Προς το περιεχόμενο

Συνολικο κοστος εξοπλισμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με ενδιεφερε να μαθω αν καποιος απο σας εχει "λογιστικη" εικονα του ποσο συνολικα του εχει στοιχισει (εστω και κατα προσεγγιση) το αθλημα, δηλαδη ο παγιος εξοπλισμος που εχει τελικα στην κατοχη του (συνολικες αγορες μειον συνολικες πωλησεις) στη διαρκεια των ετων που τον μαζευει. Βασικο στοιχειο ειναι η ειλικρινεια με τον εαυτο μας (πχ να μην "ξεχασουμε" κατι παρορμητικα "μικροεξοδα" που δεν μας συμφερουν...)

 

Τα δικα μας εξοδα ειναι της ταξης των "ταπεινων" 4000-4500 euro. Εχουμε καταληξει (μετα απο διαφορες αγορες, πωλησεις, ανταλλαγες ακριβων εως φτηνων πραγματων, καστομιες μπρατσων, μαγνητων κλπ) με 4 φτηνες κιθαρες (Cort, Samick, Squier), 3 μικρους ενισχυτες, 3-4 BOSS πεταλια, 1 8καναλο Fostex recorder και κατι ψιλα (SM58 μικροφωνο φωνης, φυσαρμονικες, ενα entry-level χαζοαρμονιακι YAMAHA, θηκες, stands, slides, καλωδια...) για δυο χομπιστες (εγω και η γυναικα μου). Οχι ειδικες καρτες ηχου. Οχι αγορες software. Οχι dedicated Η/Υ μουσικης (ειμαστε παραδοσικακοι :) )

 

 

Μαλλον απατο θα παει το θεμα, καθοτι οι πιο πολλοι δεν μπαινουν στον κοπο να καταγραφουν, εστω και χοντρικα, τις αγοροπωλησιες τους, αλλα του αξιζει μια ευκαιρια, μονο και μονο για το αν τυχει απαντησης ανθρωπων οπως ο ffmakis η ο sf ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χμμμ...

 

Πωλήσεις: 0! Δεν έχω πουλήσει ΤΙΠΟΤΑ!

 

monitors ($3,000), samples ($5,000), computer ($1,500), keyboards ($1,000)

2 πιάνα (ένα όρθιο και ένα με ουρά): πολύ παραπάνω.

 

Το άθλημα, στη δική μου περίπτωση, είναι και επάγγελμα, άρα τα έξοδα δικαιολογούνται, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εχω... ;D ;Dβγαλει αρκετα χρηματα απο αγοραπωλησιες κιθαρων μια και ειχα φροντισει να αγορασω αρκετη...vintage σαβουρα στα 80s (στις ΗΠΑ) την οποια...μοσχοπουλησα (η μαλλον ΝΟΜΙΖΑ οτι μοσχοπουλησα... :() πριν καποια χρονια στο Λονδινο.

 

πρεπει απο το..1988 να εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 250 κιθαρες....

 

Παντως ακομα κερδος εχω... ;D (τελικα σε σχεση με τις μετοχες οι VINTAGE κιθαρες δεν πεφτουν ΠΟΤΕ! ;D)

 

τωρα για το νεο μου σπορ (home studio) εχω δωσει ενα 2000αρι για pc,DAW & plug ins,ενα 1000αρικο για μονιτορς,ενα 300αρι για καρτα,ενα 180αρι για midi keyboard,γυρω στα 300 για μικροφωνα και....μια G&L για προενισχυτη μικροφωνου.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρο στα 6 έλαβα δώρο 1 αρμόνιο υψηλής τεχνολογίας,

κόκκινο και πράσινο χρώμα,  με 3 διαφορετικούς ήχους και θήκη για ποτηράκι,

στο όποιο και έκανα συνεχώς μαλάξεις

προς μεγάλη ατυχία τον  γύρο μου, μέχρι που διαλύθηκε (0 Δρχ.)

Γρήγορα ώμος κατάλαβα πώς δεν μου πάει

το πλήκτρο και τα μυαλά μου τα είχε πάρει η κιθάρα.

 

στα 12 περίπου ένας τύπος  που παίζει

διάφορα παραδοσιακά όργανα xD

είχε και μια κλασική κιθάρα της κακιάς ώρας, που δεν χρησιμοποιούσε ποτέ

και  τον έπρηζα να που την δανείσει να τη σκαλίζω,

και φυσικά ούτε λόγος να μου τη δώσει, μην του την χαλάσω λέει,

ως που της άνοιξε άλλη μια τρύπα από πίσω, σε 1 σκαλοπάτι και μου τη χάρισε, xD (0 Δρχ.)

παραδόξως η δεύτερη τρύπα δεν επηρέασε πολύ λειτουργικά οπότε ικανοποιούμουν για μερικά χρονάκια.

 

Στα 16 περίπου μετά από μάχες με τον γέρο, μου αγόρασε μια ηλεκτροακουστική,

γύρο στα 200.000 Δρχ. μια και είχα αποφασίσει να κάψω την άλλη στο τζάκι.

Κρίμα γιατί η ταστιέρα ήταν μαύρος έβενος, αλλά δεν το ήξερα. xD

Αυτά τα λεφτά δεν πιάνονται αφού δεν τα έδωσα εγώ, οπότε (0 Δρχ.)

Την κιθάρα αυτή την έχω ακόμα και το κόστος για σέρβις και βελτιώσεις έχει περάσει

την αρχική αξία της, αφού έχω φάει 2 φορές τα τάστα μέχρι το ξύλο

και τώρα σιγά σιγά θέλουν πάλι άλλαγμα, από (100 euro) κάθε φορά.

Έχω αλλάξει όλα τα ηλεκτρικά (300 euro) αλλαγή κλειδιών (100 euro) και άλλα πολλά

στην πάνω από μια 10ετια που την έχω.

 

Στα 22 – 23 πήρα τη strato και τον λάμπα amp που έχω ποστάρει στο θέμα (τα εργαλεία μου).

Όλη αυτή η φάση με την ηλεκτρική μου πήγε γύρο στα (4.000 euro)

Δεν το μετάνιωσα άλλα μετά από αυτή την τριβή, μπορώ να πω πλέον πώς η ακουστική είναι το όργανο μου.

Έχει να κάνει με το τη μουσική γουστάρω να ακούω και να παίζω τελικά,

αυτό βέβαια αλλάζει κατά καιρούς

Δεν έχω πουλήσει τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου