Προς το περιεχόμενο

Για μια LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,είμαι καινούριος στο site αν και το παρακολουθώ σαν επισκέπτης εδώ και αρκετό καιρό.Ο λόγος που ξεκινώ αυτό το θέμα είναι για μια Εpiphone LP.

 

Ένας γνωστός μου μου πουλάει μια Standard LP με Seymour Duncan set μαγνητών και αλλαγμένο nut 290 ευρώ.Θα την πάρω αλλά,αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ακούω όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια για τις standard

LP.

 

Έτσι τώρα θέτω την ερώτησή μου όταν την πάρω θα πρέπει να αλλάξω κάτι πάνω στην κιθάρα(pots,tuners ή ό,τι άλλο νομίζετε εσείς) ώστε να γίνει καλύτερη ή να την αφήσω όπως είναι δεδομένου του ότι δεν ξέρω να παίζω και τόσο καλά κιθάρα(1,5 χρόνο)?

A,σε περίπτωση που χρειάζεται αν και δεν νομίζω έχω έναν Roland Cube 60Χ ενισχυτή πολύ ''κουκλί''. :-X

 

Εσείς τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτ΄απ' όλα, καλώς ήρθες... :)

 

Οι seymour θεωρούνται γενικά πολύ καλοί μαγνήτες, αν και δεν μας είπες ποιους φοράει...

Θα αποφασίσεις, λοιπόν με βάση τα αυτιά σου αν σου αρέσουν, η όχι, αυτό είναι υποκειμενικό...

 

Μπορεί, όμως, τα ποτενσιόμετρα να "πνίγουν" τους μαγνήτες, αν δεν είναι και πολύ σόι, και για αλλαγή -αν θες να τα αλλάξεις- προτείνω RS  ;)

 

Επίσης, μπορεί και τα κλειδιά να μην είναι και τόσο φίνα, οπότε ΙΣΩΣ χρειαστούνε κι αυτά μια αλλαγούλα... Εδώ δεν έχω κάτι κατά νου να σου προτείνω...

 

Γενικά και τίποτα να μην αλλάξεις, η κιθάρα είναι αξιοπρεποέστατη...

 

Α! δεν νομίζω να έχεις διαβάσει άσχημα λόγια για τα standart μοντέλα, μάλλον τα studio εννοείς, που όντως υστερούν... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την πάρεις, δοκίμασέ την και θα δεις αν θα αλλάξεις κάτι. A priori όποιος σου πει - εκτός κι αν είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης - άλλαξε τα τάδε ή δείνα, δίχως να την έχει δοκιμάσει καν, πες του να πάει για κανά τάβλι ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H τιμή που σου δίνει την Εpiphone με τους Seymour Duncan είναι καλή αν βέβαια τηρούνται τα παρακάτω:

 

α)Δεν έχει πρόβλημα στο μπράτσο

β)Δεν χρειάζεται refretting.

 

Tα ηλεκτρικά καλό είναι ούτως ή άλλως να τα αλλάξεις. Τα ηλεκτρικά των καινούργιων ειδικά epiphone δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικά. Έτσι κι αλλιώς όμως με 70 ευρώ απ' το crazyparts.de θα σου φύγει κι η ιδέα...

 

http://www.crazyparts.de/assets/s2dmain.html?http://www.crazyparts.de/

 

Από 'κει και πέρα συνήθως επίσης, χωρις να επικαλούμαι το απόλυτο, οι περισσότερες καινουργιες Epiphone βγάζουν προβλήματα στα κλειδιά.

 

Αν θες πραγματικά να την αναβαθμίσεις, θα πάρεις σετάκι τα Kluson κλειδιά την Τune-o-matic και το Tailpiece της ΤonePros. Aυτό όμως θα σου

κοστίσει γύρω στα 250 ευρώ.

 

Βέβαια αν σου αρέσει η κιθάρα μπορείς να την φτιάχνεις όποτε έχεις λεφτά και τα συγκεκριμένα modifications αξίζουν πραγματικά τα λεφτά τους. Έτσι κι αλλιώς μάλλον θα τα χρειαζόταν η κιθάρα ακόμα κι αν αγόραζες μια Gibson USA.

 

Αλήθεια ποιούς Seymour Duncan φοράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Έτσι κι αλλιώς μάλλον θα τα χρειαζόταν η κιθάρα ακόμα κι αν αγόραζες μια Gibson USA.

...

 

Προτείνεις δηλαδή αλλαγή κλειδιών και γέφυρας (γενικώς) ΚΑΙ στις Gibson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις δηλαδή αλλαγή κλειδιών και γέφυρας (γενικώς) ΚΑΙ στις Gibson?

 

Koίτα αν σώνει και καλα θες να βελτιώσεις μια gibson, you might as well change these too.Δηλαδή αν βάλεις μια tonepros θα βελτιωθει η κιθαρα, σωστα?Η locking tuners (για οσους τα θεωρουν απαραίτητα).Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις κατευθειαν τη γεφυρα μόλις πάρεις την κιθάρα....καλη είναι και η stock,απλά η tonepros είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου κι απο μενα...

Εγω εχω μια custom epi LP και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Με μαγνητες duncan που χω κι εγω ο ηχος θα ναι μια χαρα

(βεβαια τι ακριβως ειναι οι μαγνητες δεν ειπες αλλα η ποιοτητα νομιζω ειναι στανταρ καλη)

Τα κλειδια που εχει η δικια μου απ τη μαμα της ειναι Grover οποτε δεν το βρισκω πολυ βασιμο αυτο περι προβληματικων

κλειδιων μιας και ειναι αξιοπρεπεστατα.

Τωρα για ηλεκτρονικα κι εγω την εχω προγραμματισει την αλλαγη και μαλιστα με push-push ποτενσιομετρα για coil tap

(αν θες να σου εξηγησω ακριβως πες...μιας και λογικα και με τους δικους της duncan θα γινεται) και πιστευω θα εκτοξευθει και ο ηχος αλλα και η ευελιξια.

Γενικα στην τιμη που βρηκες με seymour duncan και παντα οπως αναφερθηκε παραπανω χωρις σημαντικες ζημιες ειναι παααααρα πολυ καλη ευκαιρια.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδια που εχει η δικια μου απ τη μαμα της ειναι Grover οποτε δεν το βρισκω πολυ βασιμο αυτο περι προβληματικων

κλειδιων μιας και ειναι αξιοπρεπεστατα.

 

+1

 

συν βεβαια το γεγονος οτι τα τελευταια που φταινε οταν μια κιθαρα ξεκουρδιζει ειναι τα...κλειδια,ακομα και τα φθηνοτερα κλειδια που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη δεν ειναι τοσο μαπα ωστε να χαλανε το κουρδισμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω μιά R0. H κιθάρα (αξίας 6000E στο ebay) έχει αρχίσει να μου κάνει κόλπα στα κλειδιά μετά από μια πενταετία.΄Γι αυτό είπα ότι μπορεί και να χρειαστεί...

 

Πρόσφατα έπαιξα με μια USA Standard, με τα εν λόγω κλειδιά και μου φάνηκαν πολύ πιο ποιοτικά απ΄όλες τις απόψεις...

 

Για την γέφυρα και το tailpiece δεν βλέπω τον λόγο να μην δώσεις 100 ευρώ να τα αλλάξεις με τα αλουμινίου, όπως βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί η gibson δεν τις βάζει εκτός απ' τα Historic και στα USA μοντέλα της. Όπως και να 'χει ομορφαίνει η κιθάρα και κάποιοι ισχυρίζονται ότι παίζει και ρόλο στον ήχο (αλλά ας μην μπούμε παρακαλώ σ' αυτό το θέμα). Όπως και να 'χει τα TonePros πάντως μόνο ως αναβάθμιση μπορούν να χαρακτηριστούν για μια Gibson USA (είπαμε η Custom Shop τα φοράνε ήδη). Και το κόστος επαναλαμβάνω δεν είναι κάτι το καταπληκτικό όταν έχεις δώσει 2000 για την κιθάρα.

 

Όσο για τα ηλεκτρικά, όπως και όλοι οι ιδιοκτήτες των πρώτων Custom Shop, τα άλλαξα με CTS pots και Βubble Bee capacitors. Kαι, ναι, ξάνα λέω ότι άξιζε τα λεφτά της η μετατροπή (70 ολόκληρα ευρώ)...

 

Αυτά βέβαια αν σαν κι εμένα έχεις αγοράσει ένα όργανο ζωής και το φέρνεις στα μέτρα σου. Αν θες απλά να το ξαναπουλήσεις σε δυο χρόνια, τότε δεν κάνεις καμιά μετατροπή και το πουλάς οriginal...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου