Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτε δεν ξερεις μπορει και καποιο λαλακισμενο να τον εκαψε τον ενισχυτη στο μαγαζι ;D οι ενισχυτες της Boogie φανταζομαι τεσταρονται ενας-ενας (ετσι δηλωνουν οι κατασκευαστες), 

 

Το test control είναι βασικά προδιαγεγραμένα βήματα ορισμένου χρόνου. Δεν μπορούν να αποκαλυψουν όλα τα ελαττώματα. Ακόμα περισσότερο όταν το ελλάτωμα είναι εγγενές και "βγαίνει" σε βάθος χρόνου κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Η καλύτερη μέθοδος είναι, όπως απέδειξαν οι Ιάπωνες (βλ. Toyota σαν πιονέρος στο ζήτημα αυτό) είναι η ποιότητα σαν ενσωματωμένος παράγoντας σε όλη την αλυσίδα παραγωγής.

 

θεωρουνται πιο ευκολοι στην επισκευη και πιο "γεροί" (οχι ολοι,οπως δεν ειναι ολοι οι ενισχυτες που χρησιμοποιουν πλακετες λιγοτερο γεροι απο τους handwired μια και υπαρχουν πλακετες και πλακετες)

με προσωπική προτίμηση στα lug αντί eyelet  ;)

Οσο για τις πλακέτες, μια mil spec με μία "γκοφρέ" είναι η μέρα με τη νύχτα......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε audiokostas και εσυ κινεζικα μιλας? ;D

Εξηγα ρε πιδιμ να καταλαβαινουμε και εμεις οι ασχετοι.

Τι ειναι αυτα τα lug,eyelet,mil sec και γκοφρε?

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lug board = Οι παλιές πλακέτες που οι άκρες σύνδεσης εξέχουν ως τσουτσουνάκια

http://cpamps.com/images/000_0601.JPG

 

eyelet board = Οι παλιές πλακέτες που οι άκρες σύνδεσης είναι τρύπες

http://chappellamps.com/parts/se_eyelet_bd_lg.jpg

 

mil spec = Συντομογραφία του military specifications (στρατιωτικών προδιαγραφών). Οι αυστηρότερες με τις νοσοκομειακές προδιαγραφές ή βιομηχανικές προδιαγραφές ανάλογα το παραγόμενο είδος

 

γκοφρέ = οι πλακέτες που έχουν την αντοχή μιας Κουκουρούκου

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audiokostas ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Τελικα εσεις οι κιθαριστες πρεπει να ειστε πειραγμενοι που ασχολειστε τοσο ενδελεχως ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audiokostas ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Τελικα εσεις οι κιθαριστες πρεπει να ειστε πειραγμενοι που ασχολειστε τοσο ενδελεχως ;D

 

Ευχαρίστησή μου.

Αλλά μπάσο παίζω.......... (λέμε τώρα)  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι να τον κανω λαμπατο 50+ watt..?

Για να εχω το Volume στο 1.5? Παiρνω ενα roland cube!

Για να εχω το γκαζι του preamp?Με ενα κωλοπεταλο των 80 ευρω κ ενα μικρουλη epiphone στο 8,εννια στις δεκα θα ακουγομαι καλυτερα απο οποιοδηποτε Marshall των 1000+ κ των 100w και λοιπων ιδιου μηκους κυματος.

 

 

Δεν χρειαζονται πολλα βατ ουτε πολλα λεφτα για να απολαυση κανεις κρυσταλινο ηχο κ melting overdrive.

 

Laney VC 15  450 ευρω + 30 το footswitch,εχει κ fx loop(footswitchable)εχει κ υποδοχη για καμπινα,αλλο ενα μεγαλο + ειναι παναλαφρο,πανευκολο στην μετακινηση!

Βαζεις Volume στο 6-7 και το preamp V.στο 7-8 εχεις natural compress και γεματο,λαμπατο,στρογγυλο,παχυ ΓΚΑΖΙ σε band friendly volume κατι που δεν μπορεις να τον πετυχεις με κανενα amp ανω των 20-30 (το πολυ) βατ και να μην παθουν τα αυτια σου αλλα και οσοι ατυχοι κατοικουν γυρω σου.

 

Προσθετεις κ ενα OD της επιλογης σου εαν θες και ολα ξαναγυριζουν στο '90 Painkiller κ τα ρεστα.

 

100 βατ?Σας τους χαριζω..

50 βατ? Φωναζει ο νταμμερ..

30 βατ? Ναι αλλα για καθαρες φασεις..δυσκολα τον ανοιγεις κ αυτον.

20 βατ κ κατω? Θα τον ευχαριστηθουν ολοι..θα τον ανοιξουν,θα παιξουν ζωντανα,στο σπιτι,τον αρπαζεις κ τον πας κ στο στουντιο για προβα,τα παντα.

 

 

 

 

 

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο και "προτειναμε" τον 5:50 αν σου φανει δυνατος (που θα σου φανει ΤΡΑΓΙΚΑ δυνατος) τον γυρνας στα

5 ΒΑΤΤ & ...ΦΧΑΡΙΣΤΙΕΣΑΙ ηχο ;D

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Express/Express.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι να τον κανω λαμπατο 50+ watt..?

Για να εχω το Volume στο 1.5? Παiρνω ενα roland cube!

Για να εχω το γκαζι του preamp?Με ενα κωλοπεταλο των 80 ευρω κ ενα μικρουλη epiphone στο 8,εννια στις δεκα θα ακουγομαι καλυτερα απο οποιοδηποτε Marshall των 1000+ κ των 100w και λοιπων ιδιου μηκους κυματος.

υπαρχουν και attenuators...

και απο την στιγμη που δινεις 1000+ για ενισχυτη και τον θες για σπιτι θα δωσεις το κατι παραπανω για να τον απολαυσεις οπως πρεπει  ;)

 

με τον vc εχεις καταφερει να παρεις την χροια ενος 5150??? (τυχαιο το παραδειγμα...εμπνευστηκα απο το nickname σου  :P)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι να τον κανω λαμπατο 50+ watt..?

Για να εχω το Volume στο 1.5? Παiρνω ενα roland cube!

Για να εχω το γκαζι του preamp?Με ενα κωλοπεταλο των 80 ευρω κ ενα μικρουλη epiphone στο 8,εννια στις δεκα θα ακουγομαι καλυτερα απο οποιοδηποτε Marshall των 1000+ κ των 100w και λοιπων ιδιου μηκους κυματος.

 

 

Δεν χρειαζονται πολλα βατ ουτε πολλα λεφτα για να απολαυση κανεις κρυσταλινο ηχο κ melting overdrive.

 

Laney VC 15  450 ευρω + 30 το footswitch,εχει κ fx loop(footswitchable)εχει κ υποδοχη για καμπινα,αλλο ενα μεγαλο + ειναι παναλαφρο,πανευκολο στην μετακινηση!

Βαζεις Volume στο 6-7 και το preamp V.στο 7-8 εχεις natural compress και γεματο,λαμπατο,στρογγυλο,παχυ ΓΚΑΖΙ σε band friendly volume κατι που δεν μπορεις να τον πετυχεις με κανενα amp ανω των 20-30 (το πολυ) βατ και να μην παθουν τα αυτια σου αλλα και οσοι ατυχοι κατοικουν γυρω σου.

 

Προσθετεις κ ενα OD της επιλογης σου εαν θες και ολα ξαναγυριζουν στο '90 Painkiller κ τα ρεστα.

 

100 βατ?Σας τους χαριζω..

50 βατ? Φωναζει ο νταμμερ..

30 βατ? Ναι αλλα για καθαρες φασεις..δυσκολα τον ανοιγεις κ αυτον.

20 βατ κ κατω? Θα τον ευχαριστηθουν ολοι..θα τον ανοιξουν,θα παιξουν ζωντανα,στο σπιτι,τον αρπαζεις κ τον πας κ στο στουντιο για προβα,τα παντα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν αντιλαμβάνονται όλοι φίλε μου τον ήχο τους όπως εσυ. Κανείς βέβαια δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα να παίζεις με ότι σου αρέσει και σε φτιάχνει.

 

Γι αυτά που θέλω δεν βγάζω ήχο με τον Rolland και ένα πεταλάκι, ούτε με ένα πεταλάκι και ένα Epiphone στο 8 και στο 5.

 

Μπορεί στα live το volume να το έχω στο 2 και στο 3 γιατί είναι 120Watts, (εκεί άλλωστε μιά χαρά ανοίγει) αλλά την ηχάρα του ενιχυτή μου που γουστάρω, όταν παίζω, δεν την φτιάχνω με πειράματα μεταξύ ημίμετρων αλλά κατευθείαν.

 

Το γκάζι του ενισχυτή που λές ότι το παίρνεις και με ένα πεταλάκι, πάρε το πεταλάκι σου και πήγαινε να το ακούσεις σε κάποιο μαγαζί δίπλα δίπλα με το γκάζι από έναν high gain amp, peavy 6505+, Mesa Boogie (όποιον απο τους 3 rectifier), Μarshall DSL 100, (δεν αναφέρομαι σε Soldano και μπουτίκ άλλους high gain), και άμα καταφέρεις να πάρεις τον ίδιο ήχο, τα ξαναλέμε.

 

Το να έχεις αξιοπρεπή όμως ήχο είναι κάτι διαφορετικό και όντως δεν χρειάζεσαι 3.000Watts. Αυτό μπορείς να το πετύχεις πραγματικά και με ένα καλό λαμπάτο ενισχυτή των 5 Watts. Άλλο πράγμα όμως θές σε κάθε περίπτωση.

 

Οπότε μην μπερδεύεις τον αξιοπρεπή ήχο με το ότι με ένα πετάλι και έναν Epiphone στο 8, σβήνεις Marshall κεφαλές.

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου