Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ήχου σε νότες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Θα ηθελα να ρωτησω εάν καποιος γνωριζει καποιο προγραμμα ωστε όταν παιζω ηλεκτρικη κιθάρα να μετατρεπει το κομματι αυτοματα σε νοτες,

 

ξερω πως για το πιανο το αντιστοιχο πρόγραμμα είναι το finale...

 

ευχαριστω

προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φαίνεσαι λίγο μπερδεμένος...

 

Το ΠΙΑΝΟ, δεν κάνει τέτοια δουλειά με το finale, τα midi keyboards, ή digital pianos, την κάνουν. ΜΕΣΩ MIDI!

 

Το ίδιο ισχύει με τις κιθάρες. Υπάρχουν κιθάρες που συνδέονται με MIDI (είμαι 99% σίγουρος, αν και πιανίστας), και άρα χρησιμοποιείς το ΙΔΙΟ πρόγραμμα με τα "πιάνο" που αναφέρεις: To Finale, ή το Sibelius, ή οποιοδήποτε sequencers (Pro tools, Repear, Digital Performer, Cubase, nuendo, Sonar, etc).

 

Τώρα, ΥΠΑΡΧΟΥΝ και προγράμματα που κάνουν αυτήν την δουλειά απο audio (ηχοργράφηση και όχι MIDI). Ένα απο αυτά είναι το melodyne, για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες να κάνεις αυτό που λέει ο ffmakis (δηλαδή να ελέγχεις μέσω κιθάρας διάφορα όργανα), αλλά απλά θες να βρίσκεις τις νότες του τραγουδιού σου, ώστε να το έχεις να μην το ξεχνάς. δουλειά κάνει και το melodyne, μετατρέποντας το audio σε midi, οπότε όταν το ανοίγεις μέσω του piano roll ή του scroll (αν το έχει το daw) σου, σου τα εμφανίζει.

Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το melodyne, οπότε δεν ξέρω τι αποτελέσματα παράγει!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την ανταπόκριση!θα τα κοιταξω και θα αναφέρω τις εντυπώσεις!παντως δεν ψάχνω κάποια λύση χρησιμοποιώντας midi μιας και η καρτα TonePort UX2 της line 6 που διαθέτω δεν παρέχει τέτοια είσοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου