Προς το περιεχόμενο

Blind Test-5 Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς...Κι εγώ δε μπορώ να το ξεχωρίσω. Παρόλα αυτά, θα ρισκάρω και θα πώ ότι η κιθάρα με το wah έχει P90. ;)

H άλλη με το slide?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παίξιμο στο slide πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο "human"...

 

Πρέπει να είναι guitar synth.

 

Είσαι γάτος (τι γάτος γάταρος)...

πρώτα από όλα συγνώμη από όλους για την απάτη...ήθελα να δώ...

1) Εάν η οπτική επικοινωνία επηρεάζει (βλέπω πχ την Delta6 και φαντάζομαι ότι την ακούω)

2) κατά πόσον ένα sample (το slide είναι πιάνο από τα "φτωχικά" samples κιθάρας του Garageband) μπορεί να "ξεγελάσει" έμπειρους παίχτες (και νομίζω ότι τα κατάφερα)

3) Ότι με τη σημερινή τεχνολογία δεν μπορούμε νε ξεχωρίσουμε τα αυγά με τα πασχάλια

4) Σιγά μην έπαιζα τέτοιο slide...δεν θα ήμουν εδώ σήμερα

Υ.Γ η κανονική κιθάρα είναι η Peavy T60, άρα δικαιολογούνται όσοι άκουσαν διπλούς

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που το λεω αλλα το κλιπακι ειναι ολιγον τι μπακαλισταν προκειμενου να καταλαβει κανεις το οτιδηποτε. Θα μου πεις δικαιολογιες....πιθανως, αλλα νομιζω πως ετσι εχουν τα πραγματα.

 

Απο εκει και περα συγνωμη αλλα νομιζω οτι εχεις καταληξει ηδη στα συμπερασματα σου αν κρινω απο τα γραφομενα σου (τοσο σε αυτο οσο και σε αλλα thread) οποτε γιατι ζητας τη γνωμη μας για κατι? (και αναφερομαι οχι μονο σε εσενα αλλα και σε ολα τα blind test που κατα καιρους ανεβαινουν sto noiz) Δε ξερω αλλα εχω την υποψια οτι χρησιμοποιεις ενα λανθασμενο (και στην εκτελεση και στη συλληψη) τροπο για να αποδειξεις τη γνωστη επικρατουσα και διαδοθεισα αντιληψη στο νοιζ.

 

Και θα πω και κατι παραπανω διακινδυνευοντας τον πετροβολισμο. Οσα κλιπακια και αν ανεβουν με αγνες η μη προθεσεις ως προς τα συμπερασματα που προσπαθουν να εκμαιευσουν επιμενω οτι αν μου δωσεις LIVE δυο κιθαρες μια με μονους και μια με διπλους η p90 και εναν ενισχυτη παιζω ολΑ μου τα λεφτα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ  (η και οποιοσδηποτε αλλος με στοιχειωδη εμπειρια) ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να έχω καταλήξει στα συμπεράσματά μου (όπως λές) πάντα θα με ενδιαφέρει η αντίδραση του κόσμου (και ειδικά του κόσμου του Noiz)...και προφανώς οι περισσότεροι μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά ένος μονού με ένα διπλό (πόσο περισσότερο εάν τους βλέπουμε). Όπως είπα η οπτική επαφή κάνει τα πράγματα να πέρνουν άλλο δρόμο.

Η περιέργειά μου ήταν πόσοι θα καταλάβουν ότι το ένα track ήταν κιθάρα και το άλλο πιάνο (ακουστικά). Γι αυτό και βγάζω το καπέλο (ήταν πολύ μεγάλη η έκπληξή μου) που ο longshadow το κατάλαβε όχι από τη χρειά του ήχου αλλά από την τεχνική (δεν είμαι και κανένας παιχταράς άλλωστε)

 

Δε ξερω αλλα εχω την υποψια οτι χρησιμοποιεις ενα λανθασμενο (και στην εκτελεση και στη συλληψη) τροπο για να αποδειξεις τη γνωστη επικρατουσα και διαδοθεισα αντιληψη στο νοιζ

Ποιά είναι η γνωστη επικρατουσα και διαδοθεισα αντιληψη στο νοιζ? Αυτό δεν το κατάλαβα...

 

... επιμενω οτι αν μου δωσεις LIVE δυο κιθαρες μια με μονους και μια με διπλους η p90 και εναν ενισχυτη παιζω ολΑ μου τα λεφτα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ  (η και οποιοσδηποτε αλλος με στοιχειωδη εμπειρια) ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Πιθανόν με ανοιχτά τα μάτια...με κλειστά?

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά συμφωνώ απόλυτα με Fenderiarh και Longshadow... το μόνο που αντιλήφθηκα ήταν ένα wah-delay-θαμπό χαμό και την "χορδίλα" του slide (το οποίο νόμισα ότι ήταν η Eastwood Delta).

 

Θα πω το εξής: αν ήθελες να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε κάτι, θα έπρεπε να είχες ηχογραφήσει ακριβώς την ίδια φράση με τις κιθάρες που ήθελες - το wah και τα ατελείωτα delay δημιούργησαν τρομερό αχταρμά.

 

Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές καταλαβαίνω την διαφορά μιας στρατ-telly-LP σε καθαρά και ελαφρώς crunchy-οd ήχους, και εννοείται βέβαια ότι όσο πιο πολύ βρωμίζει ο ήχος, τόσο περισσότερο γίνεται ανθρωπίνως αδύνατο να καταλάβεις διαφορά.

 

Και επίσης εννοείται ότι με κλειστά τα μάτια δεν υπήρχε περίπτωση να μην καταλάβω με τι παίζω... (όχι ψηλαφώντας...  ;D ;D) Tώρα αν "κατάφερες" να ξεγελάσεις... ας μου επιτρέψεις να σου πω ότι εκατομμύρια μουσικοί/παραγωγοί (και πολύ πιο έμπειροι από μας) δεν μπορούν, και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας, να ξεχωρίσουν μια καλή ηχογράφηση κιθάρας από πχ. το Amplitube.  Eξυπακούεται ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ, και ότι θα συνεχίσει να προχωρά. ;)

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο παράδειγμα: αν ηχογραφήσω μερικά κλιπάκια σε όλες τις θέσεις μαγνητών μιας LP και μιας στρατ, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι σχεδόν όλοι θα καταλάβουν ποιο κλιπ αντιστοιχεί σε ποια κιθάρα (και ποιο μαγνήτη!). Δεν είναι δύσκολο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο. Εγώ που άκουσα το κλιπ μετά την αποκάλυψη παραδέχομαι ότι ακόμα κιθάρα ακούω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υameth, Εlavd, Alderbody, Superfunk...και λοιποί ιδού η Ρόδος...

 

ο alderbody λυπαται πολυ αλλα επι του παροντος βρισκεται εντος Τριγκουπολεως για επαγγελματικους λογους και δεν εχει καρτα ηχου στο pc που ποσταρει.

 

Η γραμματευς του...

 

;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου