Προς το περιεχόμενο

Ό,τι πάρεις 3€. Νέο "κόλπο" & η γενια του Πολυτεχνιου!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πάει να πει ότι αν κάνω κάτι, δεν θα το κάνει ο διπλανός μου? Θα πρέπει να με αποθαρρύνει?

 

Kαι τέλος, επειδή κάποιοι κολύμπησαν στα σκατά, πρέπει σώνει και καλά να το κάνουν και οι μεταγενέστεροι ή καλύτερα θα είναι να βρούμε έναν τρόπο ώστε να βρουν τα πράγματα κάπως καλύτερα?

 

Είπες το πιο απλό και σωστό.

Να το πω απλά "αφού οι άλλοι... γιατί εγώ;"..

 

Και το πράγμα αναλύεται ακόμα πιο απλά.

 

Χωρίς κριτική δεν υπάρχει εξέλιξη. Χωρίς να κρινεις τον κόσμο γύρω σου και να βάζεις όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα κριτήρια του σωστού και του λάθους ο κόσμος φθείρεται. Είναι ενάντια στον νόμο της εξέλιξης και της υγειής διαχρονικότητας του ποιοι είμαστε ,που πάμε και τί γίνεται.

Υπάρχει μια μικρή μάζα που αντιδρά, κρίνει τον κόσμο γύρω του, προσπαθεί κι αυτό είναι ανώτερο του μηδενός.

Υπάρχει μια άλλη μάζα που είναι στο άλλο άκρο, θεωρεί ότι είναι οι εκλεκτοί και με βάση το χρήμα και πολλά άλλα υλικά και μη στοιχεία διαχωρίζουν την θέση τους και τους ανθρώπους και κυνηγάνε τον υλισμό.

Υπάρχει και στην μέση μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μαζα που κινεί τα πάντα λόγο πλειοψηφίας και είναι αδιάφορη για μέλλον ,αδιάφορη για παρελθόν, ζει για το τώρα, δεν κρίνει γιατι δεν την ενδιαφέρει, μειώνει την νοημοσύνη της γιατί είναι η μάζα του έτοιμου φαγητού, είτε αυτό μεταμφιέζεται σε έτοιμες ιδέες από τον χουντικό πατέρα , είτε μεταφράζετε σε καταστροφική ιδεολογία - την ιδεολογία του να μην υπάρχει η παραμικρή ιδεολογία.

 

Νομίζω οτι λοιπόν δεν εχουμε να κάνουμε με γενιά και γενιά αλλά με το ίδιο το ανθρωπινο είδος. Τον νοιάζει το τώρα και τίποτα άλλο. Και επειδή σε μεγάλη πλειοψηφία ο άνθρωπος είναι "κοκο" και φοβάται την αλλαγή και την εξέλιξη γενικώς συνεχίζει είτε να καταστρέφει τον κόσμο, είτε να κατατστρέφει τα παιδιά του, είτε να θεωρεί την οικογένεια ένα σόου που πρέπει να κάνει κι αυτός με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η παραμικρή παιδεία και προυπόθεση να ερθει στον κόσμο ενα παιδί αλλά να έρχεται απλά γιατι ήρθε η ώρα (έλεος), είτε να ψηφίζει και πάλι τους ίδιους που μοιράζουν στις τράπεζες δις όταν δεν μοιράζουν σε κανέναν το εφάπαξ. Απλά γιατι ο άνθρωπος πλέον έχει γίνει λίγο απάνθρωπος. Μοτιβαρισμένος και συμβιβασμένος.

Το θέμα ειναι πολιτικό οπότε δεν συνεχίζω γιατι δεν νομίζω ότι πρέπει να συζητάμε εδώ πολιτικά θέματα, πάντως πιστεύω σε γενικές γραμμές ότι η συνιστώσα όλων των προβλημάτων είναι η αδιαφορία και η έλειψη κριτικής και ιδεολογίας. Δεν εχει να κάνει με γεννεές αλλά με τον άνθρωπο ώς ζώο μέσα στο καπιταλιστικό σύστημα, γαλουχημένος με Πρέκα και τα πλουσιόπαιδα του Μπέβερλυ χίλς.

Δεν περιγράφω άλλο.

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπήκα τυχαία...και ξαναβγαίνω.

Τσού ρε Λάκη Don_Pasquale και τσου και εσύ ρε evris...!!! Στις 22 γίνομαι 50  και δεν βλέπω που έχω αποτύχει (ίσως στην πρωτότυπη Custom που σχεδιάζω)...και όλα αυτά ξεκίνησαν από τα 3 ευρώ του Εlavd....να σου τα δώσω εγώ να λήξει το Θέμα. ¨Ελα αύριο στη έκθεση, στο περίπτερο του Noiz να στα δώσω...

Δεν το εχεις πιασει.

Εξ' ορισμου θα εχεις αποτυχει ο,τι μα ο,τι και να καταφερεις. Αλλιως πως θα λενε οι νεοι της καθε εποχης οτι πρεπει να γινουν καλυτεροι απο τους προηγουμενους ?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια  ΟΛΕΣ οι  γενιες εχουν το...προνομοιο και το δικαιωμα της λαλακιας,του ωχαδερφισμου,του ετσιθελισμου,της αδιαφοριας,του εαυτουλισμου & της παπαριας....δεν ειναι αποκλειστικα χαρακτηριστικα καποιας συγκεκριμενης γενιας,απο εκει και περα καθενας επιλεγει πως θα βιωσει τον βιο του ....

 

Οτι  οι παλαιοτερες γενειες εχουν κληροδοτησει ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ προβλημα στις σημερινες δηλ.μια ΠΑΝΤΕΛΩΣ κατεστραμμενη ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ειναι γεγονος και δυστυχως απο ΑΥΤΟ το προβλημα θα ξεπηδησουν μελλοντικα χιλια μυρια κακα,αυτο ειναι που θα επρεπε να μας απασχολει ολους αλλα δυστυχως το χαζοκουτι μας εχει αποκοιμησει γλυκα (μεχρι να ξυπνησουμε απο τον εφιαλτη ή μαλλον μεχρι να ξυπνησουμε ΜΕΣΑ στον εφιαλτη)...ο καιρος γαρ εγγυς.... :-[

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όλα αυτά ξεκίνησαν από τα 3 υρώ του Εlavd....

 

Η αλήθεια είναι ότι (άθελά μου) έχω με "έφεση" στο να ανοίγω threads-πυριτιδαποθήκες... :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια  ΟΛΕΣ οι  γενιες εχουν το...προνομοιο και το δικαιωμα της λαλακιας,του ωχαδερφισμου,του ετσιθελισμου,της αδιαφοριας,του εαυτουλισμου & της παπαριας....δεν ειναι αποκλειστικα χαρακτηριστικα καποιας συγκεκριμενης γενιας,απο εκει και περα καθενας επιλεγει πως θα βιωσει τον βιο του ....

 

Οτι  οι παλαιοτερες γενειες εχουν κληροδοτησει ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ προβλημα στις σημερινες δηλ.μια ΠΑΝΤΕΛΩΣ κατεστραμμενη ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ειναι γεγονος και δυστυχως απο ΑΥΤΟ το προβλημα θα ξεπηδησουν μελλοντικα χιλια μυρια κακα,αυτο ειναι που θα επρεπε να μας απασχολει ολους αλλα δυστυχως το χαζοκουτι μας εχει αποκοιμησει γλυκα (μεχρι να ξυπνησουμε απο τον εφιαλτη ή μαλλον μεχρι να ξυπνησουμε ΜΕΣΑ στον εφιαλτη)...ο καιρος γαρ εγγυς.... :-[

 

Ακριβώς αυτά ήθελα να πω, απλά δεν ήθελα να αναφέρω τίποτα για οικονομία, μήπως πάει προς την πολιτική η συζήτηση.

Βέβαια δεν είναι μόνο η οικονομία, αλλά σημασία έχει ότι συνεννοηθήκαμε :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια σκεψη εκ του πονηρου.....οσοι διαμαρτυρονται για το χαρατσι των 3€, δεν τους βλεπω να διαμαρτυρονται επειδη ΔΕΝ πληρωσαν αντ'αυτου φορο εισαγωγης οπως ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

 

+1000000000!!!...αν θέλουμε "ευρωπαική" μεταχείριση...να γίνουμε πρώτα "Ευρωπαίοι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φόρος προβλέπεται και μπαίνει, αλλά από ένα ποσό και πάνω. Αυτά είναι συμφωνίες μεταξύ Ε.Ε.- USA και όχι επειδή η καλή μας η Ελλάδα αποφάσισε να μας χαρίσει κάποια ποσά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο κακο να ειναι λιγο μεγαλυτερη η κοπελα απο τον αντρα...

 

εισαι θεος ρε συ, πεθανα στα γελια  ;D ;D

 

 

στο θεμα: βλεπω μια γενικοτερη απαξιωση της νεας γενιας απο τους μεγαλυτερους και το αντιθετο. Νομιζω οτι ειναι τελειως ισοπεδωτικα και αδικα και τα δυο. Ναι εγιναν και γινονται λαθη -αναμφισβητητα. Ομως θεωρω οτι οι γονεις μας*, μεσες ακρες καταφεραν να μας κληροδοτησουν κατι παραπανω απ'αυτο που κληρονομησαν αυτοι απο τους δικους τους. Και αυτο ειναι προοδος. Το γεγονος οτι η Ελλαδα προοδευει με... μεσογειακους ρυθμους ειναι ολοφανερο και δε συμβαινει μονο τα τελευταια χρονια, αλλα... τα τελευταια 200 χρονια, αν εξαιρεσουμε καποια διαστηματα που παρατηρηθηκε ραγδαια προοδος και αναπτυξη....

Οσον αφορα τη νεα γενια, προσωπικα πιστευω περισσοτερο σ'αυτη απο τις προηγουμενες και εχω μεγαλυτερες απαιτησεις. Αν καταφερει να ξεπερασει καποιες outdated νοοτροπιες, νομιζω οτι θα βελτιωθει η κατασταση. Θαυματα φυσικα δε γινονται ετσι;

 

* ως γονεις δεν βαζω τους γονεις μου ή τους γονεις σας συγκεκριμενα, αλλα γενικοτερα μια ολοκληρη γενια..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τρία ευρώ:

 

Δυστυχώς, είναι χαρακτηριστικό της εποχής μας όλες οι εταιρείες ιδιωτικές τε και δημόσιες, είναι ιδιαίτερα δημιουργικές στο να βρίσκουν τρόπους να σου επιβάλλουν νέες χρεώσεις.

 

Η αντίδραση σε αυτό είναι απόλυτα υγιής, και όταν γίνεται μαζικά μπορεί να είναι και επιτυχημένη. Έχουμε πρόσφατο παράδειγμα με χρεώσεις εξωφλήσεων στα γκισέ της Εθνικής, οι οποίες ανακλήθηκαν.

Ιδιαίτερα στην περίπτωση των ΕΛΤΑ είναι και άδικες, όταν το ταχυδρομικό τέλος είναι εκ των προτέρων πληρωμένο από τον αποστολέα. Πάντως και το ίδιο το σύστημα δίνει κάποιες διεξόδους, για παράδειγμα "ο συνήγορος του καταναλωτή".

 

http://www.synigoroskatanaloti.gr/

 

 

Για τη γενιά του πολυτεχνείου (με την ευρεία έννοια, όπως τίθεται στο παρόν θρεντ  :D)

 

Αυτός ο διαχωρισμός, και η διελκυστίνδα ευθυνών είναι πλαστή και παραπλανητική. Και εγώ, ο οποίος τώρα βρίσκομαι στη δεκαετία των δεύτερων άντα, έκανα ότι μπορούσα για να στηρίξω το μέλλον μου στις περασμένες δεκαετίες, μέσα σε κακές συνθήκες (αλησμόνητη δεκαετία 80) και οι σημερινοί έχουν ακριβώς τον ίδιο στόχο.

 

Και εγώ κατηγορούσα τις περασμένες γενιές, όπως γίνεται και σήμερα, αλλά και η σημερινή νεολαία θα κατηγορείται από τους διαδόχους της στο πλήρωμα του χρόνου.

 

Και εγώ είχα να αντιμετωπίσω ανεργία, οικονομική αστάθεια, ακρίβεια και πληθωρισμό. Η μόνη διαφορά είναι ότι η δική μου εποχή ήταν πιο πολιτικοποιημένη.

 

Αυτό το τελευταίο πάντως, όσο και αν τώρα καταλαβαίνουμε ότι οδηγούταν προς τον εκφυλισμό, μη βιάζεστε να το καταδικάσετε. Ίσως στο τέλος της ιστορίας αποδειχθεί ότι αυτό ήταν ένα ισχυρό μέσο για τη διατήρηση κάποιων δικαιωμάτων και παροχών, που σήμερα τίθενται σε αμφισβήτηση από την κυρίαρχη οικονομική αντίληψη.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου