Προς το περιεχόμενο

About Flac


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες!

 

Εξηγήστε μου ρε γαμώτο τι είναι τα .flac αρχεία... Το έψαξα λίγο και στο περίπου κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, αλλά αυτό που δεν κατάλαβα, είναι αν μπορούν να μετατραπούν εύκολα σε mp3 ή wav.

Π.χ. έχω βρει σε torrents κάτι μουσικές που θέλω να κατεβάσω, αλλά είναι σε flac μορφή. Να τα κατεβάσω; Θα πρέπει να έχω συγκεκριμένο software για να παιχτούν? Ή μπορούν να μετατραπούν; Κι αν ναι, πώς?

 

Thanks!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flack είναι ένα είδος συμπίεσης όπως το mp3 αλλά είναι αρκετά κοντά στο wav κατέβασε codecs για flac και είσαι ok νομίζω ότι το vlc τους έχει απ την αρχή που το κατεβάζεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mp3 και ολα τα σνναφη aac, m4a, ogg κλπ ειναι lossy, δλδ κοβουν πραγματα (τα οποια δεν καταλαβαινει το ανθρωπινο αυτι) και ετσι και σε wav να τα μετατρεψεις εχεις χασει πληροφορίες.

το FLAC ειναι lossless compression, κατι σαν το zip, το οποιο συμπιέζει το αρχειο περιπου 50% και δεν χανεις καμια πληροφορια, οταν δλδ το κανεις πισω σε wav ειναι ολοιδιο με το αρχικο wav (προ συμπιεσης).

 

επισης ειναι και open source το FLAC!

 

στο θεμα σου, για να τα παιξεις τα παίζει το winamp(απο την μανα του η με plugin δεν θυμαμαι) και αν δεν σε βολευει εδώ θα βρεις & πολλα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, διορθώνω: Βρήκα σε torrent έναν δίσκο, το οποίο torrent περιέχει 3 αρχεία: .cue, .ape, .log. Απ'αυτά τα 3, μάλλον η μουσική περιέχεται στο .ape γιατί είναι το πιο μεγάλο (~400 MB) ενώ τα άλλα 2 είναι γύρω στο 1 με 2 ΚΒ.

Ξέρει κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το .ape έχει όλη τη μουσική, ενιαία, χωρίς να χωρίζει tracks και χωρίς παραπάνω πληροφορίες

το .cue έχει πληροφορίες για το διαχωρισμό σε tracks (δηλαδή χρόνους) καθώς και title, artist, album κλπ για το κάθε track

το .log έχει πληροφορίες από το πρόγραμμα συμπίεσης για το πως έγινε η παραπάνω κωδικοποίηση. Σε πρώτη φάση αυτό το αρχείο δεν σου χρειάζεται

 

με το .ape και το .cue σε συνδυασμό, μπορείς να πάρεις τα διάφορα αρχεία ήχου ξεχωριστά πια σε .ape χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα. Ένα τέτοιο είναι το Cue Splitter που είναι και free.

 

φαντάζομαι θα θέλεις να μετατρέψεις και το .ape σε mp3

αυτό θα το κάνεις ή στο αρχείο .ape που έχεις τώρα ή στα επιμέρους που θα προκύψουν μετά το splitting

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks mediumswing!

 

φαντάζομαι θα θέλεις να μετατρέψεις και το .ape σε mp3

αυτό θα το κάνεις ή στο αρχείο .ape που έχεις τώρα ή στα επιμέρους που θα προκύψουν μετά το splitting

 

Ανεξάρτητα απ'το αν θα κάνω τη μετατροπή πριν ή μετά το splitting... Πώς όμως θα κάνω τη μετατροπή;;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάποιο από τα χιλιάδες προγράμματα που κάνουν τέτοιου είδους μετατροπές

όπως αυτό π.χ. http://xrecode.com/

 

μπορείς και να το αφήσεις ape και να κατεβάσεις τον αντίστοιχο codec για να παίζει .ape το winamp ή όποιο player χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου