Προς το περιεχόμενο

Scalloped ταστιέρες τι προσφέρουν παραπάνω; Μειονεκτήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω..με εχει κουρασει το θεμα..Μιλαμε οτι εχω φριξει με αυτα που διαβαζω..!! ???

 

Ενα μονο,εχεις καλυτερο ελεγχο στο Wide Vibrato!Καλυτερη αισθηση,αερινη,τπτ αλλο.

 

Ουτε γρηγορα σε βοηθα να παιζεις,ουτε sweepin'αρπετζιος θα μαθεις μονο κ μονο επειδη παιζεις με scalloped..no way αδερφια.

 

Λίγο προσοχή στο πως τα πετάς, καθώς όλα αυτά τα αναλύει ο θεός Erlewine που στο βιβλίο του έχει αναφορές και από Malmsteen. Εννοείται ότι δε θα σε κάνει από κουλό θεό, αλλά βοηθά λίγο.

 

Γιαυτό προσοχή στα όσα πετάς κατά καιρούς και να προσέχεις τι γράφει ο άλλος πρωτού απαντήσεις  ;)

Και για να καταλάβεις τι εννοώ, για δώσε βάση σε μια λέξη:

H scalloped βοηθά στα apreggios, στο bending....

Για περισσότερα πάρε το βιβλίο του Guitar Player Repair Guide. Αναλύει πολλά εκεί μέσα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω εχοντας 2 malmsteen signature σου λεω οτι το scalloped και μαλιστα το deep scalloped που εχουν οι malmsteen sign μετα το 2000 ειναι πρωτον τελειο εμφανισιακα και πολυ μα πολυ ανετο...δεν χρειαζεται ουτε τρελλη δυναμη και τα bends ειναι απιστευτα..οσο για τα φαλτσα δεν υπαρχουν πρεπει να κατσεις να πατησεις με μανια την χορδη δεν γινεται ευκολα...καλυτερα δοκιμασε μια και μην ακους παραφιλολογιες...πριν παρω την malmsteen ειχα ποσταρει κι εγω και το τι μου ειχαν πει δεν φανταζεσαι αφου ημουν σιγουρος οτι θα πεταξω τα λεφτα μου αλλα δυστυχως πολλοι μιλανε οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο αλλες παραφιλολογιες που εχουν ακουσει και αυτοι και τις μεταφερουν και αυτο παει λεγοντας...ευτυχως ειχε βρεθει ενα παληκαρι που ειχε μια blackmore και μου ειπε προχωρα αφοβα...και οντως δεν το μετανιωσα απλα αλλα πηρα και δευτερη και εχω και maple και rosewood..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scalloped είναι όλη η ταστιέρα, με σημαντική διαφορά από του Malmsteen, ο οποίος αντέγραψε φυσικά την πατέντα, του πάντα πρωτοπόρου θείου Ritchie. Ο οποίος είχε την φαεινή ιδέα και τις έσκαβε μόνος του με τον τεχνικό του στα late 70s.

 

νομιζω ουτε κ ο ριτσι ηταν πρωτος!

προσπαθω να θυμηθω απο που την ειχε δει......

καταραμενα γερατια!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά scalloped τατιέρες υπήρχαν σε λαουτα και άλλα παραδοσιακα όργανα εδώ και αιώνες....νομίζω ο malmsteen σε ένα βιβλιο είδε ένα τέτοιο όργανο και πρωτοδοκίμασε να το κάνει και σε μανίκι κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ο πρώτος που το πέρασε στην ηλεκτρική κιθάρα, σαν καινοτομία σε ηλεκτρικό όργανο.... φυσικά δεν αποκλείεται να το πήρε και από αλλού, αλλά πιστεύω μέχρι να βρεθεί κάτι τουναντίον ότι ήταν το πρώτο "όνομα" γνωστού κιθαρίστα για την εποχή που το "πέρασε" σε ένα σχετικά νέο όργανο όπως ήταν ηλεκτρική κιθάρα (με μόλις 2 δεκαετίες και κάτι ζωής τότε, όπως ξέρουμε σήμερα την στρατοκάστερ) .

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι θυμηθηκα αλλα μπορει να λεω κ λαλακια!

νομιζω οτι ο θειος ριτσι το ειχε μια κιθαρα του Mclaughlin που ηταν scalloped!

::)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτην τη σκοπια οκ.Αλλα το scalloped δεν είναι εφευρεση ούτε του blackmore ούτε του malmsteen....προυπήρχε.Τωρα ποιος το πρωτοέβαλε στην ηλεκτρική πρώτος δε ξέρω...παντως ο malmsteen είναι στο μυαλό των περισσότερων συνδεδεμένος με το scallop περισσότερο απο ότι ο blackmore.

 

Πάντως mclaughlin και scallop...makes sense να σου πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό.... ούτως ή άλλος όλοι έχουν τις επιρροές τους ... γιατί να διαφέρει ο θειούλης.... ;D

 

Φυσικά Odis, είναι πιό διαδεδομένο του Malmsteen.. ο Blackmore υπήρχε πάντα σε μπάντες ακόμα και στην δική του τους Rainbow, και είχε δηλώσει στα 70ς και 80ς ότι ποτέ δεν τον ενδιέφερε να δείχνει τον εξοπλισμό του και να διαφημίζει ενισχυτές... μάλιστα είχε πει ότι όταν πιέστηκε να υπογράψει κάποιον marshall είπε "να ... τον έχω εκεί σε μία γωνία σκονισμένο... και δεν τον προώθησα καθόλου παρά τις πιέσεις της εταιρείας..."

 

Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν... και από την δεκαετία του 90 και μετά έχει υπογράψει παντού... ενισχυτές - κιθάρες - τα πάντα.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ο Malmsteen είναι καθαρά προιόν της δεκαετίας του 80 .. της περμανάντ, των extreme solos, των εφέ, του πόζερ, της διαφήμισης, λογικό είναι λοιπόν να ακούστηκε περισσότερο μιάς και μεγάλος κιθαρίστας είναι και πρωτοπόρος σε πολλά πράγματα και ιδιαίτερου στύλ πάνω στο παίξιμο της κιθάρας.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι θυμηθηκα αλλα μπορει να λεω κ λαλακια!

νομιζω οτι ο θειος ριτσι το ειχε μια κιθαρα του Mclaughlin που ηταν scalloped!

::)

 

Σωστός. Ο Mclaughlin ήταν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Ο Mclaughlin ήταν.

 

τελικα δεν εχω γερασει τοσο!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου