Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να κανεις προβες. ΠΡΕΠΕΙ να κανεις προβες και μαλιστα εντατικες και εξουθενωτικες.

Απλα πιστευω οτι ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικο η,μαλλον πιο σωστα ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΙ το ποσο πιο γαμ..α τραγουδια εχουν τα γαμ..α συγκροτηματα απο τα τραγουδια των αδιαφορων συγκροτηματων παρα το ποσο πιο καλοπροβαρισμενα ειναι...

 

το εξηγησα και πριν αλλα απομωνοσες μονο μια φραση μου

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για οσους εχουμε ζησει τα 80's το βιντεακι αποτυπωνει μεχρι και την λεπτομερεια απο εκεινη την εποχη. Οι υπολοιποι σορρυ που δεν μπορειτε να καταλαβετε....τοτε ή ήσουν metal ή όχι...δεν υπηρχε ενδιαμεση κατασταση...σημερα μπορει ο "μεταλλας" να ακουει και λιγο ΓΑΒ ΓΑΒ.....ειναι αλλιως....

 

Ωρε φατσες που εχω να δω χρονια.....γερασαμε ρεεεεεεεεεεεε!!!!!!

 

Τι αναμνησεις...καθε μερα Victorria στον Κορυδαλλο, μετα Ομπρε ή Crazy Horse....Χωρις Ανασα με το Λιμπο απεναντι...Rainbow και τα μυαλα στα καγκελα....

 

Προβες σε κατι υπογεια με Maya stratocaster, ενισχυτη Ecolena(?), πεταλακι Boss distortion και ειμαι ο νεος Blackmore!!!!....α ρε χρονια.....

 

Το μονο κακο για μενα ειναι ο "μιζερος" τροπος παρουσιασης του.

Μου φαινεται οτι απευθυνεται στον "hardcore" μεταλλά και μονο, που το θεωρω οτι ειναι παγιδα ...δηλ φτιαγμενο απο εμας για εμας...θα μπορουσε να εχει δοθεί πιο έξυπνα και να το δεχοταν και καποιος εξω απο τη φαση....και να αλλαζε γνωμη για καποια πραγματα λογω προκαταληψης...αν ειναι καλο αυτο δεν ξερω να πω την αληθεια...

 

anyway

 

80's RULES!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό.....Ο τύπος που μιλάει απλά εκνευριστικός,και οι ελείψεις σε πολύ βασικές μπάντες που πραγματικά έβαλαν ένα λιθαράκι στη σκηνή απλά απαράδεκτες.

Είναι απο τα χειρότερα που έχουν δεί τα μάτια μου...Τί άλλο θα δώ για αυτή την κακομοίρα την Ελληνική σκηνή......

Περισότερο σαν δυσφήμιση μου έκανε,παρά σαν ντοκυμαντέρ/ανασκόπηση....

Μπορείς να παραθέσεις κάποια επιχειρήματα εκτός του 'και οι ελείψεις σε πολύ βασικές μπάντες που πραγματικά έβαλαν ένα λιθαράκι στη σκηνή απλά απαράδεκτες',ποιές είναι αυτες οι μπάντες που δεν ανέφεραν μόνο οι Northwind μου έρχονται στο μυαλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά πόσο θεός είμαι που γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον τους μισούς απ' όσους εμφανίζονται στο βίντεο, όπως επίσης και αυτούς που το έφτιαξαν; 8) :P

 

Υ.Γ. Κώστα, προσκύνα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμεικτα συναισθηματα μου αφησε...ακουσα απο τις μεγαλυτερες μαλακιες μεχρι τα ποιο σοφα πραγματα!!!το μονο που δεν μου αρεσε καθολου ηταν τα δρυμιτατα κατηγορω...ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ...λες και ειμαστε κανενα παρακρατος μεσα στην μουσικη,μονοι μας τα εχουμε κανει σκατα και αυτο ηταν και απο τα ποιο μιζερα πραγματα που εχω διαβασει-δει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τα ονοματα που αναφερεις (Νικος Παπακωστας-Vice Human, Ηλιας Λογγινιδης-SPITFIRE) τα λες επειδη τους ξερεις? Ησουν ΕΚΕΙ και τοτε? η απλα τα εχεις ακουστα διαβαζοντας Metal Hammer?

 

Δεν ξέρω αν απαντάς σε εμένα...

Παλιά έκανα και εγώ πρόβες στο στούντιο του Νίκου Παπακώστα (όχι πως είμαι και κανένα σημαντικό πρόσωπο, σιγα μη με θυμάται ο άνθρωπος, ακόμα θυμάμαι τα Opel Coupe του) απλά φαίνεται στη συνέντευξη η ερώτηση περί internet του είναι πιθανότατα ολικώς αδιάφορη.

Όσο για το Λογγινίδη θεωρώ πολύ αληθινές και μεστές τις ατάκες και με καλή αίσθηση χιούμορ.Γούσταρα τον τρόπο που τα έλεγε.Επίσης αδιάφορος περί διαδικτύου. Δεν έκανα αναφορά στο πρόσωπο του για να λιδορίσω. Ο άνθρωπος μια χαρά τα είπε.

 

 

Και η κριτική πήγαινε στον Παπακώστα παραγωγό σκηνοθέτη ντοκιμαντερίστα (αναρωτιέμαι είναι ο ίδιος που παίζει στους Strikelight) που έφτιαξε το βίντεο και όχι στον συνονόματο του πρεσβύτερο των Vice Human.

 

Και για να το ξεκαθαρίσω δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους συνεντευξιαζόμενους ή τους εμπλεκόμενους στο βίντεο. Και επειδή πιθανότατα ίσως παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενα μου η κριτική αφορούσε το βίντεο (την παραγωγή του, το μοντάζ, την ιστορική του βάση και έρευνα) και όχι την ελληνική μουσική γενικότερα ή ειδικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να παραθέσεις κάποια επιχειρήματα εκτός του 'και οι ελείψεις σε πολύ βασικές μπάντες που πραγματικά έβαλαν ένα λιθαράκι στη σκηνή απλά απαράδεκτες',ποιές είναι αυτες οι μπάντες που δεν ανέφεραν μόνο οι Northwind μου έρχονται στο μυαλό?

 

Reflection.+-

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reflection.+-

Ποιοι ειναι αυτοι?

 

@Bouzoukleri καταλαβα, εισαι στην μετα εποχη εσυ.

Οταν επαιζα εγω με τον Νικο-πρεσβυτερο-Παπακωστα καναμε προβες στο σαλονι του σπιτιου του και τα τυμπανα του ΝΙκου γλυσταργανε στο παρκε.  Το στουντιακι του ημιοροφου τοτε ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ να το κανει. Επισης τοτε οδηγουσε ενα ακομη πιο απεχαλο SKODA.

Τον αλλο Παπακωστα δεν τον ξερω. Μπορει να εχουμε γνωριστει με το παιδι αλλα δεν μου λεει κατι, τουλαχιστο οσον αφορα τις τοτε μπαντες.

Οσο για τον Λιάκο το Λογγινιδη, οντως παντα ετσι ηταν. Αλλα σ αυτον δεν επεκτεινομαι καθοτι 8 χρονια μαζι υπηρξαν κι αλλα περα απο το χιουμορ και τις ευστοχες ατακες.

 

Το μονο κακο για μενα ειναι ο "μιζερος" τροπος παρουσιασης του.

Μου φαινεται οτι απευθυνεται στον "hardcore" μεταλλά και μονο, που το θεωρω οτι ειναι παγιδα ...δηλ φτιαγμενο απο εμας για εμας...θα μπορουσε να εχει δοθεί πιο έξυπνα και να το δεχοταν και καποιος εξω απο τη φαση....και να αλλαζε γνωμη για καποια πραγματα λογω προκαταληψης...αν ειναι καλο αυτο δεν ξερω να πω την αληθεια...

Συμφωνω απολυτως mij. Ειναι κριμα μια εποχη που προσωπικα πιστευω ηταν Η ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΗ μουσικα εποχη στην Ελλαδα EVER (και με τα ΤΟΤΕ μεσα που ηταν ουσιαστικα ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ), να παρουσιαζεται με τροπο cult. Το μονο παρηγορο ειναι οτι τουλαχιστο καποιος Χριστιανος μετα απο περιπου 20-25 χρονια ασχοληθηκε. Βεβαια υπαρχουν μερικες (αρκετες) ανακριβειες, κυριως ως προς την παλαιοτερη εποχη. Επισης βρισκω οτι γινεται εμμεση διαφημιση σε αυτον με τα μουσια. Ποιος ειναι αυτος? Ενα δισκαδικο δεν εχει? Που ηταν ΤΟΤΕ?

Τελος, να μνημονευσω τουλαχιστο ενα ατομο που ΔΕΝ αναφερθηκε στο ντοκυμαντερ, αυτος ειναι ο Nigel Foxx, ο αγαπημενος φιλος Λακης (καμμια σχεση με τους ΛΑΚΗΔΕΣ),

 

REGARDS

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου