Προς το περιεχόμενο

Cort Evl..anyone knows , anything?


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα την γνωμη σας, αν είχατε καμια επαφη με την ακολουθη κιθαρα

http://www.thomann.de/gr/cort_evlz4.htm

 

ή με αυητν

http://www.thomann.de/gr/cort_z_2.htm

 

ψαχνομαι για δευτερη κιθαρα για μεταλ και μονο μεταλ προσανατολισμους, δεν με ενδιαφερουν τα καθαρα.

 

αν καποιος εχει παιξει με μια απο τις 2 θα ηταν πολυτιμη η γνωμη του.

THanx.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ax1ss εγω εχω παιξει με την Κ-6. Τρομερη κιθαρα. Απιστευτο γκαζι κ φοβερη κατασκευη.Κανενα ψεγαδι. κ εβενος ταστιερα και δεν σημαζευεται. Τα αξιζει τα λεφτα της. Τωρα γι αυτες δεν ξερω, γιατι εχουν passive emg..

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι emg hz είναι απ'τους χειρότερους μαγνήτες που'χω ακούσει. Λάσπη και πάλι λάσπη. Η Ζ6 που έχω είναι είναι πολύ καλή κιθάρα, αν και πρόσεξα μερικά προβληματάκια στα ηλεκτρικά της, τα οποία όμως διορθώνονται εύκολα (σκρατσάκια στα ποτενσιόμετρα, "περίεργος" διακόπτης, κλπ.). Είχα δοκιμάσει στα γρήγορα μια Ζ4 και μια Κ4, αλλά μου φάνηκαν περίεργες... Σαν κατασκευή είναι κατώτερες, τα contours στο σώμα είναι ελαττωμένα (απ'όσο θυμάμαι είναι εντελώς flat), και φυσικά το πολύ κακό που έχουν είναι οι EMG hz. Οπότε απ'το να σκάσεις άλλα 200 για τους μαγνήτες πάνε πάρε εξ'αρχής την 6 να'σαι σίγουρος - γιατί είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή (αν όχι αμέσως) θα θελήσεις ν'αλλάξεις τους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edited: X-Minor, με πρόλαβες!!!

 

Ακριβώς αυτό. θα μετανοιώσεις τους μαγνήτες. εμένα σαν αίσθηση η Ζ2 δεν με πείραξε, αλλά από ήχο, όχι και πολλά.

 

περίμενε να πάρεις την Ζ6, που είναι άπαιχτη. Σίγουρα. Δεν αξίζει να πάρεις τώρα κάποια από τις άλλες δύο.

 

Αν θές όμως ντε και καλά να πάρεις κιθάρα τώρα (πχ. η περίπτωση του "θέλω να παίξω μέταλ, αλλά έχω μόνο μία Squire και θα πάω να πέσω απο το γκρεμό σε λίγο") θα έλεγα κάτι τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_trem_stb.htm

 

δεν θα τα κλαίς τα λεφτά πιστεύω... έχω δοκιμάσει μία φθηνότερη, και ήταν άπαιχτη, και καλύτερη απο την Ζ2 σαν ήχος. σίγουρα πάλι δεν έχει τους φοβερούς μαγνήτες, αλλά εμένα δεν με χάλασε ο ήχος (δεν ξέρω αν είχε και η άλλη τους ίδιους) μου φάνηκε πιο πριμαριστός, αν και λίγο ξερός πάλι. δεν ξέρω αν κάποιος έχει καλύτερη πρόταση???

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θές όμως ντε και καλά να πάρεις κιθάρα τώρα (πχ. η περίπτωση του "θέλω να παίξω μέταλ, αλλά έχω μόνο μία Squire και θα πάω να πέσω απο το γκρεμό σε λίγο") θα έλεγα κάτι τέτοιο:

 

thanx για την παρατηρηση αλλα για βασικη κιθαρα εχω ηδη μια Gibson les paul studio, αυτην την θελω για δευτερη (μιας που την metalTele  (του avatar)  την εχω για αλλα πραματα).

 

και για τους hz δεν με απασχολει γιατι ηδη καθεται στο κουτι του ενας emg 81,  απλα παρατηρήσατε αισθητη διαφορα μεταξυ set neck kai bolt on στον ηχο ?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθεται στο κουτί του ο 81??? :o :o :o

 

ξέχνα την LTD  ;D

 

διαφορά μεταξύ του set neck και του bolt on? θεωρητικά, αν το βίδωμα έχει γίνει ολόσωστα, θα έπρεπε να είναι ΤΟΟΟΣΟ μικρή που να μην την καταλαβαίνεις. έχω παίξει κιθάρες με κολλημένο λαιμό που να μην έχουν καθόλου sustain, έχω παίξει και βιδωμένες που έχουν απίστευτο sustain. είναι όλο στη κατασκευή.

 

Να σου πω την μαύρη μου αλήθεια, δεν βλέπω γιατί θες την Cort όταν έχεις Gibson LP Studio για βασική κιθάρα. απλά πάρε έναν EMG 60 για το λαιμό, βάλε τον 81 στη γέφυρα και θα βγεί αμέσως ο ΘΕΙΚΟΣ ήχος... όποια κιθάρα και να πάρεις στα 400 ευρώ θα είναι πεταμένα λεφτά μπροστα στο εργαλείο που θα έχεις. και αν σου είπαν πως οι EMG δεν έχουν καθαρά, σε γελάσανε. ;D

 

δεν έχεις ανάγκη μία ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ κιθάρα για μέταλ, όταν ούτως η άλλως η Gibson ΑΥΤΟΥΣΙΑ έιναι καλύτερη μεταλλοκιθάρα από την Ζ4 η όποια κιθάρα σε αυτά τα λεφτά.

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, εφόσον έχεις ήδη δύο κιθάρες επαρκείς (και με το παραπάνω) για metal γιατί να πάρεις και τρίτη? Και μάλλιστα μια μέτρια (επειικώς). Αν πάλι είναι GAS, πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάλι είναι GAS, πάω πάσο.

βασικα ειναι GaS, και οχι τοσο πολυ back up  σε live. ;)

 

για την gibson LP ξερω κ συμφωνώ οτι ειναι καλυτερη μεταλοκιθαρα  ;D απλα ψαχνομαι για μια που να την προσεγγιζει για δευτερη οπως προειπα --α να ειναι κ gothic!  ;)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου