Προς το περιεχόμενο

snooze loop (3) - personnel (blue-wrtsxx)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello!

Τα άκουσα και τα δυο σερί, στα κατά τ΄άλλα απαράδεκτα ηχεία μου, το μόνο που μπορώ να καταλάβω εγώ είναι ότι το νεο μου ακούγεται πιο "καθαρό".

 

Πολύ ωραίο κομμάτι πάντως, ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό, και ενώ προκαλεί ένα σφίξιμο μου αρέσει. Αν συνοδευόταν με κάποιο καταθλιπτικο βίντεο βέβαια δεν εγγυώμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πώς θα γίνει να έχω βρει ένα πικάπ μέχρι τότε; :D

 

 

Τα υπόλοιπα αύριο από κοντά... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

με τόσες παραγγελίες για δίσκάκια πάμε για πλατινένιο!

να στε καλά!

 

Σε τετοια δουλειά πάντως, το συνολικό άλμπουμ θα μετρήσει και το πόσο αποπνέει αυτήν την  ατμόσφαιρα.

Αυτό το ατμοσφαιρικό θέλαμε να επιτύχουμε για το κομμάτι. Δε νομίζω να χει όλο το άλμπουμ την ίδια ατμόσφαιρα καθ ότι τα κομμάτια διαφέρουν πολύ το ένα απ τ άλλο ως ύφος συν το ότι τα φτιάχνουμε με μήνες/έτη χρονική διαφορά... αδύνατο να κρατήσουμε σταθερό ένα ύφος  :-[

 

(Φυσικά θα "δέσει" το όλο πράμα από τον στατικό που θα προστεθεί από το βινύλιο  ;D )

αυτό και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω...  8)

 

Πώς θα γίνει να έχω βρει ένα πικάπ μέχρι τότε; :D

σίγουρα θα χεις βρει μέχρι να φτιάξουμε κ τ άλλο ...έέέέχεις ακόμα χρόνο να το σκεφτείς...  :P

ίσως τα δίνουμε δώρο με κάθε δισκάκι { θα κοστίζει 300ευρώ ...πολύ λάρτζ παραγωγή! χοχο}

 

Με στεναχωρεί λιγάκι η δυνατή ένταση εξ'αρχής (mastering issues?) αλλά ακούω από ακουστικά της δεκάρας, και δε μπορώ να πω ότι είναι όχι αξιόπιστα, αλλά ούτε και καλά δηλ.

 

Τέλει κατα τα άλλα

Αν και δεν το νιώθω τόσο στενάχωρο, θα το επανεξετάσουμε κι εμείς. Ίσως με το συνολικό μάστερινγκ του βινυλίου που θα γίνει, να στρώσει..(λέμε τώρα..) Αν το ακούσεις ξανά σε πιο αξιόπιστα μόνιτορς πες μας και τι άλλα  Τέλει   ;D

 

Κρίμα που δεν έχω πικαπ.. :( :( :(

το δισκάκι εάν και όταν το κάνουμε θα είναι μόνο για τη μούρη και για να κάνουμε θέμα "πως κόβω βινύλιο στο εξωτερικό" και "βινύλιο vs mp3".

Τα κομμάτια τα έχετε ήδη από εδώ...

 

.. ενώ προκαλεί ένα σφίξιμο μου αρέσει. Αν συνοδευόταν με κάποιο καταθλιπτικο βίντεο βέβαια δεν εγγυώμαι!

επειδή έχω μια ιδέα για ΑΚΡΑΙΟ βίντεοκλιπ, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς εδω; Οτι αν ήταν καταθλιπτικό το κλιπ δε θα σου άρεσε τοσο το κομμάτι ή το αντίστρωφο; μπερδεύτηκα..

 

ακομα καλυτερο απο το παλιο......!

Αλεχάνδρο: το ότι όλα τα κομμάτια μας σου αρέσουν είναι ανησυχιτικό! πρέπει να το κοιτάξεις...

 

θενξ εγκέν!

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω μια ιδέα για ΑΚΡΑΙΟ βίντεοκλιπ, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς εδω; Οτι αν ήταν καταθλιπτικό το κλιπ δε θα σου άρεσε τοσο το κομμάτι ή το αντίστρωφο; μπερδεύτηκα..

Μην με πάρεις πολύ σοβαρά, δεν έχω καλή σχέση με πολύ καταθλιπτικά πράγματα! :s

 

Όταν λέμε ακραίο; Πόσο ακραίο;

Βιαιότητες σε πλήρη θέα; Απόλυτος ξεπεσμός της ανθρώπινης φύσης αξιοπρέπειας; Χειρότερο από Τριερ?!?!?!?!?!!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο ακραίο που απλώς δε θα μπορούμε να το ανεβάσουμε εδωπέρα...χοχο :o

 

Χειρότερο από Τριερ?!?!?!?!?!!?!?

δεν έχω δει ακόμα "Αντίχριστος" οπότε δύσκολο να πω...  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :)

 

Μην ανησυχείτε για το που θα παίξετε τα βινύλια, καθώς δεν τα βγάζουμε για να παιχτούν σε πικάπ, αλλά για να λέμε οτι εκεί ακούγονται καλύτερα από το cd :D ;D.

 

YΓ. Oυτε εγω εχω πικαπ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

blue το "μάστερινγκ για βινύλιο" είναι στην πραγματικότητα οι δοκιμαστικές κοπές (2,3,4 ανάλογα με το εργοστάσιο). Από εκεί και πέρα θα πρέπει ούτως ή άλλως να υπάρξει το καθιερωμένο pre-mastering αλλά έχωντας στο μυαλό ότι θα ακολουθήσει κοπή σε βινύλιο.

 

Δηλαδή να δωθεί ιδιαίτερη προσοχή στο τι συμβαίνει στην συνάρτηση στερεοφωνίας - συχνοτικού περιεχομένου στο χαμηλότερο συχνοτικό μέρος, στο συνολικό δυναμικό εύρος ώστε να μην ξεπερνάει τα όρια του συγκεκριμένου φορμά, στην μέση στάθμη αλλά και στα peak ώστε να μην ξεπεράσει το διαθέσιμο headroom κλπ κλπ

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κάνετε 2 εκδοχές (μία για ψηφιακό φορμά και μία για αναλογικό) σίγουρα σε ότι αφορά το pre-mastering αλλά ίσως και σε ότι αφορά την μίξη - κυρίως σε σχέση με την στερεοφωνική εικόνα στο χαμηλότερο μέρος του συχνοτικού φάσματος αλλά γιατί όχι και το leveling (βέβαια δεν έχω άποψη γιατί ο φίλος σου ο πάρης δεν μου έχει δώσει τίποτα να ακούσω)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κάνετε 2 εκδοχές (μία για ψηφιακό φορμά και μία για αναλογικό) σίγουρα σε ότι αφορά το pre-mastering αλλά ίσως και σε ότι αφορά την μίξη - κυρίως σε σχέση με την στερεοφωνική εικόνα στο χαμηλότερο μέρος του συχνοτικού φάσματος αλλά γιατί όχι και το leveling (βέβαια δεν έχω άποψη γιατί ο φίλος σου ο πάρης δεν μου έχει δώσει τίποτα να ακούσω)

 

Αφού τώρα έχεις υπερντούπερ στερεοφωνικό, τα λινκς εδώ είναι....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....γιατί δεν παραδέχεσαι ότι είσαι απλά ξεχασιάρης και σε νοιάζουν μόνο τα κίντερ μπουένο?

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γιατί δεν παραδέχεσαι ότι είσαι απλά ξεχασιάρης και σε νοιάζουν μόνο τα κίντερ μπουένο?

 

+1000

 

+ τα χάπι χίππο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου