Προς το περιεχόμενο

Βάση, στήριγμα κλπ για monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Πρώτ'απ'ολα να ζητήσω συγγνώμη για την περίπτωση που το ερώτημά μου έχει ξανατεθεί (έψαξα στους τίτλους όλων των topics, δε βρήκα τίποτα -τώρα αν από σπόντα έχει απαντηθεί μέσα σε κάποιο άλλο θέμα...)

 

Σκέφτομαι ότι εφόσον ψάχνουμε εξονυχιστικά τον πλέον "αντικειμενικό", καθαρό κλπ ήχο σε monitors και τα τοποθετούμε σε σωστές θέσεις (βλπ ισόπλευρο τρίγωνο), σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει μέριμνα και σχετικά με τον τρόπο που στήνονται, σταθεροποιούνται κλπ.

 

Εδώ λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθειά σας: Ποια είναι η καλύτερη βάση για monitors (σε σχέση πάντα με την ποιότητα του ήχου); Έχω ακούσει πχ ότι όταν τοποθετούνται σε ράφι, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

Τι προτείνετε, λοιπόν; Τι είναι καλύτερο, τι δεν συνίσταται με τίποτα, τι είναι πιο πρακτικό, τι πιο οικονομικό, τι πιο ακριβό, τι χρησιμοποιείται συχνότερα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά Zoidberg (Futurama?)

Οι βάσεις που αναμφίβολα είναι η καλύτερη λύση:

 

-μετακινούνται εύκολα και μπορείς να τις έχεις όπου θέλεις (βάσει των αναγκών του χώρου και του ηχείου),

-δεν έρχονται σε επαφή με κανένα αντικείμενο εκτός από το ηχείο (αποφυγή συντονισμών κτλ),

-φέρνουν το ηχείο στο ύψος των αφτιών σου όταν κάθεσαι στην επίμαχη θέση,

-ακουμπάνε στο πάτωμα με μικρές μύτες (αποφυγή συντονισμών κτλ),

-minor αλλά περνάς τα καλώδια από μέσα και βολεύει,

-κοστίζουν περισσότερο απ'όλα τα υπόλοιπα.

 

Υπάρχουν πολλές..εγώ έχω αυτές (MS-36B2) πάνω πάνω. Η τιμή είναι χωρίς φπα.

 

Eλπίζω να βοήθησα αν και με την τιμή μάλλον θα ξενερώσεις.

Δες τις και εδώ που η τιμή είναι normal και με φπα αλλά χωρίς έξοδα αποστολής, τα οποία όμως δεν θα είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφτιαξα με τον πατέρα μου βάσεις για ηχεία, με ελάχιστα χρήματα και πολύ καλό αποτέλεσμα. Αυτές που ήθελα να πάρω είχαν 200 ευρώ και εγώ τις έφτιαξα ακριβώς όπως ήθελα με ελάχιστα χρήματα! :wink:

απλά πρέπει να βρείτε κάποιον που να ξέρει απο βέσπα..εεε...ηλεκτροκόληση και να πιάνει λίγο το χέρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Όντως οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές... Στο internet διαβάζω ότι υπάρχουν αρκετοί που φτιάχνουν μόνοι τους τις βασεις (όπως έκανε κι ο ikon). Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο, ας τσεκάρει το παρακάτω:

 

http://www.tnt-audio.com/clinica/stubby_e.html

 

Μάλλον θα το προσπαθήσω κι εγώ. Αν το καταφέρω, θα ανεβάσω photos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ πάλι πήρα 3 στραντζαριστές σωλήνες 94 εκ. η καθεμία.

 

Κόλησα 2 τετράγωνα κομμάτια λαμαρίνα χοντρή 5 χιλ. (20Χ20 εκ.), πάνω και κάτω (25Χ25 εκ.)

 

Στο ένα τετράγωνο (αυτό που θα ακουμπάει στο έδαφος άνοιξα 4 τρύπες για να βιδώσω ακίδες.

 

Στο άλλο τετράγωνο 3 τρύπες στα σημεία που ξεκινούν οι σωλήνες, για την περίπτωση που θέλω να τις γεμίσω άμμο.

 

stands.jpg

 

Σόρυ για το πρόχειρο σκίτσο.

 

Voila! ¶ψογες , φτηνές βάσεις!

Βέβαια αφορούν όσους κάθονται σε κονσόλα ή γραφείο... λόγω ύψους!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου