Προς το περιεχόμενο

Τι κάνει ενα equalizer για κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους...

Παιδιά τι ακριβώς κάνει ενα EQ? (για κιθάρα) ισχύει οτι μπορεί να αλλάξει δραματικά το Tone

μιας κιθάρας? και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους?

 

ευχαριστωώ εκ των προτέρων  ;)

 

Σε μπερδεύει ακόμα περισσότερο...

Του ενισχυτή και της κιθάρας δεν σου φτάνει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να κάνω μία ψιλοάσχετη ερώτηση.

Με eq ή γενικά με κάτι σε μορφή πεταλιού, μπορείς να κάνεις τον single coil να ακουστεί σαν humbucker???

Είναι απορία που την έχω πολύ καιρό! ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ψιλοάσχετη ερώτηση.

Με eq ή γενικά με κάτι σε μορφή πεταλιού, μπορείς να κάνεις τον single coil να ακουστεί σαν humbucker???

Είναι απορία που την έχω πολύ καιρό! ;D

 

Βεβαια μπορεις να τον κανεις να ακουστει ΣΑΝ ή ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΑΝ διπλος.Αλλα ιδιο δεν προκειται να τον κανεις.Δες για παραδειγμα το eh που παρεθεσα, ουσιαστικα αυτη ειναι η δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις χιούμορ τελικά νεαρέ μου...

 

Έχω ο άτιμος!!! ;D ;D ;D

 

Βεβαια μπορεις να τον κανεις να ακουστει ΣΑΝ ή ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΑΝ διπλος.Αλλα ιδιο δεν προκειται να τον κανεις.Δες για παραδειγμα το eh που παρεθεσα, ουσιαστικα αυτη ειναι η δουλεια του.

 

Θα δώ τα video να καταλάβω! ;)

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μπερδεύει ακόμα περισσότερο...

Του ενισχυτή και της κιθάρας δεν σου φτάνει???

αν εννοείς το bass-tremble-midle....όχι ιδιαίτερα

 

Έχεις χιούμορ τελικά νεαρέ μου...

Έχω ο άτιμος!!!

μα καλά πειράζετε άνθρωπο που ακούει Pink Floyd? ντροπή ντροπή :P

 

geomor  , odis13 ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας μου έχουν φανεί πολύ χρήσιμες κατέληξα σε ένα φθηνό Behringer να μάθω τον ήχο του eq και να το δουλεύω αν με ικανοποιεί θα πάω σε κάτι ακριβότερο...

 

άλλη ερώτηση πανω στο ΕQ με τι σειρά θα πρέπει να μπεί στο RIG μου?άκουσα τελευταίο για να επιρεάζει το ήδη επεξεργασμένο σήμα, αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό ισχύει?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την υποστήριξη xrusopsaro!!!! :) :D

 

Για την σειρά δεν ξέρω να σου πώ αλλά αυτό που λες εμένα λογικό μου ακούγεται.Από την άλλη βέβαια θα μπορούσε να είναι πρώτο ,να επηρεάζει το αρχικό σήμα της κιθάρας και το τελικό να το επηρεάζει το eq του ενισχυτή, αλλά απλά εικασίες κάνω, υπάρχουν πολλοί περισσότερο ειδικευμένοι  που θα σου απαντήσουν. ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιδιά απο φίλους που μιλάω ο καθένας οτι να ναι μου λέει μόνο στα αφτιά τους δεν το χουν βάλει ακόμα ???  κάποιος που να το χει? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειπα κ εγω να παρω ενα Equalizer να δοκιμασω τι παιζει με αυτα τα πεταλια.

ιδη καθομαι κ το ψαχνω κ ενοητε οτι εχουμε ακομα πολυ δουλεια!  :P

θα θελα απλος να μου πουνε καποιοι που το χρησιμοποιουν καποιες "standar" ρυθμησεις (πχ εαν το θελεις για boost βαλε εκει τα πριμα εκει κ τα bass κ τα σχετικα) ωστε να παρω καμια ιδεα!

ευχαριστω πολυ!

 

το πεταλακι ειναι αυτο

239453.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πεταλακι το ειχα καποτε και ειλικρινα μετανοιωσα που το εδωσα.

 

Ειναι πολυ καλο. Θυμαμαι οτι γκαζωνε τον ενισχυτη πολυ ωραια με το level ανεβασμενο.

 

Οκ, μπορει να μην ειναι True Bypass κλπ boutiqueιστικα, αλλα ειναι πολυ τιμιο πεταλακι.

 

Ως 7εndεr_ακιας επαιζα με σηκωμενα μπασα πριμα και scooped μεσαια για ακομα πιο πολλη 7εndεr_ιλα...

 

μεχρι που ξαναπαιρνω κανενα ακομα για να βρισκεται (ή μηπως να φτιαξω κατι σχετικο?...)  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου