Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού EQ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

28 ευρώ κάνει ρε συ τα καλώδια πιο ακριβά είναι.Είναι σημαντικό να πειραματιστείς και να βρεις τι ταιριάζει σε σένα και στο παίξιμό σου.Τι σε προβληματίζει η αξία μεταπώλησης ή το αν θα σπάσει σε τελική λίγο diy και βάζεις την πλακέτα σε ένα άλλο κουτί και έχεις ένα καλό αποτέλεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd είδα μεταχειρισμένο το πετάλι που σε ενδιαφέρει στην χρυσή ευκαιρίαem.icon.wink.png&boss GE-7 eq

http://www.xe.gr/pages/Results.aspx?cat_id=38&IsLastEdition=1

 

στην σελίδα 15 θα το βρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα φράγκα του είναι φοβερό.Τσίμπα το! Πάντως εγώ το δικό μου με βαρύ παπούτσι δεν θα το πάταγα :D

 

Και απο ήχο/θόρυβο;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks BRAIN ;)

Βέβαια τώρα άρχισα να ψήνομαι (και μάλλον αυτό θα πάρω) για το Danelectro Fish & Chips.

Επηρεάστηκα από τις θετικότατες κριτικές και από την τιμή του που είναι κοντά στο 1/3 του GE-7...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα το δέμα από τον Θωμά, που περιείχε το Danelectro Fish & Chips και το Tuna melt.

 

Και τα 2 είναι πλαστικά (το ήξερα άλλωστε εκ των προταίρων) αλλά όχι πανάλαφρα όπως θα φανταζόταν κανείς, γιατί η βάση τους είναι μεταλλική κάτι που τα κάνει λίγο πιο στιβαρά.

Ούτως ή άλλως τα έχω μέσα στο βαλιτσάκι της ElectroHarmonix και τα τροφοδοτώ με το One Spot οπότε δεν κουνιούνται από τη θέση τους καθόλου... :D

 

Το Fish & Chips είναι ένα μικρό πεταλάκι το οποίο κάνει ΠΟΛΥ καλή δουλειά και είναι αρκετά αθόρυβο!!! Το συνέδεσα ακριβώς μετά το overdrive για tone shaping και κάνει πολύ μεγάλη διαφορά στον ήχο. Ανάλογα με το ποιες συχνότητες τονίζεις ή κόβεις, αλλάζει εντελώς ο ήχος το BluesBraker μου! Εγώ χρησιμοποιώ τη ρύθμιση "V" (στο περίπου), τονίζοντας δηλαδή τις μπάσες και πρίμες συχνότητες, κόβοντας τα μεσαία, για να βγάλω ένα πιο σκληρό (harsh) ήχο από το overdrive...

Για τα λεφτά του (35¤) είναι πολύ τίμιο (περισσότερο από το GE7)!!!

 

 

Περνάω τώρα στο Tuna Melt το οποίο το αγόρασα πιο πολύ από περιέργεια (μετά από πρόταση του Superfunk):

ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!!!! Είναι τρομερό πετάλι!!!

Κάνει μόνο 29¤ και ο ήχος του είναι απίστευτος. Έχει μόνο 2 ρυθμιστικά πάνω (Speed και Depth) καθώς και ένα διακοπτάκι επιλογής Hard/Soft.

Στη ρύθμιση hard πετυχαίνεις αυτό τον ήχο σαν το κομμάτι των Green Day (που συζητιέται σε άλλο thread και που δε θυμάμαι πώς λέγεται).

Όμως όλα τα λεφτά είναι στη ρύθμιση soft... Ξαφνικά οι νότες ζωντανεύουν, γίνονται πιο ατμοσφαιρικές, πιο τέλειες...

Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολικός, αλλά πραγματικά πωρώθηκα με τον ήχο...Πολύ vintage, πολύ φυσικός.

Ιδανικό για κομμάτια 50's, 60's κλπ αλλά και πιο σύγχρονα όπως Madrugada, Nick Cave κλπ.

 

Ακούστε το Bang Bang (My Baby Shot Me Down) της Nancy Sinatra (από το OST του Kill Bill 1) για να καταλάβετε πώς ακούγεται :)

 

Τις επόμενες μέρες περιμένω το DR 100 reverb της Behringer. Μόλις το λάβω, θα γράψω εντυπώσεις... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες ηλιαem.icon.bigsmile.pngγια το Fish & Chips εχω ακουσει πολυ καλα λογια..για το αλλο δεν ξερω και δυστυχως&δεν μπορω να ακουσω και το κομματι που μας εβαλες..δεν ξερω γιατι,αλλα δεν πειραζει.

αν εχεις ωρα ανεβασε κανα μικρο κλιπακι με το Fish & Chips.να παιζεις κατι πχ.με το marshall BluesBraker και μετα να πατας το Fish & Chips να ακουσουμε διαφορα.

και αν μπορεσεις ανεβασε ενα με το Tuna Melt em.icon.cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks !

Οκ θα ανεβάσω ;)

Γιατί δεν μπορείς να το ακουσεις? Δεν παίζει το link? Για δοκίμασε να πας σε αυτή τη σελίδα, στο σημείο που λέει "Listen to Samples" και να κάνεις κλικ στο κομμάτι Bang Bang...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου