Προς το περιεχόμενο

Set up για Dance μουσικη


kg74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

 

Νεουδι στον noiz.gr, μουσικος αλλα εγχορδος, με ελαχιστη εμπειρια με synths & pc κτλ...(οποτε συγχωρεστε μου τις κοτσανες που θα πεταξω...)

 

Το λοιπον τωρα στα γεραματα θελω να ασχοληθω με τη συνθεση dance μουσικης, κυριως progressive, electro & techno.

 

Μαζευοντας απο εδω και απο εκει εξοπλισμο για αλλες χρησεις ολα αυτα τα χρονια, εχω στη κατοχοη μου:

 

-Καρτα ηχου E-MU ProteusX

-Roland JV1010 module

-Midi controller Roland A33

-Cubase SX.

 

Oι πρωτες αποπειρες για την δημιουργια dance tracks εγιναν χρησιμοποιωντας τους preset ηχους του JV, τοποθετωντας μια - μια τις "νοτες" στο Cubase, διαδικασια δηλαδη εξαιρετικα χρονοβορα.

Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο για τα δικα μου δεδομενα φυσικα, αλλα σε καποια φαση αρχισα να αναζητω ηχους με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Την εψαξα λιγο και με τα effects του Cubase, αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν αυτο που ηθελα. Για συνθεση ηχου, δεν το συζηταω, ειμαι παντελως ασχετος αν και απο οτι καταλαβαινω εκει ειναι το μυστικο και ειναι μια παραμετρος που θελω να τη ψαξω.

 

Μετα απ αυτη την εισαγωγη και για να "μαζεψω" λιγο το θεμα, εχω ενα βασικο ερωτημα:

 

Παρεχει ο εξοπλισμος μου τη δυνατοτητα για να δημιουργησω ηχους οπως ακριβως του θελω (το οτι δεν ξερω δεν εχει σημασια, θα μαθω!  ;D )

 

Το Cubase κανει για αυτη τη δουλεια η μηπως να την ψαξω με κανα Reason η αλλο προγραμμα;

 

Αν οχι, εσεις τι προτεινεται για αρχη;

 

υ.γ. Αν οι ερωτησεις μου ειναι λιγο "γενικες" sorry, αλλα ειλικρινα προσπαθησα να τις μαζεψω οσο μπορω...

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πρεπει οποσδήποτε να μάθεις τι σημάινει synth και synthesis και πως λειτουργουν όλα αυτα.

Αν δεν ασχολιθείς λιγο με αυτό δεν προκείτε να κατανοησεις βασικα πράγματα.

Οποτε κοιτας vst soft synths να κανεις practise και πείραματα σε ότι θα μαθαίνεις εν καιρό.

Οσον αφορα το cubase κλπ. Το Cubase ειναι secuencer και δεν έχει να κάνει με καποιο είδος μουσικής.

Κάνει για όλα.σιγουρα υπάρχουν ποιο dance oriented sequencers όπως το ableton live ή το FL studio αλλα όλα την ίδια δουλεία κάνουν περίπου με τα θετικα και τα αρνιτικά που έχει το καθενα απλα διαλέγεις τί σε βολεύει.

Το Βασικό κατα την γνώμη μου ξαναλέω είναι να διαβάσεις περι synth.

Υπάρχουν και πολλοι ποιο ειδικοι απο μένα να σε κατευθήνουν και να σου πούν τη γνώμη τους.

Οριστε και ένα site που εμένα με βοήθησε.Πίασε και διάβαζε.

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=free_beginner_pdfs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, είναι θέμα διαβάσματος αρκετά.

επίσης,  απο την πλευρά μου, θα σου πρότεινω το reason 4, όχι τόσο γιατί έχει synths εκπληκτικής ποιότητας (μάλλον μέτρια είναι εκτός από κάμποσους ήχους), αλλά έχει νομίζω ωραία πράματα στο ρυθμικό μέρος της μουσικής που θέλεις να γράψεις. Μπορείς να αγοράσεις και κανένα reason refill (τράπεζα ήχων) dedicated στην dance μουσική, δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβά αν θυμάμαι καλά.

Εκτός αυτού είναι σε μεγάλο βαθμό παραμετροποήσιμα τα όσα γράφεις εκεί μέσα, λόγω πολλών faders, φίλτρων κτλ κτλ που έχουν οι Virtual συσκευές του, και αυτό το αναφέρω γιατί είπες ότι θες να κάνεις κάποιους ήχους όπως ακριβώς τους φαντάζεσαι. Βέβαια, αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί ίσως σε δυσκολέψει στην αρχή και σου φανεί δύσκολο.

Synths μπορείς να γράψεις και στο cubase με το midi σου, δοκίμασε τα free vsti που σου έδωσε ο nikoskor41274 παραπάνω.

και άμα γράψεις ανέβασε και τίποτα να ακούσουμε ;)

καλό ξεκίνημα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Καρτα ηχου E-MU ProteusX

-Roland JV1010 module

-Midi controller Roland A33

-Cubase SX.

 

Oι πρωτες αποπειρες για την δημιουργια dance tracks εγιναν χρησιμοποιωντας τους preset ηχους του JV, τοποθετωντας μια - μια τις "νοτες" στο Cubase, διαδικασια δηλαδη εξαιρετικα χρονοβορα.

Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο για τα δικα μου δεδομενα φυσικα, αλλα σε καποια φαση αρχισα να αναζητω ηχους με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Την εψαξα λιγο και με τα effects του Cubase, αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν αυτο που ηθελα. Για συνθεση ηχου, δεν το συζηταω, ειμαι παντελως ασχετος αν και απο οτι καταλαβαινω εκει ειναι το μυστικο και ειναι μια παραμετρος που θελω να τη ψαξω.

 

Κg 74,καλως ορισες!

(αν αυτα ειναι κιλα μια χαρα σε βρισκω,

μονο που αν ασχοληθεις μ'αυτα που λες,μεχρι του χρονου θα πρεπει ν'αλλαξεις το νουμερο,

εκτος και αν χορευεις τη μουσικη που θα φτιαξεις!! ;D )

 

Θυμαμαι τις πρωτες μου αποπειρες με τον atarakο,(καπου στα 90ς με την "εκρηξη"..)

και με 4 καναλια midi πληκτρα....νοτα νοτα να δουμε τι θα βγει..!

 

Νομιζω οτι θα κανεις δουλεια με τα υπαρχοντα σου!

Ο Πρωτεας εχει απ'ολα (ειδικα αν εχεις ολες τις μπανκες,εχω τη full εκδοση με 6 cd)

αλλα ειναι απλως sample playback,δεν μπορεις να επεμβεις αρκετα.

 

Γιαυτο oμως εχεις το Jv...!

Νομιζω οτι περιεχει ολους τους γνωστους dance ηχους που ξερουμε απο

παλαιοτερα Roland (πχ XP,που ειχα και εγω καποτε..) και αλλα πολλα,

και μπορεις ευκολα να παραμετροποιησεις τους υπαρχοντες ηχους,(διαβασε και κανενα manual!!)

δημιουργοντας ετσι τους δικους σου.

("χτυπα" και καμμια καρτα του,αν δεν εχεις ηδη!)

 

Και μην ψαχνεις μονο για ετοιμους dance sounds,θυμισου οτι ο διασημοτερος ηχος

στη dance γενικοτερα -χμμ μαλλον για club γενικοτερα θα επρεπε να μιλαμε-

ειναι αυτος του "Ιnsomnia",και δεν ειναι τιποτα αλλο απο επεξεργασμενο pizzicato!!

 

Δεν παιζει τοσο ρολο το σεταπ,οσο το πως θα το χρησιμοποιησεις!

 

Για sequenser δεν σου λεω,ειμαι προκατειλημενος cubase-ακιας,

κολλημενος στο Sx 1.2,και αυτο γιατι τα νεοτερα ειναι πολυ "διαστημικα"

στην οψη για μενα,θελω να βλεπω την κονσολα μου οσο γινεται

πιο κοντα στο αυθεντικο,αφου με αυτο μεγαλωσα...

 

Παντως θα χρειαστεις effect  plug-ins,εδω ας μιλησει καποιος ειδικος,

εγω μιλαω ως αιωνιος "ερασιτεχνης" οταν προκειται για πληκτρα,

και ειδικα οταν "παταω χωραφια αλλων",χεχε!

 

Ελπιζω να βοηθησα ο γουαναμπης..!

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου