Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις για άλλη μια φορά!Λοιπόν, αρκετά είναι τα μοντέλα που παραθέσατε με κυριότερο τον mesa.Υποθέτω ότι θα πρέπει να του ρίξω μια ματιά γιατί αν όντως με καλύπτει τότε ωραία :). Το είδος της μουσικής που ακούω κατά κύριο λόγω είναι το rock και hard-rock αλλά υπάρχουν στιγμές (αρκετές μάλιστα όσο και αν φαίνεται περίεργο) που γουστάρω και το ποπακι ,λίγο blues όπως και jazz. Όποτε αν διάλεγα κάποιον θα ήταν ένας που να μην με περιορίζει σε ένα είδος. Ως προς τους laney vh100r και tt50 έχετε κάποια εμπειρία? Μπορούν να δώσουν - πέρα από το καθαρό που είναι γλυκό -  βρώμικο ήχο. Τα καταφέρνουν?

Ο engl fireball είναι ένα από τα υποψήφια μοντέλα αλλά δεν ξέρω στα καθαρά τι μπορεί να δώσει.

Όσο για τους HUGHES&KETTNER  λένε ότι είναι λίγο ψηφιακοί ενισχυτές παρότι είναι λαμπάτοι.Δεν ξέρω όμως ποιοι τους φέρνουν.

Σαφώς γνωρίζω ότι και με λίγότερα βατ ήχο υψηλό βγάζεις αλλά θα πρέπει να βρω κάτι αντίστοιχο που να μου αρέσει.

Μήπως γνωρίζετε τους bugera? Έψαχνα reviews και φαίνεται μια αρκετά καλή επιλογή και σε προσιτή τιμή.Ξέρετε αν υπαρχουν εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα και απο εμενα στο τοπικ.

 

Θα σου προτεινα να δεις τους Κοch. Πηρα προσφατα τον Supernova με το cabinet TS412ST-B.

 

Εχει πραγματικα καταπληκτικη επιδοση, εχει 5 καναλια και ενα πολυ ενδιαφερον εξτρα...το ΟΤS το οποιο προσθετει αρμονικες επιπλεον σε ολα τα καναλια εαν εσυ το θελεις..

 

ο συγκεκριμενος ειναι αρκετα εξω απο το μπατζετ σου αλλα θα σου προτεινα να τους ριξεις μια ματια..

;)

 

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey. Είμαι έθισμένος στον ήχο της Laney και έχω 2 (vc2210" & gh50l)

Είναι λίγο δύσκολο να τους συμπαθήσεις, καθως έχουν αρκετά ιδιαίτερο ήχο, αλλά τα τόσο αληθινά μεσαία εμένα με τρελένουν.

Ο vc210" που υπαρχιε και σε εκδόσεις με 1χ12" η 2χ12" παει και γύρω στα 600 ευρώ με jensen η celestion ηχεια (προσοχή σε αυτό). και ειναι 30watt. δεν έχει βρομίκο καναλι (το βρώμικο του ειναι ενα υπέροχο overdrive) και ο ήχος του μοιάζει κάπωε με τους παλιούε vox ac30.

Ο gh50L (βγαινει και σε 100watt και σε μια ειδική εκδοση την "tomi iomi", που δνε έχει τίποτα το ειδικό)

με έχει συντροφευσει σε πολλα Live, σε τεραστιους χώρους (rockwave) με εβγαλε ασπροπρόσωπο, και δεν χρειάστηκε να τον παίξω πάνω απο το 5-6, και έχει 2 drive. Το 1 στο καθαρο καναλι (καπως σαν overdrive, σαν να κανει τον ενισχυτή να αρπάζει ποιο ευκολα) και το άλλο ειναι drive πανω στο drive, το οποιο μπορει να είναι απο αρκετά cool μεχρι πολυ βαρύ και να μην συγχωρεί τίποτα.

 

Αρκετά σημαντικο : Σκυλιά. Ενώ ;orange, και καμία φορά και mesa, το ακριβώς αντίθετο. Δεν εχουν καταλάβει τίποτα οι Laney. Τους έχω παίξει με βροχή (πολυ βροχή) και χωρίς προστασία, τους εχω στριμώξει  σε αυτοκινιτα ορθια, ανάποδα η κανονικά tουs έχω χρησιμοποιήσει απειρες φορες για κάθισμα, ορθιους και πραγματικά δεν έχουν πάθει τίποτα.

 

Επίσης για την ιστορία, o Laney  ήταν μπασίστας και επαιζε με τον μπόναμ και τον πλάντ ΄πριν αυτοι κατακ΄τησουν τον κόσμο....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους HUGHES&KETTNER  λένε ότι είναι λίγο ψηφιακοί ενισχυτές παρότι είναι λαμπάτοι

 

μια συμβουλη:μη παιρνεις στα σοβαρα οτι λαλακια ακους. ;)

 

 

Αρκετά σημαντικο : Σκυλιά. Ενώ ;orange, και καμία φορά και mesa, το ακριβώς αντίθετο.

 

περιεργο γιατι ενας που ειχα παρει πριν 6 χρονια μου...εμεινε στο χερι (αθλια ποντεσιομετρα και transformer Αγιοβασιλιατικο) ενω ο Boogie μου...20 χρονια τωρα μονο μια φορα λαμπες χρειαστηκε και αν εχει ταξιδεψει και παιξει....για τους καινουργιους Orange δεν ξερω αλλα οι παλιοι ειναι απλα σκυλια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ποιον laney ειχες παρει και σου έμεινε???? Πραγματικα θέλω να μάθω.

Οι καινουργιοι orange έχουν πολλά προβλήματα, και όσοι φίλοι (5) μου έχουν πάρει σε λιγότερο απο ένα χρόνο τους έχουν παέι για service...2 φίλοι μου ΄ομως που πήραν ebay (αρχαίους προφανώς) την εβγαλαν πολύ οκ.

Για mesa, αφου μιλάει η εμπειρία τα υπόλοιπα είναι περιτά... Δεν ε΄χεις ακούσει τίποτα για χειρότερη ποιότητα κατασκευής στους σημερινους mesa έστι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει εναν VC30,ειχε αξιοπρεπεστατο ηχο αλλα ολο προβληματα εβγαζε.

 

Βεβαια παιζει να ειχα πεσει και σε "lemon" συμβαινουν αυτα και στα καλυτερα σπιτια.

 

Δεν ε΄χεις ακούσει τίποτα για χειρότερη ποιότητα κατασκευής στους σημερινους mesa έστι?

 

Αυτο ειναι λιγο mumbo jumbo του ανταγωνισου,η MB εξακολουθει να κατασκευαζει (μαζι με τον RIVERA) τους πλεον τεθωρακισμενους ενισχυτες (μιλαμε βεβαια για τα σοβαρα μοντελλα της οχι caliber & τετοιες μπουρδες τα οποια σιγουρα δεν εχουν την ποιοτητα κατασκευης ενος tremoverb ή lonestar ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως ειχα δοκιμασει τον Ιανουαριο σε γνωστο αντιπροσωπο της πολης των Πατρων ενα Μesa/Boogie combo για μπασο,τον Walkabout Scout 1x12''.

 

Aφου επαιξα για αρκετη ωρα σε μι κουρδισμα(ολα καλα ως εδω)κουρδισα σε ρε και το ηχειο αρχισε να κανει ενα απιστευτα δυνατο θορυβο σαν να διαλυοταν.Λες και το ηχειο εκανε επαναλαμβανομενα γκελ μεσα στην καμπινα.Ο ενισχυτης ειναι 300Watts.Επαιζα αρκετα δυνατα.Στη συνεχεια συνδεσαμε ενα μια καμπινα SWR με 15αρι ηχειο το οποιο δεν μασαγε.Μηπως το 12αρι δεν αντεχε χαμηλες συχνοτητες σε υψηλες εντασεις και για αυτο τα εφτυσε?

 

Παντως ψαχνοντας στο internet εμαθα οτι η Mesa/Boogie για το συγκεκριμενο ενισχυτη ειχε βγαλει μια σειρα περιπου 2000 κομματιων ελατωματικους με κακο ηχειο και προβληματα υπερθερμανσης.

 

Shit happens!

Και ειδικα σε χειροποιητους ενισχυτες,πιστευω.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειδικα σε χειροποιητους ενισχυτες,πιστευω

 

ολοι οι ενισχυτες..... χειροποιητοι,ειναι ;D (και ο Bogner των 10.000 ευρω και ο Epiphone Valve Jr των 80 απο ανθρωπους με τα χερια συναρμολογουνται),αν εννοεις hand wired οι MB δεν ειναι hand wired (στην καλυτερη περιπτωση να εχουν flying leads)

 

.Λες και το ηχειο εκανε επαναλαμβανομενα γκελ μεσα στην καμπινα

 

εννοεις το ΜΕΓΑΦΩΝΟ,η καμπινα ΕΙΝΑΙ ηχειο.. ;D η MB δεν κατασκευαζει μεγαφωνα οποτε υπαρχει παντα η περιπτωση αστοχιας υλικου απο τον προμηθευτη της στα μεγαφωνα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk,

Please πες μου τι ειναι hand wired kai flying leads γιατι πραγματικα δεν ξερω.

Για μεγαφωνο και καμπινα ο.κ παω πασο,δεν το διατυπωσα σωστα,αλλα για την αστοχια υλικου θα επιμεινω.Ξερω οτι η mesa δεν κατασκευαζει μεγαφωνα και γενικως υλικα οπως π.χ λυχνιες.

Δεν θα επρεπε να τεσταρουν πρωτα τι μεγαφωνα θα βαλουν?

 

Παντως γουσταρω που αρπαζεσαι επειδη εχεις τον Mark.

Ετσι ετσι να σε τσιτωνουμε ;D

 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν ξερεις μπορει και καποιο λαλακισμενο να τον εκαψε τον ενισχυτη στο μαγαζι ;D οι ενισχυτες της Boogie φανταζομαι τεσταρονται ενας-ενας (ετσι δηλωνουν οι κατασκευαστες), 

 

Please πες μου τι ειναι hand wired kai flying leads γιατι πραγματικα δεν ξερω.

 

Handwired ειναι οι ενισχυτες που κατασκευαζονται με τον τροπο που κατασκευαζονταν οι ενισχυτες μεχρι και τα τελη της δεκαετιας του 70 δηλ. χωρις πλακετες,γενικα αυτοι οι ενισχυτες θεωρουνται πιο ευκολοι στην επισκευη και πιο "γεροι" (οχι ολοι,οπως δεν ειναι ολοι οι ενισχυτες που χρησιμοποιουν πλακετες λιγοτερο γεροι απο τους handwired μια και υπαρχουν πλακετες και πλακετες)

 

flying leads ειναι αυτα

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Building_Keepers/building_keepers.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου