Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε eye θα διαφωνήσω σε αρκετά απ τα παραπάνω...

 

Πρώτον' date=' σε μία μαγνητοσκοπημένη εκπομπή δεν υπάρχει κανένας λόγος να κόψεις μουσική για να ράψεις διαφημίσεις: μπορείς να χώνεις εμβόλιμες διαφημίσεις όσες θέλεις, χωρίς να κοπεί τίποτε από το πρόγραμμα.[/quote']

 

 

Πολύ σωστά! Επειδή όμως η κινητήριος δύναμη στην TV είναι οι διαφημίσεις, τα φράγκα κοινώς, μια μαγνητοσκοπημένη συναυλία πχ 5 ωρών σε αντίστοιχο τηλεοπτικό χρόνο (που ακόμα και οι μεταμεσονύκτιες προβολές έχουν πολλά ''έσοδα'') είναι αδύνατον να προβληθεί ανέπαφη!

 

 

Δεύτερον' date=' οι διαφημίσεις και η τηλεόραση είναι ταυτόσημες έννοιες, σε ολόκληρο το κόσμο. Όποιος δεν θέλει να βλέπει διαφημίσεις, δεν βλέπει τηλεόραση. Όποιος δεν θέλει να νοθευτεί το κοινωνικό του μήνυμα από τους διαφημιστές της τηλεόρασης βρίσκει άλλο τρόπο να προωθήσει το live 8.[/quote']

 

 

Με αυτή τη λογική όποιος θέλει να κάνει σωστή διατροφή ή πρέπει να μην τρώει καθόλου αφού τα περισσότερα προϊόντα είναι βουτηγμένα στις ορμόνες και τα συντηρητικά ή να φτιάξει ένα σπίτι στο λιβάδι και να καλλιεργεί τα πάντα μόνος του.

Η TV είναι βουτηγμένη στα σκατά αλλά πάντα υπάρχουν αξιόλογα θέματα και ταινίες που επιλεκτικά μπορείς να παρακολουθήσεις.

 

 

 

Τρίτον' date=' ο μόνος "ειδικός" (χωρίς εισαγωγικά) που αναμίχτηκε με την τηλεοπτική μετάδοση του live 8 στην Ελλάδα, είναι ο Γιάννης Πετρίδης, ο οποίος είναι πραγματικά ειδικός πολύ περισσότερο από όσο θα γίνουν οι έλληνες τηλεθεατές σε ολόκληρη τη ζωή τους.[/quote']

 

 

Μαζί σου! Δυστυχώς όμως ο Γιάννης Πετρίδης δεν μπορεί να επιλέξει ούτε πόσες διαφημίσεις θα πέσουν, ούτε την συνολική τηλεοπτική διάρκεια προβολής του live 8 στο mega καθώς και ούτε την ώρα προβολής του.

 

 

Τέταρτον (κακά νέα για τους μικρούς μας φίλους) το τηλεοπτικό κοινό δεν δίνει μία δεκάρα τσακιστή για τα παρακάτω ζητήματα:

α) Τη φτώχεια στην Αφρική ή οπουδήποτε αλλού

β) Το ροκ ιδίωμα και την πιθανότητα να βοηθήσει στην οποιαδήποτε κοινωνική αλλαγή

γ) Τον Roger Waters

Συνεπώς' date=' η τηλεθέαση του γεγονότος (ειδικά στις μεταμεσονύκτιες ώρες) σίγουρα θα ήταν πολύ-πολύ λίγη. [/quote']

 

 

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελληνική (και όχι μόνο) πραγματικότητα... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεε, εγώ δεν αμφισβητώ καμμία αυθεντία ή αξία κανενός ανθρώπου, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι με ποια κριτήρια επιλέγεις ποια συγκροτήματα θα δείξεις; Μήπως με τις πωλήσεις που είχε ο καθένας στην Ελλάδα; Οι συναυλίες δεν είναι αγώνας ποδοσφαίρου, που δείχνεις μόνο τις φάσεις.

 

Τώρα θα μου πείτε τόση ώρα μπορούσε να δείξει, δεν είσαι ευχαριστημένος;

Όχι, δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος, εδικά από τη στιγμή που ξέρω ότι άλλοι τα είδαν όλα και εγώ όχι. Το θέμα δυστυχώς είναι πολύ πιο σοβαρό από το αν χάσαμε κάποια συγκροτήματα (ο νοών νοείτω). Αυτό που έγινε δείχνει μια θλιβερή πτυχή της ελληνικής κοινωνίας και εγώ από τη μεριά μου πραγματικά στενοχωριέμαι.

 

Τέλος, πιστεύω ότι νοοτροπίες του στυλ ας είμαστε ευχαριστημένοι με τα λίγα ή κάνε μόκο και πες και ευχαριστώ, είναι εντελώς λανθασμένες και αντί να βοηθήσουν υπέρ της καλυτέρευσης κάποιων πραγμάτων, διαιωνίζουν ή και ενισχύουν τις κραταιές αντιλήψεις.

 

Κατά τα άλλα ο καιρός σηκώνει μπάνιο κάθε μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού τί δήλωσε ο David Gilmour βλέποντας τις πωλήσεις των δίσκων των Pink Floyd να ανεβαίνουν μετά τη συναυλία:

"O David Gilmour των Pink Floyd πρότεινε στους καλλιτέχνες που έπαιξαν στο Live 8 και επωφελήθηκαν από τις αυξημένες πωλήσεις δίσκων, να δανείσουν τα χρήματα που έβγαλαν σε φιλανθρωπικά ιδρύματα.

 

Ο Gilmour που είδε τις πωλήσεις του 'Echoes' των Pink Floyd να ανεβαίνουν περισσότερο από 1300% την ημέρα μετά το Live 8 είπε στο BBC ότι δεν θέλει να κερδίσει χρήματα από τη μεγάλη συναυλία. Αυτά τα χρήματα "θα χρησιμοποιηθούν για να σώσουν ζωές", δήλωσε.

 

Ας δούμε τις αυξήσεις των πωλήσεων στα βρετανικά HMV:

 

1. Pink Floyd - Echoes: The Best of Pink Floyd - 1343%

2. The Who - Then and Now - 863%

3. Annie Lennox - Eurythmics Greatest Hits - 500%

4. Dido - Life for Rent - 412%

5. Razorlight - Up All Night - 335%

6. Robbie Williams - Greatest Hits - 320%

7. Joss Stone - Mind, Body and Soul - 309%

8. Sting - The Very Best of Sting & The Police - 300%

9. Travis - Singles - 268%"

 

Να πω ότι το κείμενο είναι copy/paste από το avopolis.gr και ότι τα παραπάνω είναι πιστεύω προς τιμήν του Gilmour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου