Προς το περιεχόμενο

Μπασσομαγνήτες EMG. Την άποψή σας παρακαλώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα ζήτημα με μαγνήτες.

Εχω το option να βάλω EMGs σε ένα custom μπάσο με routing για 2 μαγνήτες 40άρηδες.

Οι επιλογές είναι μεταξύ των active emg-40dc, emg-40P5 & emg-40J με όλους τους συνδυασμούς που μπορούν να συνυπάρξουν.

Εχω ιδιαίτερα περιορισμένη εμπειρία σε αυτούς (και μόνο στον DC) και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την δική σας.

Το είδος που θα παίξουν είναι κατά βάση blues με soul & rock πινελιές (no slap). Οι χορδές ως επί το πλείστον είναι flats (αν και αλλοιθωρίζω πρόσφατα προς τις μαύρες tapewound) και το παίξιμο γίνεται με δάχτυλα κατά κόρον χωρίς να αποκλείω την πένα όπου με βολεύει ηχητικά και "παιχτικά".

 

Δεν χρειάζεται να πω ότι κάθε άποψη (φτάνει να βασίζεται σε εμπειρία) είναι δεκτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσσο πεντάρι είναι, έτσι?

 

Για τέτοια μουσική να σου πώ την αλήθεια προσωπικά δεν θα πήγαινα σε EMG, αλλά εφόσον το θέλεις καλύτερα πήγαινε σ'ένα ζεύγος P+J, με κλασσικά τον P στη neck. Οι μαγνήτες μια χαρά είναι, αλλά είναι κάπως πιο δυνατοί απ'τους κλασσικους γνωστούς passive. Μπορείς να κοιτάξεις πάντως και στους φθηνότερους, EMG Hz, τους passive EMG. Ενώ στις κιθάρες μου είχαν φανεί εντελώς crappy, στα μπάσσα παραδόξως μου φάνηκαν αρκετά καλοί. Μπορείς να τους ακούσεις και σε μερικά spector (Rebob, Rex).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx X.

 

Το μπάσο όχι μόνο είναι 4άρι αλλά και short-scale  :o ???

 

Αλλά το routing υπήρχε. Η επιλογή των Hz (τους είδα και τους έχω ακούσει και συμφωνώ) δεν εμπίπτουν στις εναλλακτικές του master luthier που το συζητάμε (and who am I to argue)

 

O συνδυασμός που λες μάλλον θα είναι ο επιλεχθείς.

 

Ηταν ομως η χρήση των DC από τον Rustee Allen που με έβαλε σε σκέψεις, το χαμηλό τους και η δυνατότητα παραμετροποίησης. Επειδή όμως εγώ είμαι ο Rusty Kostas που καμία σχέση δεν έχω με τον Τεράστιο και τελικά η πείρα μου λέει ότι η δυνατότητα παραμετροποίησης δεν είναι απαραίτητα καλό πράγμα (αμα βρώ τον ήχο που θέλω, I stick to it like glue) και το "κολασμένο" χαμηλό δεν είναι, στο είδος μου, το απαραίτητα ζητούμενο, το ξαναξανασκέφτομαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον "πείραμα" μιας και οι active emg θα σου δώσουν "σφιχτό" ήχο ειδικά στα χαμηλά, εκεί δηλαδή που πάσχουν τα short-scale όργανα! Δεν τρελαίνομαι για τον hi-fi χαρακτήρα τους, αλλά γούστα είναι αυτά! Από την άλλη τους έχω ακούσει μόνο σε 34" μεταλομπάσα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα'χει σίγουρα πρόβλημα με μαγνήτες για πεντάρι? Γιατί για τον DC απ'ότι ξέρω είναι με blades αλλά για τους P και J δεν ορκίζομαι κιόλας... Πάντως για να το λέει ο μάστορας κάτι θα ξέρει, οπότε πάω πάσο, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για την επιλογή και για το short-scale της υπόθεσης...

 

Εναλλακτικά πάντως, επειδή γενικώς δεν συμπαθώ και τρελά τους J μαγνήτες, μπορείς να βάλεις τον DC στη γέφυρα και τον P στη neck, και είσαι μια χαρά, μια κι έχω την εντύπωση πως θα χρησιμοποιείς τον P περισσότερο!  :D

Αν εναλλακτικά θελήσεις κάτι πιο "σκληρό", έχεις και τον DC και όλα καλά.

 

Κάτι ακόμα, χωρίς να'μαι σίγουρος. Μαγνήτες H musicman, bartolini ή κάποιος Kent Armstrong δεν χωράει σε routing EMG? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχω δεί τροποποιημένα μπάσσα που πήγαν από EMG στους παραπάνω.

 

Όπως κατάλαβες δεν μου κάθονται οι EMG...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τους 40-ρηδες της EMG αυτός που έχει τον πιό "παραδοσιακό" (τσολιαδάκια, αρνί στην σούβλα κλπ) ήχο είναι ο CS, όπως λένε και στο site τους

 

"...much warmer as a result of the higher inductance of the steel, and thus has a smoother attack and a flatter high end..."

 

Βέβαια αυτοί οι παλιαμερκάνοι μπορεί να λένε και ψέμματα για να πουλήσουν, απλά το αναφέρω.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον "πείραμα" μιας και οι active emg θα σου δώσουν "σφιχτό" ήχο ειδικά στα χαμηλά, εκεί δηλαδή που πάσχουν τα short-scale όργανα! Δεν τρελαίνομαι για τον hi-fi χαρακτήρα τους, αλλά γούστα είναι αυτά! Από την άλλη τους έχω ακούσει μόνο σε 34" μεταλομπάσα...

 

Ακριβώς ένα τέτοιο πάντρεμα προσπαθω να πετύχω Κώστα.

Από τη μία οι flats και το "μπέρδεμα" των χαμηλών του ss, και από την άλλη τα ξύλα (ash για σώμα & maple για τάστα), μαζί με active EMGs θα (ήθελα να) δώσουν το καλά διαγεγραμμένο χαμηλό με λίγο growl και ένα ελαφρύ "βουτύρωμα" στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Φτου μου να πάρει. Σαν τον Μαμαλάκη ακούγομαι..... ;D

 

Δεν θα'χει σίγουρα πρόβλημα με μαγνήτες για πεντάρι? Γιατί για τον DC απ'ότι ξέρω είναι με blades αλλά για τους P και J δεν ορκίζομαι κιόλας... Πάντως για να το λέει ο μάστορας κάτι θα ξέρει, οπότε πάω πάσο, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για την επιλογή και για το short-scale της υπόθεσης...

 

Εναλλακτικά πάντως, επειδή γενικώς δεν συμπαθώ και τρελά τους J μαγνήτες, μπορείς να βάλεις τον DC στη γέφυρα και τον P στη neck, και είσαι μια χαρά, μια κι έχω την εντύπωση πως θα χρησιμοποιείς τον P περισσότερο!  :D

Αν εναλλακτικά θελήσεις κάτι πιο "σκληρό", έχεις και τον DC και όλα καλά.

 

Κάτι ακόμα, χωρίς να'μαι σίγουρος. Μαγνήτες H musicman, bartolini ή κάποιος Kent Armstrong δεν χωράει σε routing EMG? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχω δεί τροποποιημένα μπάσσα που πήγαν από EMG στους παραπάνω.

 

Όπως κατάλαβες δεν μου κάθονται οι EMG...  :-X

 

Τελικά το λατρεύω αυτο το φόρουμ γιατί ακούω ανθρώπους που σκέφτονται σαν και μένα  ;D

Και εγώ με τους J δεν τα πάω καλά. Είναι για άλλα κόλπα.

Οι 40άρηδες έχουν δοκιμαστεί (πολλάκις) στο ίδιο σώμα και δουλεύουν. Βέβαια οπτικά και πρακτικά οι 35 θα ταν καλύτερα αλλά είπαμε. Το routing έχει γίνει.

Σήμερα που το ψάχνω αρκετά και εγώ για P & DC κατευθύνομαι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι EMG είναι μονόδρομος στην συγκεκριμένη υλοποίηση. Δεν πειράζει. Και πολύ μου πέφτουν.

 

Μιλάτε μου. Μ' αρέσει να σας ακούω. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τέτοια ανώμαλα κόλπα, πάς καρφί για Ρ5. 'Οπως λεν κι οι αμερκάνοι:

 

"The 40P5 has a natural presence, powerful lows, punchy midrange, and superior definition. "

 

Σε πάω, σε πάω.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record, η απόφαση ελήφθη, τ' αφεντικό ενημερώθη.

 

DC στη γέφυρα, P στο λαιμό όπως προτάθηκε από αμφότερους συζητητές, κι ο Θεός βοηθός.

 

I 'll keep you posted.

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record, η απόφαση ελήφθη, τ' αφεντικό ενημερώθη.

DC στη γέφυρα, P στο λαιμό όπως προτάθηκε από αμφότερους συζητητές, κι ο Θεός βοηθός.

I 'll keep you posted.

Ευχαριστώ πολύ. :)

 

Kosta,αργησα,μολις το ειδα! 8)

Οι active μαγνητες εχουν ακριβως το αντιθετο απο σφιχτα μπασσα..!

Μαλλον "απλωτα" θα τα ελεγα,και δεν ειναι ευκολο να τα "σφιξεις".

(Eκτος "ταιριασματος" με "σφιχτο" ενισχυτη,η rack που ξερεις να "πειραζεις" καλα!)

 

Προσωπικα ορκιζομαι σε passive,

(εκτος την περιπτωση "high tech" και metal ηχων,που το ζητουμενο ειναι μπασσο που "γεμιζει",

οχι μπασσο που "κλωτσαει")!

 

Και τα short scale λογω μηκους χορδων,ουτως η αλλως δεν αναπαραγουν τις συχνοτητες

που αναδυκνειουν οι active μαγνητες,και ειναι οι "ακραιες",συγκριτικα με passive.

 

Και φυσικα,αφου οι χορδες που χρησιμοποιεις,δεν "ανεβαινουν" αρκετα ψηλα,

ουτε στο αλλο ακρο χρειαζονται active!

 

Γι'αυτους τους λογους,

οπως και της υπαρξης σκαψιματος για active soapbars,

δημιουργηθηκαν passive μοντελα,οπως οι ΕΜG Ηz,

και οι Duncan SSB 4 που εχω διαλεξει και εγω:

 

http://www.seymourduncan.com/products/basslines/

 

:) :) :)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου