Προς το περιεχόμενο

codrexa v1.4 - χωρίς θέμα, χωρίς αρχή, χωρίς τέλος


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Ανεβάζω το πρώτο κλιπάκι για ελεύθερο σχολιασμό.

Είναι το πρώτο που ηχογράφησα μόλις πήρα το Boss BR600 και το πεντάχορδο χαρπεράκι μου.

Όπως λέω στον τίτλο δεν υπήρχε τίποτα.

Εψαχνα τα διάφορα beats που είχε παίζοντας κάποια ακόρντα.

Εντελώς χωρίς κάποιο σχέδιο πέρασα μια μπασογραμμή ώστε κάπως να ακολουθεί τα ακόρντα και μετά τράβηξα απ τα μαλλιά ένα θέμα στην κιθάρα ώστε να "κάτσει" μέσα.

Το ένα έφερε το άλλο.

Ηχογραφήθηκε το 2008.

Πριν μια εβδομάδα το πέρασα από το BR600 στο cubase και συμμάζεψα λίγο τα pan και τα reverb.

Edit σχεδόν μηδενικό.

Αυτά....

Είναι λίγο μακρύ....ελπίζω να κάνετε υπομονή μέχρι το τέλος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν ενορχήστρωση στο πρωτο μερος, βρισκω να μπουρδουκλώνονται λιγο οι αξιες των ρυθμικών των οργάνων και χανεται λιγο το groove σε καποια σημεια, πιο φλυαρα στο ταυτόχρονο ρυθμικο απο οτι θα έπρεπε.

Μετα το 3.30 τα πράγματα βελτιώνονται πολυ, το τριο, ρυθμος, μπάσο, κιθάρα δουλευει καλυτερα και το τελευταίο μερος ειναι καλυτερο απο το πρώτο όσων αφορα το groove.

 

Γενικα ειναι ωραίο. Νιce!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τα σχόλια.  :)

Είναι γεγονός ότι στο πρώτο μέρος από τυχαία ακόρντα και μια πρόσθετη μπασογραμμή έπρεπε να χωρέσω κάτι σαν θέμα....

Σίγουρα μετα τη μέση τα πράγματα είναι πιό χαλαρά...

 

Να προσθέσω ότι από πλήκτρα ...δεν τα καταφέρνω.

Επαιξα λίγο fake B3 με το ηλεκτρικό Roland hp102 της κόρης μου. Και εκεί ελεύθερα πράγματα...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρρωστο (με την καλή έννοια)! Εμένα μου άρεσε ως είναι. Μπορεί όντως σε φάσεις να μπουρδουκλώνονται πράματα αλλά... μου άρεσε κι αυτό! Γράψε κι άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρρωστο (με την καλή έννοια)! Εμένα μου άρεσε ως είναι. Μπορεί όντως σε φάσεις να μπουρδουκλώνονται πράματα αλλά... μου άρεσε κι αυτό! Γράψε κι άλλα!

 

:D

 

νάσαι καλά....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια.  :)

 

Μερικές λεπτομέρεις (αν ενδιαφέρουν) ακόμα για την ηχογράφηση.

Όλα τα κιθαριστικά μέρη παίχτηκαν με μια telecaster deluxe με διάφορα presets από ήχους του BR600.

Τα μπάσα τα έπαιξα με το πεντάχορδο άταστο Harper (που αγόρασα διαδικτυακά το 2007 μέσω ebay από κάποιον 'αγνωστο" κατασκευαστή που έκτοτε νομίζω δεν ξαναείδα. Ήχοι και πάλι από presets του BR600.

Τα πλήκτρα όπως είπα με ένα ηλεκτρικό πιάνο Roland.

Τα τύμπανα τα προγραμμάτισα εκ των υστέρων (επάνω σε εντελώς απλό σχήμα) με την built in drum machine που έχει το BR600.

Καθώς ήταν η πρώτη προσπάθεια ηχογράφησης υπάρχουν πολλά κλιπαρίσματα (που σίγουρα θα τα ακούσατε οι πιό πεπειραμένοι) κύρια στο πρώτο μέρος του μπάσου, αλλά μετά δεν ήθελα να διορθώσω καθώς πιθανότατα δεν μπορούσα να ξαναπιάσω το ίδιο ύφος.

 

Όλο το κομμάτι βγήκε σε ένα ουσιαστικά ακόρντο και στήθηκε ανορθόδοξα σαν παζλ πάνω σ αυτό.

 

Τέλος επειδή έχω διαπιστώσει ότι όταν πιάσεις ένα κομμάτι για ηχογράφηση δεν τελειώνεις ποτέ, θεωρώ ότι έχει κάποια περιθώρια για βελτιώσεις ή αλλαγές από άποψης τεχνικής ηχογράφησης. Οπότε αν υπάρχουν παρατηρήσεις επ αυτού επίσης ευπρόσδεκτες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου