Προς το περιεχόμενο

Ακούσματα για σαξόφωνο!


jeremy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κορυφαίοι οι προαναφερθέντες αλλά ο σολιστας που με επιρρέασε περισσότερο στο παίξιμο αλλά και με τον μοναδικό ήχο του, δημιούργησε μια γενιά ολόκληρη κλώνων, είναι ο David Sanborn

Σωστά, τον ξεχάσαμε...και είναι λιγότερο "σκληροπυρηνικός" (στο στύλ εννοώ) από τους προηγούμενους...δεν είναι όμως λίγο "ασανσέρ"?

Καλά μην τρελλαίνεστε...εννοώ "ασανσέρ" σε σχέση με τον Getz

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...να συμπληρωσω μερικα ακομη ιερα τερατα  Johnny Hodges , Ben Webster ,Coleman

Hawkins  και απο τους πιο νεους  Joshua Redman , Branford Marsalis kai Terrence

Blanchard

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλά μην τρελλαίνεστε...εννοώ "ασανσέρ" σε σχέση με τον Getz

Τι λες ρε μάραθον μαν.... ποιός δεν έχει ακούσει το Girl from Ipanema στο ασανσερ του Hilton! ;D ;D Αυτό όμως δεν μειώνει ούτε κατα χιλιοστό τον Getz. Κι επειδή προφανώς δεν ασχολήθηκες με όλες τις φάσεις του Sanborn πάρε κανα άλμπουμ σαν το Upfront του 1992 για βαθια κουλτούρα για να καταλάβεις ότι αμα έχεις 40 χρόνια δισκογραφία (κάθε χρόνο δίσκο) και σούπες θα κανεις και πολλά θα κάνεις που δεν είναι υπεράνω κριτικής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth δεν ανοίγεις κανα θεμα απο μόνος σου ρε παιδι μου να ξεστραβωθούμε?Τι εριξες παλι εκει περα.Το αυτι δάκρυσε.Τερατα ειναι ρε όλοι τους αυτοι, τι ασανσερ κ κολοκύθια νερόβραστα λετε.Θα σε μαλώξω κυρ μαραθώνη ναούμ.

 

Πωωω ρε πολυ μπλουζια ο AL JARREAU με εφυγε το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon: Ωραίος ο Jan Garbarek... μ' έπιασε απ΄την αρχή και μου θύμισε αρκέτα μερικές συνθέσεις του του David Lynch που έχω ακούσει.

 

Απορία: Το σαξόφωνό του στο βίντεο παρακάτω είναι λίγο μικρό ή είναι ιδέα μου? Τι είδους sax είναι αυτό?

 

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yam, ομολογώ ότι τον Sanborn δεν τον έχω παρακολουθήσει σε βάθος. Τον ξέρω κυρίως από τις συνεργασίες του με άλλους (Sting, Βeck...). Στο μυαλό μου τον είχα πιο light από τουε κλασσικούς τζαζίστες. Αλλά "γηράσκω αει διδασκόμενος". Ρίξε κανα 2 δίσκους του να τον βάλω στη μελέτη.

 

Οff topic για τον Garbarek...επειδή τον έχω δεί αρκετες φορές live, θέλω να επισημάνω την προσοχή στον ΑΠΑΙΧΤΟ μπασίστα που έχει πίσω του (Weber δεν τον λένε?) έναν-κατά την γνώμη μου-κορυφαίο Ευρωπαίο μπασίστα. Πάς να δείς τον Garbarek και κλέβει την παράσραση ο Weber...

άλλη μια φορά το έχω ξαναδεί στο dvd Secret World του Gabriel που κλέβει την παράσταση ο Levin...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maceo all the waaay!!...  ;) :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=FR41cXuUfPg&NR=1

 

(Καλά, αυτοί αν ανέβαιναν στο stage κι αντί να παίξουν έκλ@ν@ν, πάλι groovy θα ακουγόταν!!!) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου