Προς το περιεχόμενο

Αudio drum tracks σε MIDI


publius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατραπούν mono audio drum tracks σε MIDI hits? Δεν ψάχνω για λύση σαν το KTDrummer ή το Drumagog αλλά κάτι σαν το Drumtracker (το οποίο δεν έχει εκδοθεί ακόμα) αλλά σε πολύ απλή μορφή.

 

Το θέμα είναι ότι όπως οι περισσότεροι στο στούντιο, έτσι και εγώ έχω μόνο ένα σετ τύμπανα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δέσουν όπως θα ήθελα σε διαφορετικά είδη τραγουδιών ιδίως η μπότα με την οποία γίνομαι εξωφρενικά παράξενος.

Ηχογραφώ με διαφορετικά μικρόφωνα το κάθε τύμπανο με αποτέλεσμα στο τέλος να έχω από 8 μέχρι 12 κανάλια μονοφωνικά wav. Το κάθε ένα κανάλι περιέχει μόνο π.χ. την μπότα ή το ταμπούρο και το λιγοστό spil απο τα άλλα.

 

Έτσι θέλω ένα πρόγραμμα είτε stand alone είτε plugin που να συνεργάζεται ή όχι με DAW κάτι που να κάνει τέλος πάντων μετατροπή των χτυπημάτων του οιουδήποτε τυμπάνου, όχι αναγκαστικά σε MIDI νότες αλλά απλά σε χρονικά χτυπήματα πάνω σε piano roll ή σε οιαδήποτε ψηφιακή μορφή.

 

Απώτερος στόχος να χρησιμοποιήσω αυτά τα χτυπήματα για να κάνω trigger προγράμματα όπως BFD, Ezdrummer και τα σχετικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψάχνω για λύση σαν το KTDrummer ή το Drumagog

;D ;D

 

Νομιζω οτι αυτο γινοταν στο logic 7 αν δε κανω λαθος.. θα το κοιταξω κ θα σου πω...

 

αλλιως μπορεις να πας σε ολα τα transients και να βαλεις  MIDI. Εγω στα  Pro tools, οταν δε χρησιμοποιω το TL drum Rehab αυτο κανω.

 

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και στο Logic αλλά και στο Samplitude και μάλιστα αρκετά καλά.

 

Πως γίνεται στο Logic?Για πες και για μας τους άσχετους....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο:

Για logic:

http://www.macprovideo.com/forum/logic/logic-pro-express&id=10136

Για samplitude:

Αν δε βρεις άκρη, εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου