Προς το περιεχόμενο

Motu 8 pre problem


Herbert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα απέκτησα την motu 8pre firewire.(http://www.motu.com/products/motuaudio/8pre/)

Σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας η εγκατάσταση(σε windows) πρέπει να ξεκινήσει βάζοντας πρώτα τους drivers.

Ξεκίνησα λοιπόν με αυτούς που συνόδευαν την κάρτα,αφού έγινε η εγκατάσταση σύμφωνα με το manual πάντα,έχει έρθει η ώρα να συνδεθεί το hardware στο pc.

To pc :cpu - core2duo 6420,mobo - asus p5b deluxe wifi edition (με texas instruments firewire chip on board), ram - corsair xms2 2x1 gb modules ddr 2 και windows xp pro service pack 2).

Συνδέοντας την κάρτα στην firewire,το pc δεν αντιδρά καθόλου.Δοκιμάζοντας να ανοίξω οποιαδήποτε εφαρμογή της κάρτας,λαμβάνω το μήνυμα "no motu hardware found"...

Δοκιμάζοντας να προσθέσω manually την κάρτα από το control panel έλαβα άπειρα blue screens κατά την πρόσθεση των οδηγών.

Να αναφέρω ότι εκτός από την on board firewire δοκίμασα και με ένα fire board blue pci host adapter(texas instruments) ,με τα ίδια αποτελέσματα...

Τέλος αφού ξεκοκάλισα το site της motu και δοκίμασα τα πάντα,από new drivers έως κάποια hotfix της microsoft που προτείνει η εταιρία,το μόνο που έμεινε ήταν  να κάνω μια δοκιμή στο laptop μου,(sony vaio vgn fz21e,me vista home edition ΚΑΙ  ΤΙ firewire chip)κατά την οποία δεν κατάφερα τίποτα παραπάνω,έτσι αποφάσισα να την πακετάρω και να την στείλω πίσω...

 

Αλλά,πριν από αυτό,έχει κανείς παρόμοια εμπειρία,η' καμία ιδέα?

Ένας φίλος επιμένει ότι πρόκειται περί προβληματικού hardware...

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....windows xp pro service pack 2

 

Εαν έχεις αποκλείσει όλες τις πιθανότητες για ελαττωματικό hardware, θα πήγαινε το μυαλό μου στο service pack 2. Μερικοί αναφέρουν πως δεν προσφέρει τίποτα στους audio users και συγκεκριμένα περισσότερα προβλήματα δημιουργεί.

Εγώ πάντως μεχρι σήμερα που δουλεύω με αυθεντικά Windows xp με SP1, έκδοσης 2003 (χωρίς κανένα update), δεν έχω συναντήσει προβλήματα, ούτε με κάρτες ούτε με προγράμματα

 

ΥΓ.: Για την ακρίβεια όταν εγκαθιστούσα σε dual boot τα Windows για το internet (σε ξεχωριστό partition) έπρεπε να μην έχω εγκαταστήσει την κάρτα ήχου πριν βάλω το SP2, γιατί μετά δεν την αναγνώριζε.

 

 

Μια ιδέα  :) ???

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jmone δοκίμασα και άλλο καλώδιο φυσικά...

@Holystone έβαλα εκείνο το fix για αυτό το θέμα που λες,και πάλι τπτ...επίσης μου φαίνεται ύποπτο που δημιουργεί ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στα vista...

"Requires Mac OSX 10.3 or higher, Windows XP/Vista"...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον έπεσες σε προβληματικό κομμάτι

Το μόνο που με κάνει να πιστεύω κάτι τέτοιο πάντως είναι ότι με ή χωρίς drivers και στα 2 pc που την έβαλα,δεν αντιδρούν καθόλου...λες και απλά σύνδεσα ένα καλώδιο μόνο του....

 

Πάντως με το service pack 3 κερδίζεις περίπου 10% σε απόδοση. Google it.

;)

Απόδοση σε τι? 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αν θες τα εξης με την σειρα που θα σου πω...

 

 

--με κλειστο τον υπολογιστη αποσυνδεσε την καρτα...μπες στα windows και κανε απεγκατασταση των drivers.κλεισε τον η/υ.αποσυνδεσε απο την καρτα το καλωδιο του τροφοδοτικου και το firewire.Aναψε τον διακοπτη της καρτας για 20-30 sec .ανοιξε τον η/υ και περνα τους τελευταιους drivers που εχει στο site h motu....συνεχισε τωρα την διαδικασια που αναφερει η motu κατα γραμμα....και προς θεου μην αφαιρεσεις το καλωδιο firewire apo την καρτα η το pc  οσο ειναι ανοιχτο το pc η η καρτα..πρεπει να ειναι κ τα 2 κλειστα.. 

...μηπως εκανες κατι τετοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το service pack 3 κερδίζεις περίπου 10% σε απόδοση. Google it.

Wink

 

 

Απόδοση σε τι? 

 

Απόδοση στα windows και στο pc γενικώς Including audio software. Εγω το είχα διαβάσει και δυσπιστούσα αλλά σε δοκιμή μου το ίδιο project με service pack 2 εφτανε το cpu στο 70% και τώρα είναι στο 63-65%. Δεν μπορώ να βάλω το χέρι στην φωτιά αλλά σε μένα ίσχυσε..

Επίσης με το switch /3gb μεσα στο boot.ini (για όσους έχουν 4gb ram) το σύστημα πετάει και η οθόνη των windows στην αρχή όταν φορτώνει το pc εμφανίζεται για 2 δευτερόλεπτα μόνο..

Παλι βγήκα εκτός θέματος, τι εχω πάθει τώρα τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου