Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντικειμενικα γι'αυτους που αντλουν πληροφοριες μεσω μιας οθονης..ασε σου λεω,σιγα το παραδειγμα που μου ανεφερες..τζι-τζι-τζι..

 

Αν εννοείς, ότι εγώ προσωπικά, αντλώ πληροφωρίες μέσω οθόνης, για να διαμορφώσω την αποψή μου, πλανάσαι οικτρά.

 

Αν θεωρείς ότι το αντικειμενικά που έγραψα δεν το ζύγισα πριν το γράψω, ομοίως πλανάσαι.

 

Δεν είναι παράδειγμα είναι αλήθεια.

 

Τώρα δεν σου ζητώ να συμφωνήσεις μαζί μου, και με άλλους που στα λένε, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει. Μην παρεξηγήσεις ότι απαξιώνω τα γραφόμενα σου σε αυτό που λέω δεν με ενδιαφέρει, ίσα ίσα που το εννοώ, χωρίς κανένα δόλο. Άλλωστε στο τόνισα ότι μιά χαρά την έχεις βρεί.

 

Δεν ξημεροβραδυάζομαι να δω με τι παίζει ο κ. Vai. Έχω σπαταλήσει όμως πολύ χρόνο, κόπο, χρήμα, για να κάνω τις δικές μου επιλογές.

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν εννοείς, ότι εγώ προσωπικά, αντλώ πληροφωρίες μέσω οθόνης, για να διαμορφώσω την αποψή μου, πλανάσαι οικτρά.

 

Αν θεωρείς ότι το αντικειμενικά που έγραψα δεν το ζύγισα πριν το γράψω, ομοίως πλανάσαι.

 

Δεν είναι παράδειγμα είναι αλήθεια.

 

Τώρα δεν σου ζητώ να συμφωνήσεις μαζί μου, και με άλλους που στα λένε, γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει. Μην παρεξηγήσεις ότι απαξιώνω τα γραφόμενα σου σε αυτό που λέω δεν με ενδιαφέρει, ίσα ίσα που το εννοώ, χωρίς κανένα δόλο. Άλλωστε στο τόνισα ότι μιά χαρά την έχεις βρεί.

 

Δεν ξημεροβραδυάζομαι να δω με τι παίζει ο κ. Vai. Έχω σπαταλήσει όμως πολύ χρόνο, κόπο, χρήμα, για να κάνω τις δικές μου επιλογές.

 

Εγω να δεις.. (JCM 800,900,DSL..) Τωρα απλα προτιμω κατι το οποιο να μπορω να τ'ανοιξω..

Ξεφυγαμε.

Το παραδ.με τον Vai κ τον καθε Vai ηταν για να δεις οτι μας πωλουν ανθρακα για χρυσο.

Μ'ενα κωλο Krank distortus maximus κ ενα 15αρι λαμπατο εχω 2 φορες καλυτερο ηχο απο DSL,ελα σπιτι να τ'ακουσεις both(παραξεφυγαμε)

Βεβαια ειναι μεχρι να ακουσεις και το cry baby που εχω..χαχαχα την κορη μου! :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:Αποκλειεται ο Vai να χρησιμοποιει το Ds-1 επανω σε ενα αλλο gain(ισως του ενισχυτη του?) για να "βελτιωσει-πουσαρει" τον ηχο?Οπως ενα tubescreamer ισως? Ρωταω, δεν το γνωριζω ισως καποιος φαν του να ξερει. Γιατι αυτο που ακουγεται απο Vai(τον εχω δει δυο φορες live και ο,τι ακουω στα albums ειναι κατι που δεν προσεγγιζεται καν με ενα ds-1 σε ενα καθαρο καναλι(συνδυασμο που εχουμε δοκιμασει παρα πολλοι σε πολλα καθαρα καναλια.Μάλλον μας λειπει...ταλεντο για αρχη!).

 

Δευτερον: Τους dsl και εγω δεν τους χωνεψα στα high gain βρωμικα. Χ#$%κε η φωραδα στ'αλονι. Άλλος τοσος κοσμος τους γουσταρει. Οποτε ισως να μην ειμαστε τοσο απολυτοι κε 5150? Μηπως πρεπει να τους ακουσει ο ενδιαφερομενος?

 

Τριτον: Εκει που μπορω να ειμαι απολυτος ειναι οτι μπουλντοζα δε με φτανει για να θαψω τον vc15 της laney,μιας εταιρειας που ειναι κι απο τις αγαπημενες μου. Αυτον εδωσες για παραδειγμα καλου overdrive,compression κ τα σχετικα...Τι να πω...Εδω πωλητης του Νακα που ηθελε οπωσδηποτε να πουλησει, συμφωνησε μαζι μας οταν το δοκιμασαμε οτι...δεν κανει. Για τιποτα!(το overdrive,το καθαρο κατι ελεγε.αντε βαλε κανα krank επανω να γουσταρεις!)

 

Μια και αναφερθηκε ο soldano, δε θυμαμαι σε ποιο τευχος(μαλλον guitarist) ειχε μια συνεντευξη με ενα παλιο κιθαριστα των thin lizzy(η ο gorham η...παλι κενα μνημης). Αυτο που θυμαμαι καθαρα ειναι οτι ειχε παει στο studio του Vai και επαιξε με ενα soldano(ξεχασμενο απο τις παλιες μερες του Vai οπως λεμε ετσι να βρισκεται...) και ο ηχος αν μετριοταν σε εκατοστα(!) θα ειχε ξεπερασει τα εικοσι πεντε(ναι εκει που παει το μυαλο σας) συμφωνα με τον ιδιο. Φυσικα προτεινε στο Vai να τον αγορασει πραγμα που δεν...εγινε γιατι ο Vai του ειπε μια κουφη δικαιολογια προκειμενου να τον κρατησει!

 

Τέλος οταν υπαρχουν μεγαφωνα με 100 βαλε db/watt/2.7 m ευαισθησια κ θηριωδεις μαγνητες(=απολαβη ισχυος) στα ποσα db θα φτασουν οταν θα γκαζωσεις ενα 15 watt λαμπα για να τον κομπρεσσαρεις κε 5150?

Η αντιθετα ποιες αρετες πρεπει να εχει ενα καθαρο καναλι για να βαλεις πεταλακια σαν to Krank?Παχυ?Φεντερατο?Καθαρο ελεγχομενο διαφανο στυλ jc120(ο satriani παντως δηλωσε οτι προς το τελευταιο κοιταζε οταν ρυθμιζαν τον jsx)?

 

Και τελικα τι θα γινει με αυτο το θεμα του power amp distortion? μήπως λεω η απολαυση (γιατι το ψυχο ακουστικο θεμα στον ηχο ειναι αστα...αλλιως ακουει το καθε αυτι οταν αυξανεται η ενταση αλλες συχνοτητες τονιζει, τοτε οι dsl αρχιζουν και γινονται πιο καλοι,μετα απο ωρα αρχιζει και μειωνει καποιες συχνοτητες για να προστστευθει και χαμος) αρχιζει και ερχεται οταν νοιωθεις το μεγαφωνο(και οχι ηχειο!) να κουναει τη σωστη ποσοτητα αερα(αλλωστε απο εκει περναει η ταλαντωση και ερχεται σε σενα)?Γινεται αυτο μονο απο λαμπα σκασμενη?Γινεται σε χαμηλη ενταση?

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ενα solid state laney και ενα hartke ακουστηκαν ΦΟΒΕΡΑ μεσα απο καμπινες 412? Γιατι ο Wayne static, o darell(ναι ξερω οτι στο τελος πηγε στην krank και να σου πω μου φανηκε χειροτερος) ως επι το πλειστο παιζανε ss με καμπινες που κοστιζαν στο χιλιαρικο?

 

Τελικα το παλληκαρι που ειπε την κιθαρα σου και τραβα να τους ακουσεις τα συνοψιζει ολα. Απλως αν μπορεις να θεωρησεις συμβουλη αυτο που θα σου πω ειναι ο,τι κι αν διαλεξεις διαλεξε το με τα αυτια σου κ οχι με το πορτοφολι σου. Και προστατεψε τα οσο μπορεις, παιρνοντας κατι πρακτικο(χωρις αυτο να σημαινει μην παρεις λαμπα γιατι θελει ενταση(οχι παντα αληθεια) η παρε τρανζιστορ γιατι ακουγεται καλα χαμηλα(επισης οχι παντα αληθεια) γιατι αν αθροιστικα κανεις ζημια με τον καιρο μετα...κριμα ειναι.

 

Επισης αν σκεφτεσαι κ τη μεταπωλητικη αξια να θυμασαι οτι μπορει ενα προιον 6000ευρω να ειναι ευκαρια στα 2500 αλλα υπαρχει παντα κοσμος που θα εχει 2500 οταν θα θες να το πουλησεις? Βεβαια υπαρχει παντα κ ο ffmakis!

 

Καλες αγορες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου φερνεις ενα παραδειγμα περι πεταλιων και distortion απο Preamp Hi-gain ενισχυτων,τοτε γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους που ακους(με) παιρνουν ολο το γκαζι τους βαζοντας στο καθαρο καναλι ενα distortion stompbox? Vai,Satch και million others?Δεν χρησιμοποιουν το συναχvμενο τους gain..

 

Οι περισσότεροι από αυτούς παίζουν με stomp boxes (ds1, ts κτλ)  πάνω στο distortion κανάλι του ενισχυτη τους για να 'πουσάρουν" τις λάμπες, ακόμα κι αν ο ενισχυτης τους είναι hi-gain

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται σε χαμηλη ενταση?

 

οχι ΦΥΣΙΚΑ.ΠΟΤΕ δεν προκειται να βγει πραγματικα καλος βρωμικος (η και καθαρος) ηχος σε ΠΟΛΥ χαμηλη ενταση,κακα τα ψεμματα, η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα παιζεται ΔΥΝΑΤΑ (οχι να σπασουν και τα τυμπανα μας αλλα θελει μια αξιοπρεπη ενταση), ολα τα αλλα ειναι απλα συμβιβασμοι.(δυστυχως)

 

Βρες ενα σπιτι με καλους (ή κουφους) γειτονες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 2Χ12 στα 50W με λάμπα για το σπίτι άντε και καμιά προβίτσα δεν το κατάλαβα ποτέ.

Αλλά είμαι και παράξενος οπότε μη με συνερίζεστε

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ενα σπιτι με καλους (ή κουφους) γειτονες.

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο SF

Υπαρχει  η λυση Palmer οταν δεν υπαρχει ο καταληλος χωρος.

Δεν ειναι το ιδιο, κανει ομως την δουλεια του.

Επισης υπαρχει και το Isolation Cabinet.

 

Αυτο ειναι το Isolation box που εφτιαξα εγω.

Εχει 2.20 μηκος & 70 πλατος.

Εχει 2 στρωσεις απο χοντρο πετροβαμβακα και επενδυση με χοντρο (κετσε) για να μην λασπωνει ο ηχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Marshall DSL, θα συμφωνήσω ότι και εμένα δεν μου αρέσει, όμως είναι αυτό που είναι και πολύ κόσμος του αρέσει να παίζει με Marshall.

 

Τον έφερα ώς παράδειγμα για όσους κατάλαβαν  ;D ;D ότι ακόμα και ο Marshall DSL, ακούγεται καλύτερα από ένα Laney 15W με ένα DS1. Και είναι αλήθεια...

 

Όσο αφορά την χρήση που κάνει στο μοντιφαρισμένο DS1, o Mr Vai, είναι γνωστό, και το είπε ο φίλος παραπάνω. Είναι γνωστά πράγματα αυτά, απλά ειλικρινά δεν πρέπει να γίνεται αντιπαράθεση, παρά έκθεση απόψεων. Γι αυτό και δεν έγραψα παραπέρα πάνω σε αυτό και αρκέστηκα σε δικές μου εμπειρίες.

 

Χαίρομαι που αρκετοί φίλοι αναγνωρίζουν ότι ο ήχος, είναι συνησταμένη προσωπικών αλλά και αντικειμενικών κριτηρίων. Υπάρχει αυτό που λέμε μιά βάση για αξιπρεπέστατο ήχο και από κει και πέρα, πολλοί μπορούν να φτιάξουν ό,τι θέλουν, ανάλογα με τα χρήματα, τα αυτιά τους και χίλια δύο.

 

Όταν παίρνουμε για παράδειγμα φίρμες και μεγάλα ανόματα, τονίζοντας με τι παίζουν και τι κάνουν ή θα το ψάχνουμε άν έχουμε χρόνο ή καλό είναι να το αποφεύγουμε να το αναφέρουμε, γιατί μπορεί να μπερδέψουμε κάποιους που ψάχνονται.

 

Για παράδειγμα πολλοί πιστεύουν ότι ο SRV με ένα Fender Twin, ένα wah, ένα DS1 και 13άρες χορδές έφτιαχνε αυτό τον εκπληκτικό μπλούζ ήχο.

 

Αν κάνετε το ίδιο θα βγεί χάλια.

 

Συζητώντας με έναν καλό φίλο και παρατηρώντας λίγο καλύτερα, είδαμε ότι είχε 2 SD1, και 2 wah. όταν έκανε σόλο το ένα wah ήταν μονίμως ανοικτό, και παίζοντας με τον neck πετύχαινε να "στρογγυλέψει" τον ήχο του, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι ακούς bridge μαγνήτη, να το έπαιζες με χίλιους 2 τρόπους και πάλι να ακουγόσουν χάλια χαμένος μέσα στα πρίμα. Και αυτό προφανώς ήταν ένα από τα 10 πράγματα που προφανώς έκανε για τον ήχο του....

 

Βέβαια μην ξεχνάμε και το σημαντικότερο, τα χέρια του SRV  ;)

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα πολλοί πιστεύουν ότι ο SRV με ένα Fender Twin, ένα wah, ένα DS1 και 13άρες χορδές έφτιαχνε αυτό τον εκπληκτικό μπλούζ ήχο.

 

Συζητώντας με έναν καλό φίλο και παρατηρώντας λίγο καλύτερα, είδαμε ότι είχε 2 SD1, και 2 wah.

 

Είναι η πρώτη φορά που ακούω τον SRV σαν χρήστη του SD1 (δεν αποκλείεται), και πολύ περισσότερο του... DS1. Όλοι ξέρουν ότι είχε συσχετισθεί σχεδόν αποκλειστικά με δυο tubescreamers (πχ. http://guitargeek.com/rigview/308/).

 

Πίσως στο θέμα: μέχρι τα 1500 ευρώ οι προτάσεις είναι πάρα πολλές... η δικιά μου για έναν ενισχυτή που έχει επαρκές καθαρό αλλά και footswitchable δεύτερο κανάλι με ΔΙΚΟ του gain όπως ζητάς (οι προτάσεις μου θα ήταν πολύ διαφορετικές αλλιώς), εκτός από τον 25ρη Mesa Express (για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις ένα κατεβατό που είχα γράψει πολλούς μήνες πριν αν ψάξεις στο φόρουμ) είναι ο Orange AD30HTC (κεφαλή) μαζί με την ανάλογη 2x12 καμπίνα (μόνο που ανεβαίνουμε κάπως πιο πάνω από το όριό σου) ή ο Bogner Alchemist, τον οποίο όμως δεν τον έχω παίξει για να σου πω περισσότερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά για τα tubescreamer, στην προκειμένη είχαμε παρατηρήσει τα 2 μικρά "κίτρινα", δηλαδή τα SD1. Το SD1 το έγραψα από παραδρομή, γιατί γράφω γρήγορα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου