαχιστον να μας πεις ακριβως τι εννοεις με ροκ - χαρντ ροκ

 

επισης θα σου ελεγα (αν κ φαινεσαι αποφασισμενος..) να μην κυνηγησεις τα πολλα βατ σε λαμπα. πολλοι το κανουν αυτο, αλλα ειναι αχρηστα κ τις πιο πολλες φορες φερνουν κ αλλα προβληματα οπως βαρος.. εδω τα ταπεινα 15 βατ που εχω σπιτι μου φαινονται κολαση....

καταλαβαινω οτι θες να παρεις κατι καλο και να μην ψαχνεσαι μετα απο κανα 2μηνο παλι για ενισχυτη επειδη αυτος που θα παρεις δεν θα σε καλυψει, αλλα τα περισσοτερα βατ ειμαι σιγουρος πως ξερεις οτι δεν συνεπαγονται και καλυτερο ενισχυτη... (τι να κανεις τα πολλα βατ βρε παιδι μου;  :P σε τελικη αναλυση, θες να κουφαθεις ή να σου φωναζει ο γειτονας οτι και αυτος επαιζε μαντολινο αλλα οχι ηλεκτρικο;  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη αλλα μετα λεμε για τις gibson... mesa να'ναι και ο,τι να'ναι ρε παιδια;  :-[

 

 

Ένα συγκεκριμένο μοντέλο προτάθηκε.Ο express 5/25.

Το ό,τι νά'ναι που το είδες εσύ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτας για κατι σε κομπο σε πιο λιγα βατ, και δεν θες να παιξεις καφριλες αλλα να πας μεχρι σκληρα ροκ τοτε μπορεις να κοιταξεις και κανενα Cornford Hurricane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αφού πας για πολλά βατ και 1500+ ευρώ νομίζω πως το καλύτερο σε value/money (μετά από Koch) είναι αυτό: (συμπληρώνοντας τους προλαλήσαντες  ;D ;D )

 

http://guitare.playback-europe.com/mesa_boogie-express_5:50_combo-13329.html

 

(Και ξέρω και μαγαζί που τον έχει σίγουρα να παίξεις όσο θες. (πμ αν θες))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτόν:

http://guitare.playback-europe.com/hughes&kettner-trilogy-9024.html

με μια καμπινούλα σαν και αυτή:

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

βγαίνεις μόνο 150 ευρώ εκτός budget αλλά πιστεύω οτι θα κάλυψει και για καθαρά και για γκάζια.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αφού πας για πολλά βατ και 1500+ ευρώ νομίζω πως το καλύτερο σε value/money (μετά από Koch) είναι αυτό: (συμπληρώνοντας τους προλαλήσαντες  ;D ;D )

 

http://guitare.playback-europe.com/mesa_boogie-express_5:50_combo-13329.html

 

(Και ξέρω και μαγαζί που τον έχει σίγουρα να παίξεις όσο θες. (πμ αν θες))

 

 

+1000

 

Χαλαρα ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ενισχυτης που εχει βγαλει ΠΟΤΕ η Mesa Boogie μετα τον MARK 1 & τον BLUE ANGEL (το μονο που χρειαζεται για να γινει ΤΕΛΕΙΟΣ ειναι ενα σοβαρο EV ή EMINENCE 200-400 WATT μεγαφωνο ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα συγκεκριμένο μοντέλο προτάθηκε.Ο express 5/25.

Το ό,τι νά'ναι που το είδες εσύ??

 

συγγνωμη, αν σε προσεβαλα, δεν ειχα τετοιο σκοπο... απλως ο ενισχυτης αυτος για μενα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τα (πολλα) λεφτα του... απλως φερει το ονομα "mesa" πανω και μου φανηκε οτι προταθηκε γι'αυτο... βεβαια ισως εσυ και αλλοι εχετε αποκομισει διαφορετικες εμπειριες απο τον ενισχυτη και εχετε διαφορετικη αποψη. fair enough  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου