Προς το περιεχόμενο

Baja Telecaster sounds


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη βαλεις φωτο αν ειναι ξανθος ο τελεκαστορας... ειμεθα σε οικονομικη κριση λεμε  :'(

 

καλοριζικη και καλοπαιχτη (οσο γι'αυτα ειμαι σιγουρος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

baja1.jpg

 

στη πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο ανοιχτοχρωμη απο τη φωτο.

 

η συγκεκριμενη ειναι απο τις καλυτερες που εχω παιξει ποτε (και εχω παιξει πααααααρα πολλες :)) & οι μαγνητες της ειναι φανταστικοι,φαινεται ο Μεξικανος ειχε κεφια τη μερα εκεινη (ουτε στο custom shop δεν κανουν τετοια δουλεια,ρολλαρισμενες ακρες στο μπρατσο,τελεια ταστα,τελειο φινιρισμα & ενα neck pocket που δεν περνα ουτε τσιγαροχαρτο) ,επισης εχει κατι τελειως κουφο:ενω δεν εχει intonated saddles "ιντοναρει" 100% σε ολες τις χορδες! :o το αλλο κουφο ειναι οτι το μπρατσο καθεται λιιιιιγο πιο ψηλα απο οτι ειναι συνηθισμενο (δηλ.το neck pocket ειναι πιο "ρηχα" κομμενο οποτε το natural shimming που γινεται επιτρεπει μεγαλυτερη γωνια πισω απο τα σελλακια και δινει απιστευτο ακουστικο resonance...(στην τυχη θα εγινε νομιζω αυτο)

 

τελικα οι σημερινες μεξικανικες Φεντερ ειναι ακριβως οπως ηταν η Αμερικανικες στα 50s,60s & 70s καποιες ειναι φανταστικες και καποιες για το τζακι.. ;D ;D πως τα καταφερνουν και εχουν τετοιο Inconsistency με τοσα cnc routers δεν μπορω να το καταλαβω ;D ;D,μαλλον με το ...χερι της φτιαχνουν και αυτες...  ;D(το λεω αυτο γιατι πριν απο λιγο εφυγε απο το σπιτι ενας φιλος με μια ΑΛΛΗ Baja η οποια δεν ειχε καμμια σχεση με αυτη... :o :o ειχε πολυ καλο ηχο & Playability (αφου βεβαια την σεταρα ;D) αλλα ηταν  κακοφτιαγμενη και 100 κιλα! :o)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την χαιρεσαι τη τελεκαστουλινα SF, αν και δεν μου αρεσουν οι τελε τοσο εμενα αυτη εχει πολυ καλο ηχο και μου αρεσει τρελα αυτο το χρωμα........

 

Θελω και γω

θελω και γω

θελω και γω

θελω και γω

θελω και γω

:P 8)

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτου φτου!κουκλα ειναι!να την χαιρεσαι!Μετα την γιαπωνεζα στρατ που πηρα προσφατα νομιζω πως εθεσα τον επομενο μου στοχο..... ;) ;) ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εχει κατι τελειως κουφο:ενω δεν εχει intonated saddles "ιντοναρει" 100% σε ολες τις χορδες!

 

...και με την δικιά μου baja ακριβώς το ίδιο συμβαίνει!... :)

 

Εν τω μεταξύ βάζοντας τα κλιπς να παίξουν ήταν σαν να την ακούω!!...(αν και η δικιά μου δεν είναι και τόσο lightweight...)

 

 

Μεγειές Νίκο!... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα παντοτε σε αμεση συγκριση (πλαΪ-πλαϊ δηλ.) μια καλη τελε "νικαει" ;D ηχητικα οποιαδηποτε στρατ μια και ο πιο αμεσος  & "δυνατος" ηχος της εντυπωσιαζει,ομως και η στρατ εχει τις χρησεις της και τη θεση της οποτε παρε και απο τις δυο!! ;D  (εξαλλου η τελε δεν εχει τρεμολο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ημουν κιθαριστας σαφεστατα και θα ειχα και απο τις δυο και μαλλον θα επαιζα πιο πολυ με tele! Απλα με νικαει η παιδικη αγαπη για strat που την χαζευα στην βιτρινα (μαυρη με ασπρο pickguard & rosewood - οπως κι εφτιαξα την δικια μου!) και μου τρεχαν τα σαλια...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ καλα κανεις.Αλλωστε δεν εισαι ο μονος το..99,9% των κιθαριστων με τις κιθαρες που τους αρεσουν ΟΠΤΙΚΑ παιζουν (και ασε αυτα που σου τσαμπουνανε περι ...ηχητικης ποιοτητας :))

 

Αν δεν ειναι ομορφη η κιθαρα βραστα κι αστα.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου