Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμος synth με Cubase


george4peris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Έχω ένα korg μ3 και θα ήθελα αν γίνεται να ελέγχω με αυτό μέσω cubase το mixer και διάφορα vst instruments. Πως γίνεται ο συγχρονισμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει επιλογή to synth να ελέγχει εξωτερικές πηγές.Το βάζω σε αυτή τη θέση ,φυσικά συνδεδεμένο με midi καλώδιο, και δεν δουλεύει. Μήπως πρέπει να δηλώσω κάτι από κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι πρεπει αλλα ειναι μεγαλη μανουρα και στο τελος απλα θα το παρατησεις... πρεπει να πας στο μενου devices και εκει που εχει ενα κουμπι με ενα + να το πατησεις και να επιλεξεις κατι που λεει generic controler η κατι τετοιο. Αφου το κανεις αυτο μετα στην καρτελα που θα σου βγαλει στα δεξια θα πρεπει να επιλεξεις τα volumes, pans, solo, mute και γενικα οποια παραμετρο θελεις να ελεγχεις και να κουνισεις εναν controler απο το synth σου για να το κανει map. Εξερετικα χρονοβορο και εκνευριστικο διοτι με το που θα τελειωσεις την διαδικασια, οταν ανοιξεις καινουριο project θα παρατηρησεις οτι οι ρυθμισεις που εκανες δεν θα υπαρχουν εκει... λυνεται και αυτο βεβαια κανοντας τις ρυθμισεις export σε ενα xml.. παρολα αυτα εμενα μου εσπασε τα @@ και το αφησα...

 

α ξεχασα να σου πω οτι θα πρεπει να ορισεις τα midi in out σε αυτη την καρτελα να ειναι αυτα του synth..

 

Ελπιζω να σου ελυσα την απορια, αλλα ξερω οτι δεν σε βοηθησα lol :P

 

εγω παντος την εβγαλα καλα οπου χρειαστικε με το BCF2000 της behringer... εχει καποια emulators για αυτη τη δουλεια που σου λυνουν τα χερια..

 

Επεισης υπαρχει παντα και το Ableton

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

νομιζω πως με mackie control δουλευει οπως το motif.με generic ισως δεν θυμαται το cubase τι προγραματησες καθε fader και εκτος αυτου θα εχεις προβλημα με το pan ελεγχο σου απο το m3.ααα και δες απο το οργανο αμα εχει setup ετοιμο για cubase (οπως το motif es-xs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εγω παντος την εβγαλα καλα οπου χρειαστικε με το BCF2000 της behringer... εχει καποια emulators για αυτη τη δουλεια που σου λυνουν τα χερια..

 

επισης και το BCF2000 της behringer δουλευει με mackie control χωρις να το σεταρεις χερατα...το εχω ετσι εγω και ολα ειναι ρολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου