Προς το περιεχόμενο

Αγορά Fender American Deluxe Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

διπλους ??? ???

 

ναι οι noiseless ειναι ΔΙΠΛΟΙ (stacked humbuckers) και ο ηχος τους εχει τοση σχεση με τους πραγματικους μονοπηνιους οσο η σκορδαλια με τον...πουρε. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η deluxe εχει ετσι κι αλλοιως διπλους μαγνητες (και ας μοιαζουν με μονους) οποτε δεν θα κανει βζζζζζζζζ.... ;D

 

;D ;D ;D  Σωστός...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που το έχω απορία, και νομίζω ότι μπορώ να το ρωτήσω εδώ πέρα....

 

Οι μαγνήτες που φοράει ο Beck στη στρατ του έχουν διαφορά στην κατασκευή τους από τους noiseless μαγνήτες;

 

Εδώ, ας πούμε, αναφέρονται ως "Dual-coil ceramic Noiseless pickups"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως οι κιθαρες αυτες αξιζουν τα λεφτα τους.τα ξυλα τους ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει και ακουσει τριξιματα δεν υπαρχουν.ποιοτητα κατασκευης τελεια

μουσικα καλυπτουν ολα τα ειδη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω εδω μια χαζη ερωτηση.....

εγω επειδη εχω την fender american deluxe αλλα hss θα μπορουσα μελλοντικα οταν θελησω πιο vintage κατασταση να του αλλαξω με 3 μονους και εαν ναι ποιους θα προτεινατε....?

παντως για να μην ειμαι off topic θα προτεινα στο παληκρι να παρει με μονους-διπλους μαγνητες μια και απο humbuckers ειναι πληρης......και οι δυο παντως ,και αυτη με τον διπλο αλλα και αυτη με τον μονο ειναι αξιολογες κιθαρες.....και εγω ειχα αυτο το διλλημα οταν ηταν να αποφασισω...και απο φοβο επειδη ειχα συνηθισει με hum κατεληξα στον διπλο(οχι οτι το μετανιωσα κιολας) ;D :D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειναι πολυ ποιοτικες ειναι σαν κοσμημα και πολυ πολυ προσεγμενες...ειχα μια αλλα βεβαια ειναι λιγο βαριες...αξιζει να παρεις τετοια ειναι πολυ ομορφες...το θεμα μαγνητων ειναι προσωπικο...απλα  παρε ενα χρωμα που να μην βγαινει σε στανταρντ στρατ ετσι να διεφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που το έχω απορία, και νομίζω ότι μπορώ να το ρωτήσω εδώ πέρα....

 

Οι μαγνήτες που φοράει ο Beck στη στρατ του έχουν διαφορά στην κατασκευή τους από τους noiseless μαγνήτες;

 

Εδώ, ας πούμε, αναφέρονται ως "Dual-coil ceramic Noiseless pickups"

 

ναι εχουν πιο "σκληρο" ηχο και μεγαλυτερη εξοδο.

 

ο ΙΔΙΟΣ ο Jeff Beck παντως χρησιμοποιει πλεον ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ low output MONOYΣ μαγνητες (ναι αυτους που κανουν...βζζζζζζζ) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχουν πιο "σκληρο" ηχο και μεγαλυτερη εξοδο.

 

ο ΙΔΙΟΣ ο Jeff Beck παντως χρησιμοποιει πλεον ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ low output MONOYΣ μαγνητες (ναι αυτους που κανουν...βζζζζζζζ) ;D

 

Οταν αναφερομαστε σε διασημους κιθαριστες με τεραστια οικονομικη ευκαιρια ειναι αστειο να υποθετουμε με τι παιζουν γιατι η πλειονοτητα παιζει με τα παντα ή απλα με οτι γουσταρει.

 

Συμφωνα με προσφατο video 

και θεμα σε αμερικανικο κιθαριστικο forum o Jeff Beck εχει δυο ασπρες strat (που χρησιμοποιει αποκλειστικα στα live) με single coil stacks made by John Suhr με 11K output! Ο John Suhr (o οποιος δουλεψε και στο custom shop της Fender πριν ιδρυσει τη δικη του εταιρεια) οταν ρωτηθηκε στο συγκεκριμενο θεμα εγραψε τα εξης:

"Those were custom made stacks I made at Fender to replace the Lace pickups while JBlack while rebuilding his guitars, he has been using them for a while ever since the Laces came out. From what I understand they are used for recording. They are dark and fat. (Bill Turner was not there when I made them). I still have the specs on them."

 

Ολα αυτα βεβαια λιγη σημασια εχουν γιατι με οτι και να παιξει ο Jeff Beck ο ηχος ιδιος θα ειναι, τα χερια και το εξωγηινο παιξιμο του τον καθιστουν μοναδικο κιθαριστα και σιγουρα τον πιο ενδιαφερον ηλεκτρικο κιθαριστα της γενιας του που εχω ακουσει. Αυτο που μου αρεσει πιο πολυ σε αυτον ειναι το συνεχες ψαξιμο και ο μη εφησυχασμος. Θα μπορουσε στην ηλικια που ειναι να παιζει νεροβραστα blues (οπως ο Armani Clapton). Αντιθετως oι τελευταιοι δισκοι του ειναι μακραν οι αγαπημενοι μου αφου εχει ξεφυγει απο τον ηχο των 60's & 70's και το αποτελεσμα ειναι φρεσκο & συγχρονο και στεκεται ανετα διπλα σε νεες μπαντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θυμάμαι να κυλιέται κατω με τον Rod Stewart..... την δεκαετία του 70.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα βεβαια λιγη σημασια εχουν γιατι με οτι και να παιξει ο Jeff Beck ο ηχος ιδιος θα ειναι, τα χερια και το εξωγηινο παιξιμο του τον καθιστουν μοναδικο κιθαριστα και σιγουρα τον πιο ενδιαφερον ηλεκτρικο κιθαριστα της γενιας του που εχω ακουσει. Αυτο που μου αρεσει πιο πολυ σε αυτον ειναι το συνεχες ψαξιμο και ο μη εφησυχασμος. Θα μπορουσε στην ηλικια που ειναι να παιζει νεροβραστα blues (οπως ο Armani Clapton). Αντιθετως oι τελευταιοι δισκοι του ειναι μακραν οι αγαπημενοι μου αφου εχει ξεφυγει απο τον ηχο των 60's & 70's και το αποτελεσμα ειναι φρεσκο & συγχρονο και στεκεται ανετα διπλα σε νεες μπαντες.

επειδή το 2004 τον είδα live να παίζει για τα 60 χρόνια του (και τον παρακολουθώ ανελλειπώς από το 1977) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...επίσης δεν στέκεται άνετα σε νέες μπάντες, υποστηρίζει και υοθετεί νέες μπάντες και μουσικούς. Στο Montreux πριν 2 χρόνια έπαιζε με την 20άρα Tall στα μπάσα.

Να προσθέσω επίσης ότι στο live που τον είδα, έπαιζε και με την Surf Green Strato αλλά και με μια Tele (slide το Footsteps) με "διαστημικό" ήχο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου