Προς το περιεχόμενο

Marshall AVT Tribute 50W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Διαθέτω περίπου 500Ε για ενισχυτή,και ύστερα απο πολύ κόπο κ ψάξιμο κατέληξα στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

Δεδομένο του οτι όποιο λαμπάτο άκουσα σε αυτή την κατηγορία (Kustom Defender,Laney Vc15 κλπ.),κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.Λάμπα στην προενίσχυση,12' Celestion ηχείο και made in UK.

Ποιά ειναι η γνώμη σας;;

 

Rescue me or Bury me!

 

ΥΓ:Η κιθάρα μου είναι μια Squier by Fender (made in Korea) με EMG SA(active,single coil) μαγνήτες και ψάχνω "γεμάτο" καθαρό ήχο αλλά και γκάζι (πάντα με τη βοήθεια πεταλακίων!)...

 

Περιμένω Σχόλια και Προτάσεις!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Marshall πάνω απο 100watt κατι λενε....

Κατω απο 100watt είναι ψώφιοι!!!! :-\

Αλλα ειναι αναλογος κ για το τι τον θες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Marshall πάνω απο 100watt κατι λενε....

Κατω απο 100watt είναι ψώφιοι!!!! :-\

Αλλα ειναι αναλογος κ για το τι τον θες...

 

 

 

Nαι ειδικά κάτι bluesbreaker, handwired 20αρηδες, 18αρηδες κλπ.....ασε ψοφιμια του κερατα, για πέτάμα τελειως...πάρε ένα mg100 να γουσταρεις (και αυτος στο οριο ειναι αλλα δε βαριεσαι).

 

Ε sinios?

 

 

 

@georgop

Σοβαρα τώρα, είναι όντως UK ο ενισχυτής που θες?΄Γιατι οι uk με τους κανονικους valvestate που είναι made in china και έχουν διαφορετικους μετασχηματιστες κλπ είναι μέρα με τη νύχτα.Αν είναι china μακρια κατα τη γνώμη μου (δέν είναι ότι έχω κόλλημα γενικα εναντιον των china....με τους valvestate έχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο marshall αυτος ειναι υβριδικος. Κανε ενα search σχετικα με τους υβριδικους να δεις τι παιζει. Συμφωνω μαζι με πολλους αλλους οτι οι marshall αυτοι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και ιδιως οχι ανταξιοι του ονοματος τους. βεβαια εσυ μπορει να γουσταρεις και ετσι τον ηχο. Ολα περι ορεξεως ειναι τελικα.  :P

 

Εαν θες να παιξεις με πεταλια για παραμορφωσεις, ψαξε καλυτερα για φουλ΄λαμπα για να εκμεταλευτεις το πολυ καλο καλο καθαρο καναλι που εχουν. Σε αυτες τις περιπτωσεις ,για μενα παντα, δες laney lc15r, peavey classic 30. Τους εχω δοκιμασει και πιστεψε με οτι ειναι φοβερες πεταλομηχανες!  ;) Διαφορετικα δες και τους line 6 spider III. Εχουν πολυ πειστικους ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παιξει με τον συγεκριμενο ενισχυτη και θα σου πω οτι δεν ειναι κατι αξιολογο  .. επισης θα διαφωνησω οτι ολοι οι μαρσαλ ειναι ψοψιοι κατω απο 100 watt..ας επαινεσω λιγο το σπιτι μου!!

 

σου προτεινω αφου θα ανακατεψεις πεταλακια δλδ δεν θα εχεις την απαιτηση να εχει ενα καναλι βρομικο καλο να παρεις ενα φουλ λαμπα ενισχυτη αν εχεις σκοπο να διαθεσεις και αλλα λεφτα..

 

αν δεν εχεις ομως τετοιο σκοπο εγω θα σου προτεινα να παρεις εναν line 6  που εχει πανω αξιολογα εφφε και παραμορφωσεις (το insane θα σου αρεσει πολυ!) και να μην παρεις κανενα πεταλακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα που τον άκουσα στον Καγμάκη (στις άθλιες συνθήκες του ισογείου στριμωγμένος από κόσμο και με θαμένο τον ενισχυτή) δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι που με ενθουσίασε. Βέβαια υπήρχε ένας γλυκός τσαμπουκάς λόγω Mosfet (και οι Αγγλοι ξέρουν να δουλεύουν τα Mosfet) αλλά....... ΘΑ ήθελα να τον ακούσω καλύτερα βέβαια με γνωστή κιθάρα και ίσως καμιά λαμπίτσα της προκοπής.

Για την ιστορία όμως στα δύο φιλαράκια (κιθαρίστες) άρεσε αρκετά. Περισσότερο και από τον Kustom του Κουρμπή, πράγμα για το οποίο διαφώνησα.

 

Αλλά είπαμε. Γούστα είναι αυτά.........

 

Παρακαλούνται όσοι δεν έχουν ιδία άποψη, τουλάχιστον να αποφεύγουν αφορισμούς του στυλ "Οι Marshall είναι έτσι, οι Fender γιουβέτσι και οι Laney κοκορέτσι"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με την υπεροχή της λάμπας στον ήχο, το θέμα όμως είναι οτι το budget είναι σχετικά μικρό για μια αξιόλογη αγορά λαμπάτου (με επαρκή watt για μια πρόβα της προκοπής!).

Γι'αυτό το λόγο κ κατέληξα εκεί..

 

ΥΓ: @odis13: Το παιδί που δουλεύει στον Καγμάκη μου τόνισε την προελευσή του απο UK, γιατί κ εγω εκανα τη σύγκριση με τους προηγούμενους Valvestate που ηταν αρκετά μέτρια μοντέλα.Αυτός πραγματικά διέφερε...

 

 

 

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Οντως δεν έχει σχέση με τους άλλους Valvestate (τουλάχιστον με τον αντίστοιχο 50άρη). Αρκετά καλύτερος.

β) Δεν μπόρεσα να το επιβεβαιώσω αλλά μάλλον όντως είναι UK made και όχι απλώς designed.  Με ότι και αν μπορεί να σημαίνει (ή όχι) αυτό.

γ) Εχει πολλές ευκολίες και πλήρως εξοπλισμένος (loop, Accutronics, xtra spkr, footswitch, 12" Celestion, , , , )

β) Δεν συμφωνώ ότι δεν βρίσκεις λάμπα για πρόβα στα ίδια λεφτά. Τα 15 καλά λαμπάτα watt σε υπερκαλύπτουν για πρόβα ΚΑΙ μικρο live.

γ) Μην ξεχνάς ότι η συμβίωση με τη λάμπα (I know a little) δεν είναι για όλους και δεν είναι εύκολη.

δ) Αν τον άκουσες και σου άρεσε ποικιλοτρόπως γιατί το ζαλίζεις; Εδώ θα σου προτείνουμε από ΗΒ 5W μέχρι Marshall Stacks. Παρτον και σκίστον. That's the whole point.......... Rock on

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK then.Αφου σου άρεσε και δεν είναι κινέζικος, έχε τον υπόψην.

Με τα λεφτά που δίνεις (και λιγότερα) υπάρχει σε φουλ λάμπα, 2x12, 30 watt ο epiphone blues custom.Καταπληκτικός ενισχυτής με γλυκά καθαρά, ρίξε μια ματια στο νετ για info και αν τον πετύχεις σε κανένα μαγαζί δοκίμασε τον.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν θες να παιξεις ποτέ στο Καλιμάρμαρο χωρις PA ιιιιιιιισως να μη σου φτασει σε ενταση. Απλά να ξέρεις ότι θα χρειαστεις γερή μέση στο κουβάλημα, αλλά τα καθαρά του είναι το κάτι άλλο αν τα συγκρινεις με του valvestate.Υπάρχουν γενικά πολλοι αξιολογοι λαμπάτοι σε αυτα τα λεφτά, give them a look.

 

Αν βεβαια έχεις ερωτευτει τον avt, ε τότε go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω για τον Epiphone Blues. Ασε που τον αλλάζεις με 6550, EL34, KT88, KT66 κλπ κλπ όπως τον θες

 

Τώρα το θέμα συμβίωσης (μέχρι και τα ρεύματα -ανόρθωση- είναι λαμπάτα) όπως κουβάλημα -ωχχχ-, φερεγγυότητα, service, ρεύματα, , , ,  up to you.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου