Προς το περιεχόμενο

Bugera


sduncan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε αλιμονο...

Ποιος τσακωμος????

Εισαι νεος ακομα...

Εχεις να δεις τσκωμους στο noiz...

φτου σας - διαβαζω τοση ωρα μπας και δω ξεκατινιασμα και εσεις ΤΙΠΟΤΑ ?? :D :D

 

προσωπικη μου αποψη να ΜΗΝ κανεις καμια αλλαγη πριν τον παρεις στα χερια σου τον ενισχυτη και δεις τι και πως - μπορει να σου αρεσει και ετσι οπως ειναι (που πιστευω θα σου αρεσει)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φτου σας - διαβαζω τοση ωρα μπας και δω ξεκατινιασμα και εσεις ΤΙΠΟΤΑ ?? :D :D

 

προσωπικη μου αποψη να ΜΗΝ κανεις καμια αλλαγη πριν τον παρεις στα χερια σου τον ενισχυτη και δεις τι και πως - μπορει να σου αρεσει και ετσι οπως ειναι (που πιστευω θα σου αρεσει)

αν μιλας σε εμενα τον εχω ηδη τον ενισχυτη πριν καλα καλα γραφτω στο noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ...

Πάνω που είχα αποφασίσει να μην πάρω Bugera εξ' αιτίας των διάφορων "κακολογιών" που ακούω από εδώ και από εκεί, ήρθατε να με εμποδίσετε!  ;D

 

Δεν ξέρω τι να πω, να 'ούμε.

Πραγματικά, ίσως το μόνο που μας φοβίζει να είναι η διαφορά τιμής.

Παίζει να είναι μόνο αυτό και τίποτα άλλο.

Κατά τα άλλα ακούγονται πραγματικά αξιόλογοι και εντελώς value for money.

Και όπως λάλησε ένας φίλος σε προηγούμενο post, πρέπει να κρατάμε τα λεφτά μας!

(άσε που παίζουν και αυτά περί κέρδους των μαγαζατόρων, και για αυτό συνήθως τους θάβουνε)

 

Πρέπει να κινηθώ δραστικά.

Θα πάρω παραμάσχαλα το υπερpedalboard μου και την κιθάρα μου και θα τον δοκιμάσω εξονυχιστικά!

Μόνο πρόβλημα ότι δεν παίζουν στην Αθήνα standard οι Bugera.

Εγώ ας πούμε θέλω τον 333 (xl ή όχι, δεν με πειράζει).

Άντε βρες τον...

 

Αν υπάρχει κανένας καλός σαμαρείτης συνφορουμίτης που έχει τον εν λόγω ενισχυτή και θα ήταν διαθέσιμος να πάω να τον δοκιμάσω, θα ήμουν ευγνώμων.  ::)

 

Δεν είμαι 100% απαιτητικός χρήστης γενικά.

Αν ο ενισχυτής έχει γεμάτο και καλό drive, τότε τελείωσε.

Επίσης έχω ακούσει ότι έχει και καλά καθαρά.

Πρέπει να τα δω όλα αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βρες τον...

 

Αν υπάρχει κανένας καλός σαμαρείτης συνφορουμίτης που έχει τον εν λόγω ενισχυτή και θα ήταν διαθέσιμος να πάω να τον δοκιμάσω, θα ήμουν ευγνώμων.  ::)

 

Δεν είμαι 100% απαιτητικός χρήστης γενικά.

Αν ο ενισχυτής έχει γεμάτο και καλό drive, τότε τελείωσε.

Επίσης έχω ακούσει ότι έχει και καλά καθαρά.

Πρέπει να τα δω όλα αυτά....

 

Αν είσαι Αθήνα, και μάλιστα μένεις, ή διατείθεσαι να έρθεις προς Δυτικά Προάστια, Pm!  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε θα σου ελεγα και εγω αλλα επιδη το σπιτι ειναι παλιο υπαρχει θεμα στα καλωδια,στο drive βουιζει οποτε θα σου κανει κακη εντηπωση

ααααα και μην ανησηχεις το σπιτι φταιει ολοι οι ενισχυτες βουιζουν εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλας σε εμενα τον εχω ηδη τον ενισχυτη πριν καλα καλα γραφτω στο noiz

ναι σε εσενα απευθυνωμουν αλλα δεν το ηξερα - πιστευα οτι ησουν στην αναζητηση αγορας του - με συγχωρεις

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και παλι ! Θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει αναμεσα σε pod και πεταλιερα , πιο θα ηταν καλυτερο για τον λαμπατο μου ενισχυτη (BUGERA 6262 COMBO) ????

 

Ενταξει , ξεκινησα ερευνα αγορας για πεταλακι distortion ( για καλυτερη ποιοτητα distortion)  ,καταληγω να παρω αυτο το θηριο των 120 βατ για χρηση στο σπιτι ( πφφφφφφφφφφ) . Η αληθεια ειναι οτι μου λειπουν τα εφφε του πρωην modeling μου! δεν θελω πολλα... ενα sustain, κανα chorus κτλ.

 

το θεμα ειναι οτι συζηταω εδω με καποιους σιγουρα πιο εμπειρους και μου λενε: τι? θα βαλεις ψηφιακουρα πανω σε λαμπατο ενισχυτη? καταλαβαινω την λογικη τους απ τι μια αλλα....

 

τι να κανω τωρα? περιμενα 2 μηνες να μου ερθει ο ενισχυτης και τωρα εχω ξενερωσει.....

 

καλα τα 2 καναλια του bugera αλλα νιωθω ενα κενο μεσα μου !!!  :-[ :-[ :-[

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολλές επιλογές.

Ωστόσο, πρέπει πρώτα να απαντήσεις στο βασικό ερώτημα:

 

Η χροιά και ο ήχος του ενισχυτή σου, σου αρέσουν?

 

Υποθέτω πως ναι, και προχωράω στις λύσεις που έχω να προτείνω.

 

Αναφέρεις ότι είσαι ανάμεσα σε "pod και πεταλιέρα".

Τι εννοείς με τον όρο "πεταλιέρα"?

Θα υποθέσω και εδώ ότι αναφέρεσαι σε multieffect processors, για να μπορέσω να σου δώσω την γνώμη μου.

 

Όσον αφορά την ποιότητα, η καλύτερη λύση μακράν είναι να βρεις αυτά τα εφφέ που χρειάζεσαι και να αγοράσεις ξεχωριστά πετάλια.

2 κυρίως λόγοι:

- Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ένα πολυεφφέ (είτε είναι pod, είτε είναι Vox, είτε είναι Boss, είτε είναι οτιδήποτε), και να χρησιμοποιείς 2-3, άντε 4 πράγματα (δεν συμφέρει και από οικονομικής άποψης).

- Αν ξέρεις τι ζητάς και τι παίζεις, αναδεικνύουν καλύτερα τον ήχο των χεριών σου. Γενικά τα πολυεφφέ έχουν μια τάση να ισοπεδώνουν όργανα και χέρια (μέχρι ένα σημείο βέβαια, δεν είμαι απόλυτος).

 

Τα λέω αυτά, ως κάτοχος και των 2 κατηγοριών.

 

Αν σου λείπει ένα sustain, ένα chorus και ένα delay, δοκίμασε 2-3 από κάθε πεταλάκι και αγόρασε τα.

(σημείωση: για sustain θα αγοράσεις κάποιον compressor, μιας και αυτός κάνει αυτή τη δουλειά)

 

Να σημειώσω την πολύ σωστή (και ρεαλιστική) αλήθεια πάνω σε "ψηφιακό" και "αναλογικό":

 

Πολύ λίγα πράγματα είναι αμιγώς "αναλογικά" σήμερα.

Τα περισσότερα delay πετάλια, σχεδόν όλα τα reverb, σχεδόν όλα τα chorus, πολλά gain related καθώς και άλλα πετάλια, έχουν ψηφιακή λειτουργία.

Δεν τίθεται θέμα "ψηφιακούρας" και άλλων παρόμοιων ανυπόστατων εννοιών.

Το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις να βγάλεις και να ξέρεις να χρησιμοποιείς αυτά που έχεις.

 

Αν με ένα ψηφιακό unit ο ήχος σου χαρακτηρίζεται, ας πούμε, "ψηφιακούρα" και δεν ξέρεις από ήχο, τότε και τα καλύτερα μηχανήματα να σου δώσουν, πάλι δεν θα ακούγεσαι καλά.

Πειραματίσου, άκου και μάθε τι θέλεις από την κιθάρα και από εσένα.

 

Εγώ να φανταστείς, στο pedalboard μου έχω ΚΑΙ πετάλια ΚΑΙ "ψηφιακή πεταλιέρα" (όπως αρέσκονται πολλοί να λένε).

Έλα σε ένα live να ακούσεις, και αν νιώσεις καθόλου "ψηφιακούρα" έλα πες μου.

 

Ψάξε στις αγγελίες στο noiz, δες δείγματα από πετάλια και, πολύ σημαντικό, δοκίμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου