Προς το περιεχόμενο

Μπουγκακλιπάκι, λέγετεεεεε


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να φτιάξω έναν αλα SRV ήχο με την Strat και μετά έγραψα αυτό το μονόλεπτο boogie style κλιπάκι.

Μου φυγε βέβαια λίγο ο ρυθμός σε κανα δυο σημεία, το χέρι μου είναι ακόμα πιασμένο από το ρυθμικό "σκάψιμο" πάνω- κάτω, αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.

Σχολιάστε όπως θέλετε. Ευχαριστώ!  :)

 

(συνειδητοποίησα επίσης ότι για τέτοιου είδους παιξίματα θες σκληρή πένα- τσιμέντο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φιλε,μια χαρα σε βρισκω.Εισαι στο πνευμα,ηχος τζαμι,καλη τεχνικη,μιααα χαρα.

Το θεμα ειναι να το ακους κ να την βρισκεις,να περνας καλα.

 

Η κιθαρα ειναι cocaine,μονο που δεν βλαπτει(μονο λιγο την τσεπη)

 

Πενα σιγουρα θες minimum 0,85.Εγω σπιτι παιζω παντα με μαυρη Jazz3.Βεβαια λαιβ θες κατι μεγαλυτερο..χανεται το διαολι..

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα σε βρισκω φιλτατε! ευγε. ο ηχος μου φαμηκε λιγο thin. ισως ειναι η ιδεα μου βεβαια , διοτι ακουω απο τα ηχειακια του λαπτοπ.

 

(πως το εγραψες? ενισχυτης κιθαρα κλπ?)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kοstas: Την κόκκινη jazz3 χρησιμοποίησα τελικά, αλλά και πιο χοντρή πένα να είχα δεν θα με χάλαγε καθόλου για το συγκεκριμένο. Σ' ευχαριστώ!

 

@spimav:δίτζιταλ είναι το πράμα Σπύρο- guitar rig 3 και κάρτα η native instruments audio konnect 1. Κιθάρα Fender Stratocaster Custom Shop 66 (http://www.fender.com/customshop/instruments/search.php?partno=9270000284), neck+middle, tone στο 10, volume 8 (με χορδές διμήνου, πάλι καλά που είναι elixir και δεν έχω κινδυνέυσει από κανέναν τέτανο :P) 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανεις αρκετα πρεπει να μελετησεις αρκετα με μετρονομο!

κατα τα αλλα εχεις πολυ ωραιες ιδεες!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε, βαλε στο Guitar Rig τον "tweedman" ενισχυτη, παιξε λιγο με τις ρυθμισεις (δε σου λεω :)) βαλε και ενα βαθακι και νομιζω οτι θα εχεις πιο κοντινο ηχο σε stevie. Κι αμα θες και λιγο παραπανω για σολο βαλε και ενα gain booster και θα με θυμηθεις.

ΑΝ το κανεις γραψε εντυπωσεις

 

Τα υπολοιπα περι μελετης και μετρονομου εγκρινω και ΕΠΑΥΞΑΝΩ. Μην ξεχναμε οτι ο ηχος του stevie εβγαινε κυριως απο τον ΤΡΟΠΟ που επαιζε (δεν μιλαω για τον ηχο των χεριων αλλα για την προσεγγιση του στο παιξιμο). Επισης οσον αφορα την πενα ο stevie την κραταγε ΠΛΑΓΙΑ κι οχι με την μυτη προς τα κατω. Με πιανεις?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluezlick: Ελήφθη, όβερ  :)

 

@playloud: Πλάγια ε; Μάλλον για να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής i guess και να "σκάβει" πιο πολύ μέσα στις χορδές. Με το guitar rig δεν έχω βρει ακόμα μάλλον τον ιδανικό τρόπο ηχογράφησης.

Δηλαδή, ο ήχος ακούγεται πολύ πιο γεμάτος όταν παίζω...όταν ηχογραφείται χάνει. Σήμερα που έπαιξε λίγο με τα input και record levels κάτι καλύτερο κατάφερα.

Δεν είχα χρόνο προς το παρόν να ψάξω τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που μου είπες.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου