Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο και καθυστέρηση....


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ναι λοιπον, ξεθαβω το παλιο θεμα για τα τελωνεια (το προτιμησα απο το ανοιγω νεο θεμα).

Διαβαζοντας της προηγουμενες σελιδες κατι καταλαβα για το πως δουλευει το τελωνειο..anyway..να σας πω τι με τρωει.

Εχω παραγγειλει μηχανημα απο Αμερικα, στο οποιο ο  πωλητης εγραψε ολη την αξια του μηχανηματος (800$). Το μηχανημα αυτο βρισκεται στο τελωνειο εδω στον Ελ. Βενιζελο εδω και 11 μερες (να σημειωσω πως πρωτη φορα εκτελωνιζω μηχανημα τοσο ακριβο και μεγαλο, 25κιλα περιπου).

Εχει σταλει με USPS. Αυτο που θελω να καταλαβω, ειναι αν οντος εκτελωνιζεται τωρα, η αν εχει παρουσιααστει καποιο προβλημα, μην μου στηλουν το μηχανημα πισω ενω εγω το ονειρευομαι εδω. Και γενικα, τι μπωρω να κανω στην παρουσα φαση κατα την αποψη σας?

Θενκσ παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τους τελευταίους μήνες πέφτει μεγάλη καθυστέρηση στο Τελωνείο, μπορεί και να αγγίξει τις 30 εργάσιμες.Αυτο που μπορείς να κάνεις αν σε ενδιαφέρει να το πάρεις γρήγορα είναι να βρείς κάποιον γνωστό σου (ή οχι) εκτελωνιστή να παει έπι τόπου να το "σπρώξει" λίγο.(Στην Ελλάδα είμαστε μην το ξεχνάμε).Ετσι έκανα εγω τουλάχιστον με μια κιθάρα που είχε ερθει με USPS και φαινόταν "κολλημένη" στο τελωνείο κάνα δεκαπενθήμερο.Βέβαια ο ανθρωπος 'ηταν φίλος, έτσι κι αλλιώς πηγαινοέρχεται Βενιζέλο κάθε μέρα και δεν με χρέωσε γι αυτην την "εξυπηρέτηση".Δεν ξέρω πόσο θα χρέωνε για αυτην την διεκπεραίωση αλλά φαντάζομαι εύκολα μπορείς να μάθεις αν ρωτήσεις κάποιον εκτελωνιστή.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,  καταλαβαινω πως βρισκομαι σε πολυ λογικα χρονικα πλαισια τοτε με αυτα που λες!

Σιγουρα θα προτιμουσα να τρεξει πιο πολυ η διαδικασια, αλλα ηδη (απο προχειρο υπολογισμο) θα χρειαστει να δωσω 250-300 ευρο για τον εκτελονισμο,....το σκεφτομαι για τον εκτελονιστη, αλλα τι γινεται? Πας εκει και ρωτας αριστερα-δεξια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι κι ετσι μπορείς να το κάνεις, αλλά και απο internet, χρυσο οδηγό κλπ.Ξέρω οτι οι εταιρείες courier για εκτελωνισμό με δικό τους εκτελωνιστή, τον χρεώνουν 70-80e, αλλα εδώ δεν πρόκειται ακριβώς για το ιδιο πράγμα αφού το δέμα σου εχει αποσταλει με USPS άρα ΕΛΤΑ κι οχι με κούριερ.Στην προκειμένη περίπτωση ο ιδιότης εκτελωνιστής που θα βρείς δεν νομίζω να σου ζητήσει πάνω απο 30-40ε.Αν περιμένεις να εκτελωνιστεί "με την σειρά του," χωρίς να κάνεις τίποτα, δεν θα πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή, παρά μόνο τους δασμούς.Αν έχεις κάποιο tracking number και πάρεις τηλ τα ΕΛΤΑ να ρωτησεις για το δέμα σου (γιατί το track & trace του site τους δεν δουλεύει ποτέ) θα σου πουν οτι είναι Τελωνείο, δεν γνωρίζουν πότε θα βγεί, και αν τους ρωτήσεις πόσο περίπου διαρκεί η διαδικασία θα σου πουν περίπου 1-1,5 μήνα.

Αυτά φιλε μου, ελπίζω να βοήθησα.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.

Λοιπον, ας μοιραστω οτι ξερω, μπας και βοηθησει κανεναν στο μελλον.

Πηρα τηλ στο αεροδρομιο, και τους εξηγησα την κατασταση. Αυτοι με την σειρα τους μου ειπαν να επικοινωνησς με τα ΕΛΤΑ αεροδρομιου (τηλ ειναι 2103538172). Πηρα τηλεφωνο εκει και μου ειπαν πως οτι εχει να κανει με δεματα, να απευθυνθω στην υπηρεσια δεματων (τηλ 2103538144-145), οπου κανεις δεν το σηκωνει εδω και κανα μισαωρο. ???

Με βλεπω να πηγαινω αεροδρομιο μονο και μονο για να μαθω τι συμβαινει...

Ελπιζω τα τηλεφωνα να φανουν χρησιμα σε οποιους φερνουν δεματα απο Αμερικα μεσω USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, για οσους ενδιαφερονται βρηκα το τηλ του τελωνειου στον Ελ. Βενιζελο : 2103538122

Επισης, αν καποιος περιμενει δεμα δικο του να εκτελωνιστει, ενδεικτικα αναφερω πως στης 16/06 εκτελωνιζαν δεματα με ημερομηνια αφιξης 22/05!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως παρέλαβα χωρίς καμία καθηστέρηση ένα πακετάκι απο stewmac.

 

Είχε ημερομηνία αποστολής 10/6 με εκτημώμενο χρόνο παραδωσης 2-4 εβδομάδες.

Την Παρασκευή που μας πέρασε ήρθε στο σπίτι ειδοποιητήριο του ταχυδρομείου και εχθές το πρωί το παρέλαβα!

 

Το καλήτερο απ ολά? Η αξία αγοράς μαζι με τα μεταφορικά ήταν 322€ και ενώ υπολόγιζα ένα 80αρι στο τελωνείο χρεώθηκα εκείνα τα περιβόητα 3€...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ο κακομοιρος παρηγγηλα μια tonepros γεφυρουλα και ενα tailpiece στα 80 δολαρια τα οποια εφυγαν απο την Ν.Ορλεανη 29 Νοεμβρη...

 

Processed through Sort Facility, Nov-30-10, 20:42 PM, BATON ROUGE, LA, 70826

Electronic Shipping Info Received, Nov-22-10, 00:00 AM

 

 

ποτε δεν ειχα προβλημα με αγορα απο αμερικη, εχω αγανακτησει στα τηλεφωνα αεροδρομιου δεν απανταει κανεις, ''γνωστος'' δεν παιζει και το πακετο το βιαζομαι αρκετα... μπορω να κανω κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου εστειλαν κατι μαγνητες την Παρασκευη και σημερα το πρωϊ-πρωϊ ηρθαν (με USPS EMS φυσικα)....ουτε με Φαντομ να τους εστελναν.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδοξο ειναι πως ενα αρκετα μεγαλο πακετο απο stewmac εφυγε στις 10 Δεκεμβριου και εφτασε στις 17... ???

 

θα παρω αυριο πρωι πρωι τους τελωνες να δω αν μπορεσω να βγαλω ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου