Προς το περιεχόμενο

"Prepared" guitar


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει ένα βινύλιο από Godspeed you black emperor που είχε μέσα(εκτός από αρκετά καλούδια :) ) και ένα κέρμα το οποίο από την μέση και μετά είναι πλακέ και λείο ( είναι πατημένο από τρένο!!!) και αποτελεί μια από τις επιλογές μου για παίξιμο… :D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Feather αυτό που λες υπάρχει στο εμπόριο σε μορφή πένας και λέγεται jellyfish.

Μου την δάνεισε ενας φίλος να την δοκιμάσω αλλά δεν λέει και πολλά.

Πάντως τις χορδές δεν τις φθείρει καθόλου αλλά πρέπει να προσέχεις το φινίρισμα της κιθάρας…

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIY έ??? Λοιπόν έχουμε και λέμε:

#Παίρνουμε την «ρε» χορδή και την κόβουμε σε 18 ισομερή κομμάτια.

#Κολλάμε τα κομμάτια στην μια πλευρά της πένας με βενζινόκολλα ή ότι άλλο μας βολεύει.

#Κόβουμε διαγώνια τις χορδές με ένα κοφτάκι.

#Και τέλος, -το αγαπημένο μου μέρος-, μπαίνουμε στο site και κατεβάζουμε το manual… έχει μερικά καλά tips…

 

Mods :

#Προσωπικά πιστεύω ότι η πένα θα ακούγεται καλύτερα αν λείπουν μερικά κομμάτια χορδών δηλ. να μην είναι όλα κολλημένα δίπλα-δίπλα.

 

Info :

#http://www.jellifish.com

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δεν κρατηθηκα και εβαλα διαφορα εφφε στο παιχνιδι...

 

:wink:

 

...ελπίζω να έβαλες αρκετό delayyyyyyyy.... :)

Όπου να'ναι περιμένω ενα ring modulator απο Αμέρικα οπότε καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει στο σπίτι... :twisted:

 

:!: Καλό το site...

 

Και επί της ευκαιρίας τι είναι το gaffer tape?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wraio thema! Na kai merikes dokimasmenes texnikes:

 

Balte arketo delay me mikro tempo omws sthn kithara kai epilejte mono enan single coil magnith. Twra to epomeno vima einai kapws, alla ean kai lew ean, xwris na parejigithw, exete doniti h kati paromio telos panton valte ton mprosta sto magniti kai tha xathite... To ida apo ton dave navaro twn janes addiction sto dvd three days.

Pali me arketo delay sthn kithara ean kolisete ena analogiko roloi dipla se enan magniti tha mporeite na exete ena psixedeliko metronomo gia na paizete mazi tis psixedelikes notes sas. Kai to teleuteo den to sinistw ektos kai ean exete kamia palia kithara, eixa anijei mia fora mia tripa pisw apo mia palia eko mexri mrosta tous magnites kai gemisa, afou eida oti o hxos htan xalia, to keno me afro gia koufomata. To apotelesma? sxedon fisikos palm mute hxos! Auta... ta pio petiximena pou exw kanei....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το «δον…ητή» το έχουμε αναλύσει παραπάνω… :roll: ...μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή (τηλεκοντρόλ κλπ).Just experiment!

 

Τώρα όσον αφορά την τρύπα στην κιθάρα τι σου έφταιξε και από strat πήγες να την κάνεις hollow body… :D έχει και εμένα κάτι τρύπες στο πίσω μέρος (είμαι λίγο απρόσεχτος) με αποτέλεσμα ο ήχος να γίνεται λίγο πιο μπάσος…

 

Πάντως το tip με το ρολόι είναι σούπερ!!!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Σε μια ηλεκτροακουστική συναυλία στην Κέρκυρα (δεν θυμάμαι το όνομα του παιδιού που έπαιζε κιθάρα αλλα του συνθέτη που ήταν ο Καμαρωτος) επαιζε με προετοιμασμένη κιθάρα και το πιο ενδιαφέρον ήταν το μιξεράκι για καφέ (στο δεξι) πανω στις χορδές.

 

Βασίλης Λαγός ονομάζεται

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Henry Kaiser έχει κάνει κάποιες πολύ ωραίες συνεργασίες,

όπως με Elliot Randall και ένα πολύ ωραίο cd αφιέρωμα στον Miles. Belew είναι απο τους πολύ αγαπημένους μου κιθαρίστες,

έχει κάνει πολύ καλούς δίσκους solo και μη (NIN, Zappa, King Crimson, Talking Heads, Bowie....). Robert Fripp........ Mark Ribot σε μερικους δίσκους..........

Πολύ μακρής κατάλογος. Έγω προσπαθώ να πειραματιστώ με

τα πετάλια μου, slides, lap steel, bows, e-bows...............

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου