Προς το περιεχόμενο

Ακούσματα για σαξόφωνο!


jeremy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου τους ειπατε σχεδον ολους βαζω και τον manu dibango, τον wayne shorter και τον Tom Chant των cinematic orchestra για να ακουστει και το soprano που προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο!    οκ ο shorter αναφερθηκε πριν. σορρυ  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@marathon: Ωραίος ο Jan Garbarek... μ' έπιασε απ΄την αρχή και μου θύμισε αρκέτα μερικές συνθέσεις του του David Lynch που έχω ακούσει.

 

Απορία: Το σαξόφωνό του στο βίντεο παρακάτω είναι λίγο μικρό ή είναι ιδέα μου? Τι είδους sax είναι αυτό?

 

[flash=200,200]

 

Soprano ειναι και αυτο,αλλα, κυρτο και οχι ευθυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνμπληρωνω τον Eric Dolphy

 

http://www.youtube.com/watch?v=pKDAbp9m5yw&feature=related

 

και επισης λεω οτι αυτος ο w.shorter ηταν το κατι αλλο για τα αυτια μου και ποτε δεν τον επιασα τελιος.ητε μονo του ητε με τον miles ή με τους weather report .καθε φορα που θα τον ακουσω ολο νεα πραμματα ανακαληπτω  :o

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή ακούω αρκετή Smooth Jazz (Ξέρετε αυτή που βάζουνε στα lobby των ξενοδοχείων!) ;D Θα σου αναφέρω μερικούς που μου αρέσουνε πολύ. Oι περισσότεροι παίζουνε Smooth Jazz.

 

  • Πρώτος και καλύτερος ο πασίγνωστος Kenny G
  • Jeff Kashiwa - Ο αρχικός σαξοφωνίστας της αγαπημένης μου Smooth Jazz μπάντας, των Rippingtons!
  • Dave Koz - τον συγκρίνουνε με τον David Sanborn
  • Eric Marienthal - φανταστικός σαξοφωνίστας (Και αυτός έχει περάσει από τους Rippingtons)
  • Jay Beckenstein (Spyro Gyra) που προανέφερε και ο Thanocaster
  • Ο Αδικοχαμένος Michael Brecker - Θεωρείται ως ο πλέον influential tenor σαξοφωνίστας μετά τον John Coltrane
  • Michael Lington - Ο πιο νέος της παρέας, αλλά με πολύ μέλλον

 

Αυτά από εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα!

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Φίλε μου, εγώ έχω να σου προτείνω 3 πολύ καλους σε διαφορετικό στυλ ο καθένας.Κάνε τον κόπο να ασχοληθείς μαζί τους αν θες, εμένα μου αρέσουν πολύ.

 

1. Fausto Papetti (Ιταλός)

2. Gato Barbieri (Αργεντίνος)

3. Dexter Gordon (Αμερικανός)

 

Ορίστε και δείγματα από τον καθένα, για να καταλάβεις τους ήχους τους

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εννοείτε ότι καλυτέχνες σα τον Kenny G και μερικούς άλλους είναι κορυφή, απλά δε τους ανέφερα γιατί έχουν αναφερθεί πριν από το δικό μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου