Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού EQ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω να κάνω 3 ερωτήσεις:

1) Το GE-7 έχει true bypass?

2) Τελικά το true bypass είναι καλό ή όχι?

3) Έχω ένα Dunlop WahWah το οποίο ακόμη και όταν είναι off πιστεύω ότι κλέβει κάτι από το σήμα και σκέφτομαι μήπως του κάνω καμιά μετατροπή σε true bypass...Επίσης και ένα Boss Volume ( που έχω' date=' μου "τρώει" πολλά από τα πρίμα και δε ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό...

 

([i']Ξέρω ότι είναι off-topic οι ερωτήσεις, απλά σχετίζονται λίγο με το EQ και τις συχνότητες της κιθάρας και αποφάσισα να μην ανοίξω νέο post και πιάσω τζάμπα χώρο...[/i])

 

 

1) ΟΧΙ (& δεν χρειάζεται τα buffer της ΒOSS δεν δημιουργούν πρόβλημα στο σημα,κανενα BOSS δεν ειναι true bypass)

 

2) http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html

 

(συμφωνω σε ΟΛΑ)

 

3)Τα wah της Dunlop εχουν πρόβλημα & προτεινω την μετατροπη σε true by pass μια & τα buffer τους ειναι της πλάκας,για το BOSS δεν ξερω (παντως μπορείς να πριμάρεις τον ενισχυτη σου λιγάκι.)

 

το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ειναι να αγοράσεις ενα LOW IMPEDANCE BUFFER ή ΑΥΤΟ το πετάλι το οποίο το εχει ενσωματωμενο (& βεβαια ειναι & ταυτοχρονα ο καλυτερος κομπρέσσορας στην αγορα & φοβερο tube screamer μαζι)

 

http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp?artnr=3441004&sid=!18121995&quelle=volltext

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο Dunlop θέλω επίσης να βάλω ποτενσιόμετρο που να ρυθμίζει καλύτερα την κεντρική συχνότητα του Wah καθώς επίσης και LED γιατί είναι πολύ σπάσιμο να μη ξέρεις είναι on ή off σε live...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να κάνω 3 ερωτήσεις:

1) Το GE-7 έχει true bypass?

2) Τελικά το true bypass είναι καλό ή όχι?

3) Έχω ένα Dunlop WahWah το οποίο ακόμη και όταν είναι off πιστεύω ότι κλέβει κάτι από το σήμα και σκέφτομαι μήπως του κάνω καμιά μετατροπή σε true bypass...Επίσης και ένα Boss Volume ( που έχω' date=' μου "τρώει" πολλά από τα πρίμα και δε ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό...

 

([i']Ξέρω ότι είναι off-topic οι ερωτήσεις, απλά σχετίζονται λίγο με το EQ και τις συχνότητες της κιθάρας και αποφάσισα να μην ανοίξω νέο post και πιάσω τζάμπα χώρο...[/i])

 

1) Για τα λεφτά που κοστίζουν; Πλάκα κάνεις; :wink: Παρεμπιπτόντως,σε πετάλια όπως τα boss,ibanez,δεδομένου της κατασκευης τους,αν θές να τα κάνεις true bypass(μεταξύ μας,δεν το χρειάζονται,οι buffers της boss είναι καλούτσικοι...)πρέπει να ανοίξεις τρύπα στο πετάλι και να περάσεις ένα DPDT διακόπτη.

2) ΝΑΙ! αν και δεν χρειάζεται να ψάχνεις να αγοράσεις πετάλια μόνο με το κριτήριο ότι έχουν true bypass (βλέπε παραπάνω).Το wah είναι από τις λίγες εξαιρέσεις κατά τη γνώμη μου.

3) ..κλέβει,όντως (από την άλλη πλευρά οι buffers της dunlop ΔΕΝ είναι καλοί)

Θές να το κάνεις μόνος σου;Δές εδώ:

http://members01.chello.se/pastorn/fx/mods/dunlop.htm

Θές να αγοράσεις υλικά για να το κάνεις;Δές εδώ:

http://www.banzaieffects.com/europe/partshop.htm

Εγώ πήρα ένα καλό ποτενσιόμετρο και θα το πάω σε έναν φίλο να το πειράξουμε...βλέπεις είναι δώρο της κοπέλας μου το wah και δεν θέλω να το πουλήσω..αλλά μπορώ πάντα να το mod-άρω :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Dunlop θέλω επίσης να βάλω ποτενσιόμετρο που να ρυθμίζει καλύτερα την κεντρική συχνότητα του Wah καθώς επίσης και LED γιατί είναι πολύ σπάσιμο να μη ξέρεις είναι on ή off σε live...

 

Για το πρώτο,μπορείς να πάρεις ένα καλό επαγωγέα αντί να περνάς ποτενσιόμετρα.Από την άλλη,αν δε βαριέσαι να ανοίγεις τρύπες...

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) ΝΑΙ! αν και δεν χρειάζεται να ψάχνεις να αγοράσεις πετάλια μόνο με το κριτήριο ότι έχουν true bypass (βλέπε παραπάνω).Το wah είναι από τις λίγες εξαιρέσεις κατά τη γνώμη μου.

Ο Superfunk και ο Pete Cornish διαφονούν μαζί σου...

Ποιον να πιστεύψω...?:roll: :roll:

 

Για το πρώτο' date='μπορείς να πάρεις ένα καλό επαγωγέα αντί να περνάς ποτενσιόμετρα.Από την άλλη,αν δε βαριέσαι να ανοίγεις τρύπες...[/quote']

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον επαγωγέα please!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα συμφωνίας ή διαφωνίας αλλα το ΤΙ μπορει να ακούσει ο καθένας :wink:

 

στην πεταλιέρα μου π.χ.

 

ZHMIAA_Gagarin_sp_Feta0005.jpg

 

 

μονο 4 πετάλια ειναι true by pass (ο Marshall ED1 εχει αντικατασταθεί απο ενα Nick Greer clean boost) & πραγματικά δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ φύσιμα & καμμιά απώλεια σήματος (εχω κανει δεκάδες τεστ)

 

ΟΜΩΣ ολα τα πετάλια μου εχουν buffers τυπου BOSS & οπως λεει ο Cornish εχω και στην αρχη του σηματος ενα LOW IMPEDANCE BUFFER.

 

Πολλα πεταλάκια (ιδιως τα MXR-DUNLOP) εχουν οντως πρόβλημα με τα buffer τους.

 

Πάντως απο ιδίαν μπύραν :lol: σου λεω ότι μεχρι & 7 πετάλια BOSS στη σειρά δεν θα σου παρουσιάσουν κανένα πρόβλημα (εκτος βεβαια & αν εχεις τα ..αυτια του ERIC JOHNSON :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) ΝΑΙ! αν και δεν χρειάζεται να ψάχνεις να αγοράσεις πετάλια μόνο με το κριτήριο ότι έχουν true bypass (βλέπε παραπάνω).Το wah είναι από τις λίγες εξαιρέσεις κατά τη γνώμη μου.

Ο Superfunk και ο Pete Cornish διαφονούν μαζί σου...

Ποιον να πιστεύψω...?:roll: :roll:

 

Για το πρώτο' date='μπορείς να πάρεις ένα καλό επαγωγέα αντί να περνάς ποτενσιόμετρα.Από την άλλη,αν δε βαριέσαι να ανοίγεις τρύπες...[/quote']

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον επαγωγέα please!

 

Δέν λέω ότι δεν έχει δίκιο ο Cornish...αλλά έχει δίκιο στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση(κιθάρα-->πετάλια--->input ενισχυτή).Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε,αλλά τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα feature στους ενισχυτές που λέγεται effects loop. :P

O Cornish λέει "My system, which I devised in the early 70's, is to feed the guitar into a fixed high impedance load, which is identical to the amp input, and then distribute the signal to the various effects and amps by low impedance buffered feeds. "

Hello! το άτομο μέσες άκρες ξανα-ανακάλυψε τον τροχό (το effects loop στη περίπτωσή μας) .Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.Εντάξει,μπορεί να το έκανε και καλύτερο.Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και δίκιο.Και φυσικά το σύστημα του δεν εφαρμόζεται στην πραγματικότητα (μου αρέσει που δίνει "live" παράδειγμα σαν αρνητικό επιχείρημα και μετά λέει "ναι,αλλά εμείς στο studio έχουμε κάνει αυτό κι αυτό και ξύστα με τον γκασμά...Αν είναι έτσι ρε φιλαράκι δεν χρειάζομαι το "σύστημά σου",τα στέλνω όλα ξεχωριστά στη κονσόλα που κοστίζει κάτι εκατομμύρια,παίρνω και ένα wireless και ανεβαίνω στη σκηνή που με περιμένουν οι...χιλιάδες θαυμαστές μου :P

.Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες πάντως (η πραγματικότητα που έλεγα πριν,κοινώς για εμάς μιλάω) πρώτον δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά όταν παίζεις live (15ft=4,5 μέτρα καλώδιο από κιθάρα στα πετάλια;Βόλτες θα κόβεις; E ας είμαστε σοβαροί λέω γώ),και δεύτερον,όταν παίζεις στο μικρό σου studio θές όσο το δυνατόν μικρότερο θόρυβο/αλλοίωση στον ήχο σου.

Συνοψίζοντας....elavd μη τρως πρόλογο.

 

O επαγωγέας (inductor) είναι ένα από τα σημαντικότερα μέρη του wah και σε συνδυασμό με ένα καλό ποτενσιόμετρο είναι το 80% του ήχου.O καλύτερος επαγωγέας που μπορείς να αγοράσεις (κατα τη γνώμη μου) είναι του fulltone (αλλά κάνει και 50 ευρώ).Το banzai effects που σου έδειξα πουλάει fulltone.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τakis :D

sorry που δεν σε πήρα τηλέφωνο φίλε,τρέχω σε δυό δουλειές αυτόν τον καιρό...μαζεύω λεφτά γιατί κάπου είδα ένα Marshall JMP MKII Lead και θέλω να το αγοράσω :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου