Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με καμπίνα μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χθες αποκτησα την κεφαλη για μπασο Gallien Krueger 400RB και τωρα θελω να αρχισω να ψαχνω και για καμπινα για να εχω στον νου μου ποσα χρηματα θα χρειαστω. Η απορια μου ειναι η εξης η κεφαλη δουλευει στα 280 Watt στα 4 Ohm και 180 Watt στα 8 Ohm, μεχρι ποσα watt καμπινα να ψαξω; Αν αγορασω μια η οποια θα αποδιδει πολυ περισσοτερα για να την χρησιμοποιησω μελλοντικα με μεγαλυτερη κεφαλη θα εχω προβλημα;

Ψαχνω κυριως για 4x10 καμπινα και θα ηθελα να ειναι στα 4 Ohm. Εχετε να μου προτεινετε κατι; Υπολογιζω κατι μεχρι τα 600 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/peavey_410tvx_bass_box.htm

http://www.thomann.de/gr/warwick_w411pro4_ohm.htm

http://www.thomann.de/gr/ampeg_b410hlf.htm

 

Οι παραπανω προτασεις εχουν να κανουν με τα χρηματα,και μονο,που θελεις να διαθεσεις.

Πηγαινε στα μαγαζια και δοκιμασε οσες καμπινες μπορεις

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χθες αποκτησα την κεφαλη για μπασο Gallien Krueger 400RB και τωρα θελω να αρχισω να ψαχνω και για καμπινα για να εχω στον νου μου ποσα χρηματα θα χρειαστω. Η απορια μου ειναι η εξης η κεφαλη δουλευει στα 280 Watt στα 4 Ohm και 180 Watt στα 8 Ohm, μεχρι ποσα watt καμπινα να ψαξω; Αν αγορασω μια η οποια θα αποδιδει πολυ περισσοτερα για να την χρησιμοποιησω μελλοντικα με μεγαλυτερη κεφαλη θα εχω προβλημα;

Ψαχνω κυριως για 4x10 καμπινα και θα ηθελα να ειναι στα 4 Ohm. Εχετε να μου προτεινετε κατι; Υπολογιζω κατι μεχρι τα 600 ευρω.

Επισης αλλη μια απορία: θυσιαζοντας Ohm και Watt,στην προκειμενη περιπτωση απο 280Watt στα 4 Ohm ---> 180Watt στα 8 Ohm υπαρχει καποιο όφελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα οφελος.Μονο πτωση εντασης λογω της μεγαλυτερης αντιστασης του μεγαφωνου.

Στα 8 Ohm βγαινουν μεγαφωνα για τους μπασιστες που εχουν σκοπο να παιζουν με 2 καμπινες.

Π.χ 4Χ10+1Χ15 ή 2Χ10+1Χ15 ή 4Χ10+4Χ10 κλπ

Οταν εχεις 2 καμπινες των 8 Ohm,τοτε αυτοματα τα Ohm γινονται 4 και η κεφαλη αποδιδει τη μεγιστη ισχυ.

8(Ohm) δια 2(καμπινες)=4Ohm

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου prog13 για τα φώτα σου!

 

Η απορια μου ειναι η εξης η κεφαλη δουλευει στα 280 Watt στα 4 Ohm και 180 Watt στα 8 Ohm, μεχρι ποσα watt καμπινα να ψαξω; Αν αγορασω μια η οποια θα αποδιδει πολυ περισσοτερα για να την χρησιμοποιησω μελλοντικα με μεγαλυτερη κεφαλη θα εχω προβλημα;

Μπορείτε να με βοηθήσετε και μ' αυτήν την απορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Π.χ. αν η καμπίνα έχει το διπλό rating σε watt RMS από την κεφαλή είσαι κομπλέ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καμπινες που σου εδωσα στα links παραπανω σηκωνουν περισσοτερα Watts απο οσα δινει η κεφαλη σου(280).

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Το προβλημα υπαρχει οταν η καμπινα αντεχει λιγοτερα Watts απο οσα δινει η κεφαλη και αν δεν προσεξεις τοτε θα καταστραφουν τα μεγαφωνα.

Βεβαιως ο κανονας λεει οτι καλο ειναι να εχεις ιδια μαρκα κεφαλη και καμπινα γιατι το ενα ειναι φτιαγμενο για το αλλο.Για αυτο αλλωστε δεν σου εδωσα link με καμπινα Gallien Krueger επειδη οι 4Χ10 που βγαζουν ειναι ολες στα 8 Ohm.Αυτο βεβαια ειναι και λιγο τρυκ των κατασκευαστικων εταιρειων που εχει να κανει με τις πωλησεις.

 

Τωρα οσον αφορα τον ηχο,εχω την Αmpeg SVT 3 PRO (450Watts στα 4 Ohm,275Watts στα 8 Ohm)

και μια καμπινα SWR Son Of Bertha 1Χ15(350Watts στα 8 Ohm).Με τον ηχο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αλλα οταν ακουσα την κεφαλη μου με την καμπινα Ampeg SVT 4X10 HLF (500Watts στα 4 Οhm)απλα μου επεσε το σαγονι.Ταιριαζαν απολυτα και απο αποψη ηχου (πανω απο ολα) και απο αποψη σχεσης στα Watts.

 

Παντως θελει αρκετο ψαξιμο η ολη υποθεση γιατι πρεπει να συνδυασεις πολλα πραγματα για να καταληξεις στο τι πραγματικα θελεις οπως:Watts,μεγαφωνα,κουβαλημα,χρηση,ειδος μουσικης που παιζεις κλπ.

 

Επειδη σου ειπα να δοκιμασεις οσες περισσοτερες καμπινες μπορεις,σου δινω και τους αντιπροσωπους στην Ελλαδα για τις παραπανω καμπινες στα links:

Peavey: Omikron Control

Warwick:Λογοθετης

Ampeg:Νακας

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου