Προς το περιεχόμενο

"Κούρδισμα" χώρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βρει κάνεις κάποιο βίντεο ή έστω κάποιο μπούσουλα έστω και χαζό για το κούρδισμα χώρων είτε στούντιο/control room.

 

Δεν εννοώ στις γωνίες βάζουμε παγίδες και τέτοια. Εννοώ με μετρήσεις όχι γενικά και αόριστα μπασοπαγίδα στις γωνίες ή αλλάξτε των χώρο να έχει λιγότερες παράλληλες επιφάνειες για αποφυγή των στάσιμων. 

 

Ο δικός μου ο χώρος έχει κάποιες διαστάσεις αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο χώρος να "κουδουνίζει" σε κάποιες συχνότητες και στις αρμονικές τους μέχρι τα 500Hz άντε και κάτι παραπάνω (υποθέτω). Όπως επίσης λόγω των διαστάσεων έχει και κάποιο reverberation ας υποθέσουμε ότι και αυτό είναι μετρημένο. Ποιο είναι το επόμενο βήμα πως επιλέγω δηλαδή ότι θα χρησιμοποιήσω ένα υλικό έναντι κάποιου άλλους και γιατί να βάλω το υλικό αυτό στη συγκεκριμένη περιοχή του τοίχου και όχι 1 μέτρο πιο μετατοπισμένο από τη μια ή την άλλη πλευρά. Εννοείτε οι απορίες γίνονται περισσότερες όταν μιλάμε για συνδυασμό αυτών των υλικών. Γιατί να βάλω πέτρα και ξύλο σε κάποια σημεία και σε άλλα όχι?

 

Οι μετρήσεις που παίρνουμε πως αξιολογούνται και δίνουν λύσεις στην πράξη?

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός (λεπτομερής) βήμα προς βήμα?   

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διαφορετικές φιλοσοφίες για το στήσιμο ενός στούντιο (ανηχοϊκό vs "ζωντανό" π.χ.). Αλλο το στούντιο, άλλο το control room.

Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν αλλά σίγουρα υπάρχουν κανόνες (κάπου διάβαζα και για το golden ratio του δωματίου) που πρέπει να μελετηθούν.

Κολπάκια με εφημερίδες, κωλόχαρτα, νομίσματα (ναι το είχα δει και αυτό, νομίσματα) και ημιπολύτιμους λίθους και άλλα mojo θα βρεις.

Ξέρω ότι για τις audio ακροάσεις υπάρχουν sw πακέτα μετρήσεων αλλά όπως είπες πρέπει να ξέρεις και να τα διαβάζεις.

Νομίζω ότι το τρίπυχο Βασικές γνώσεις - σύτημα μέτρησης - trial & error τοποθετήσεις υλικών είναι μια αρχή.

Δεν είμαι ειδικός και σίγουρα δεν βοήθησα.

 

Ούτως η αλλως, το δικό μας το προβοδωμάτιο είναι κουρδισμένο σε Λα και παίζουμε μόνο Blues από Λα.  :P

Βαριόμαστε λίγο, αλλά ακούγεται καλά.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να ενημερωθείς γύρω απ΄το όλο σκηνικό μέσω του site της Auralex (www.auralex.com) έχουν αρκετό υλικό. Δεν νομίζω ότι θα καλύψει όλες τις απορίες σου αλλά σίγουρα ενα μεγάλο μέρος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλημέρα

 

υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές (συνήθως με μορφή excel) διαθέσιμες στο διαδίκτυο που βοηθάνε στον υπολογισμό της ακουστικής συμπεριφοράς (παραλληλόγραμμων) χώρων (modes, reverberation time κλπ) ενώ υπάρχει  και (σε αρκετές περιπτώσεις) η δυνατότητα "προσομείωσης" της συμπεριφοράς διαφορετικών αποροφητικών υλικών (και ποιοτικά και ποσοτικά).

 

Τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις συγκεντρωμένα στα αντίστοιχα εξειδικευμένα φόρουμ....ή μπορείς να κάνεις μια "προσωπική" έρευνα  για room mode calculators , reverberation time calculators κλπ. Σαν αρχή μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:

http://forum.studiotips.com/viewforum.php?f=27

 

...βέβαια θα πρέπει να εγγραφείς στο φόρουμ ;)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

 

υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές (συνήθως με μορφή excel) διαθέσιμες στο διαδίκτυο που βοηθάνε στον υπολογισμό της ακουστικής συμπεριφοράς (παραλληλόγραμμων) χώρων (modes, reverberation time κλπ) ενώ υπάρχει  και (σε αρκετές περιπτώσεις) η δυνατότητα "προσομείωσης" της συμπεριφοράς διαφορετικών αποροφητικών υλικών (και ποιοτικά και ποσοτικά).

 

Τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις συγκεντρωμένα στα αντίστοιχα εξειδικευμένα φόρουμ....ή μπορείς να κάνεις μια "προσωπική" έρευνα  για room mode calculators , reverberation time calculators κλπ. Σαν αρχή μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:

http://forum.studiotips.com/viewforum.php?f=27

 

...βέβαια θα πρέπει να εγγραφείς στο φόρουμ ;)

 

Μέ πρόλαβες...... ;D

 

Ψάχνοντας πληροφορίες για την κατασκευή ηχείων (που δεν είναι το ίδιο), έβρισκα αρκετές πληροφορίες και για acoustic treatment το net. Αυτά που αναφέρει ο Νικόδημος (αλλά και ο Γιάσε) είναι καλές αρχές.

Καλό ψάξιμο.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι από την Auralex και άλλα μέρη πήρα μια ιδέα αλλά πραγματικά επειδή δεν έχω δει την διαδικασία μπροστά μου από κάποιον δεν έχω την εμπιστοσύνη ή καλύτερα την εμπειρία να αναπτύξω κριτική ικανότητα ως προς το καλύτερο αποτέλεσμα και μιας και μιλάμε για υλικά που αξίζουν κάτι παραπάνω στις ποσότητες δεν πρέπει να γίνονται βεβιασμένες κινήσεις.

 

Ο nikodemos (και πολύ μαστόρι το παλικάρι πραγματικά) και το κλειδωμένο σχετικό θέμα που αναπτύχθηκε δεν με βοήθησε να ξεκαθαρίσω αυτές τις απορίες μου μάλλον έπρεπε να δω πέρα από αυτά γράφτηκαν και που για κάποιους εννοούνται. Απλά δεν μου είναι κρύσταλλο καθαρό το τι γίνεται και πως παίρνονται οι αποφάσεις μετά τις μετρήσεις.

 

π.χ. ξέρουμε ότι το τζάμι ή το ξύλο, το χαλί η γυψοσανίδα κ.α έχει κάποιο συντελεστή απορροφητικότητας (Σ.Α.) σε μια συχνότητα , άλλο Σ.Α. σε άλλη συχνότητα, πως με βοηθά αυτή η γνώση των συντελεστών να επιλέξω τα συγκεκριμένα υλικά και επίσης σε ποιες ποσότητες και αναλογίες να τα χρησιμοποιήσω. Τα calculators που συνήθως υπάρχουν σε μορφή excel πέραν των υπολογισμών δεν μου δίνουν απαντήσεις γιατί πολύ απλά τα νούμερα που παίρνω δεν μπορώ να βρω με ποιόν τρόπο αξιοποιούνται σε υλική υπόσταση.

 

Υπόψιν δεν προσπαθώ να κλέψω την γνώση των 'μηχανικών ακουστικής', απλά να κουρδίσω όσο καλύτερα γίνεται            το χώρο μου. Αλήθεια ξέρετε πόσο πάει η ακουστική μελέτη χώρου πάνω κάτω? Δεν μιλάω για ανάπλαση χώρου μιας και αυτό εξαρτάται από τις ποσότητες και τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε ακριβώς τις ίδιες σκέψεις τώρα είδα τα post σας και ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου