Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικος Γριφος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακάτω όταν το πρωτοδιάβασα σκέφτηκα ότι η λύση του θα είναι κάτι τελειως χαζό, αλλά όχι.Η λύση είναι καθαρά μαθηματική, όχι σα κάτι σαχλαμάρες που κυκλοφορουν.Οπως με κάθε πρόβλημα, χωρις χαρτι και μολύβι δύσκολα θα λυθει.

 

Ειναι δυο φίλοι που έχουν να δουν ο ένας τον άλλο καμια 20αρια χρόνια και συναντιουνται σε ένα δρομο στην εξοχή.

 

"Ωπ, τι γίνεσαι Γιαννη?"

"Καλά Κωστα, πήρα το πτυχιο μου,μαθηματικός τώρα.Εσυ?"

"Καλα, παντρευτηκα, έχω και 3 παιδια"

"Ποσο χρονων?"

"Αφου είσαι μαθηματικος, θα σου πώ με γρίφο.Λοιπον το γινομενο της ηλικιας των παιδιων μου είναι 36"

"Δεν αρκει αυτο, θέλω και άλλες πληροφορίες"

(φτάνουν σε ένα χωριο τώρα)

"Λοιπόν το βλέπεις εκεινο το σπίτι?Βλέπεις τον αριθμό του?Ε αυτο είναι το άθροισμα των ηλικιων των παιδιων μου"

"Πάλι δεν αρκει, θέλω και άλλες πληροφοριες"

"Οκ, ο μεγαλύτερος γιος μου παίζει τρομπέτα."

 

 

To προβλημα έχει μοναδική μαθηματική λύση.

Ενα μικρό hint:Ο μαθηματικός ακομα και όταν γνωρίζει το άθροισμα και το γινόμενο θέλει και άλλες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω κατι.

 

1) Πιθανοι συνδιασμοι παιδιων με γινομενο 36:

18, 2, 1

12, 3, 1

9, 4, 1

9, 2, 2

6, 6, 1

6, 3, 2

3, 3, 4

...ακομα και όταν γνωρίζει το άθροισμα και το γινόμενο θέλει και άλλες πληροφοριες.

Προφανως αυτο σημαινει οτι θελει παραπανω πληροφοριες γιατι ορισμενα αθροισματα ειναι ιδια.

18 + 2 + 1 = 21

12 + 3 + 1 = 16

9 + 4 + 1  = 15

9 + 2 +  2 =13

6 + 6 + 1 = 13

6 + 3 + 2 = 11

3 + 3 + 4 = 10

 

Οκ, ο μεγαλύτερος γιος μου παίζει τρομπέτα.

Αρα δεν παιζουν διδυμα.

6 + 6 + 1 = 13

9 + 2 +  2 =13

 

2 προβληματα/ερωτησεις :

1) με την διδυμη αδερφη του μεγαλου γιου, τι γινεται?

2)"ο μαθηματικος θελει να μαθει περισσοτερες πληροφοριες" . Γιατι επιρεαζεται το αποτελεσμα απο αυτο ?  Ας ρωταει οτι θελει, μονο ο "Κωστας" οριζει τα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) με την διδυμη αδερφη του μεγαλου γιου, τι γινεται?

Έχεις δίκιο, μπάζει λίγο η διατύπωση.

 

2)"ο μαθηματικος θελει να μαθει περισσοτερες πληροφοριες" . Γιατι επιρεαζεται το αποτελεσμα απο αυτο ?   

Γιατί απομονώνει τους συνδυασμούς με άθροισμα 13. Μόνος σου το απάντησες παραπάνω.

 

Ας ρωταει οτι θελει, μονο ο "Γιαννης" οριζει τα δεδομενα.

ΟΚ, επαναδιατυπώνω κι εγώ την απάντηση. Ο μαθηματικός δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσει - και δεν θα ρωτούσε - παραπάνω πληροφορίες αν ο αριθμός του σπιτιού ήταν 10, 11, 15, 16 ή 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απομονώνει τους συνδυασμούς με άθροισμα 13. Μόνος σου το απάντησες παραπάνω.

2)"ο μαθηματικος θελει να μαθει περισσοτερες πληροφοριες" . Γιατι επιρεαζεται το αποτελεσμα απο αυτο ?  Ας ρωταει οτι θελει, μονο ο "Κωστας" οριζει τα δεδομενα.

 

π.χ. ο Κωστας εχει ενα γιο 18 χρονων, ενα γιο 2 και εναν 1.

 

Λεει την ιστορια περι γινομενου, και ο Γιαννης θελει και αλλα στοιχεια.

 

Του δειχνει την οδο 21 και του λεει την ιστορια περι αθροισματος.

 

Γιαννης συνεχιζει να θελει και αλλα στοιχεια. Χαιρω πολυ !

 

Και φυσικα  ο μεγαλος γιος παιζει τρομπετα.

 

Πως αποκλειεις  αυτο το ενδεχομενο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Congrats σε όσους το βρήκαν.Ο Κώστας έχει 3 γιους, σότυ για τη διατυπωση, δεν έπρεπε να πω 3 παιδια.

 

Τωρα αυτό που λέει ο jack2 στο τελευταιο ποστ απορρίπτεται γιατί ο μαθηματικός, αφού έχει και το γινόμενο και το άθροισμα ρωταει και άλλες πληροφοριες, άρα ξέρει ότι υπάρχουν 2 τριαδες αριθμών με το ίδιο άθροισμα-γινόμενο.Αν ο αριθμός του σπιτιου ήταν 21 ο μαθηματικος θα μπορουσε να απαντήσει χωρις να χρειαζεται και άλλες πληροφορίες.Λέει όμως ''αυτα που μου είπες ΔΕΝ παρκουν για τη λύση του προβλήματος" άρα είμαστε σε μια απο τις δύο τριάδες με ίδιο άθροισμα-γινόμενο.Εχω βάλει μάλιστα σε bold το ''Παλι δεν αρκει'' μετά τις πληροφορίες του αθροισματος και του γινομενου.

 

Εν ολίγοις το ενδεχόμενο του τελευταιου ποστ αποκλειεται γιατι το άθροισμα-γινόμενο θα ήταν αρκετο για αυτή τη λύση, οπότε γιατι ρώτησε και άλλα ο μαθηματικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για την επεξηγηση. Μαλλον απο την πολυ σκεψη, κολλησε το μυαλο μου. :D

 

Ενα αλλο που δεν θελει μαθηματικα, αλλα αρκετη σκεψη.

 

Ειναι ενας φυλακισμενος.

Μπροστα του βρισκονται 2 πορτες, η μια οδηγει στην ελευθερια ενω η αλλη στον θανατο.

Επισης μπροστα του βρισκονται 2 φυλακες, ο ενας λεει παντα αληθεια και ο αλλος παντα ψεμματα.

Ο φυλακισμενος δεν ξερει ποια πορτα ειναι ποια, και ποιος φυλακας ειναι ποιος.

Του επιτρεπεται να κανει μια μονο ερωτηση σε ενα φυλακα.

Ποια ειναι η ερωτηση που πρεπει να κανει ετσι ωστε να ειναι σιγουρος οτι θα  βρει την πορτα που οδηγει στην ελευθερια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η ερωτηση που πρεπει να κανει ετσι ωστε να ειναι σιγουρος οτι θα  βρει την πορτα που οδηγει στην ελευθερια?

 

Θα μου δείξετε πώς να βγω από δω μέσα επιτέλους ή να στείλω τις φωτό του Μάκη που σας δείχνουν να κάνετε τρενάκι στις γυναίκες σας;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου