Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παροτι δεν εχω ακουσει ποτε μεταλ στην ζωη μου(δεν μιλαω για ενα δυο κοματια) εκατσα κ ειδα ολο το βιντεο.

πολυ λιγα ονοματα ηξερα κ μονο ακουστα.

 

ομως με αυτο το βιντεο καταλαβα για ακομα μια φορα οτι στην Ελλαδα δεν πανε μπροστα τα πραγματα με την μουσικη οχι γιατι δεν υπαρχουν εταιριες χρηματα κ οι γνωστες καραμελες αλλα γιατι σαν λαος ειμαστε εγωκεντρικοι κομπλεξικοι κ ολα θελουμε να τα καφερνουμε χωρις να παιδευομαστε....

 

οταν δεν στιριζει ο ενας μουσικος τον αλλον τοτε δεν μπορει ουτε "σκηνη" να δημιουργιθει ουτε τπτ.....

 

με εβαλες σε πολλες σκεψεις αυτο το βιντεο.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To βρήκα εξόχως βαρετό και επιτηδευμένο. Κάποιος ανέφερε ότι ξέρει τον σκηνοθέτη... ας του πει ότι ένα ντοκυμανταίρ οφείλει να είναι αμερόληπτο και να προσπαθεί να καταδείξει την αλήθεια πίσω από τα γεγονότα... αυτό το φιλμάκι προσπαθεί να μας πείσει ότι κάπου δίπλα μας (τη δεκαετία του '80) συντελέστηκε μία μίνι-μουσική-επανάσταση, την οποία όμως (περιέργως) δεν τη θυμόμαστε καθόλου.

 

Οι εκατοντάδες μικρές ανακρίβειες (που ο σκηνοθέτης, όχι απλώς τις αφήνει, αλλά μάλλον τις πριμοδοτεί) προκαλούν μόνο το γέλιο (δείτε π.χ. τη σκηνή στην αρχή όπου ένα ανθρώπινο ντόνατ αναπολεί πως έδερνε τους φλώρους!).

 

Εν' τάξει, καταλαβαίνω, όλοι θέλουμε να θυμόμαστε τη νεότητά μας με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, αλλά επίσης όλοι ξέρουμε ότι στους άλλους αυτό προκαλεί αμηχανία, θυμηδία και ενόχληση.

 

Κρίμα το δίωρο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye, εγώ ανέφερα ότι γνωρίζω ένα από τα παιδιά που το έφτιαξαν το βιντεάκι. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το συγκεκριμένο άτομο (παρ' όλο που είναι καλό παλικάρι) δεν υπήρχε περίπτωση να φτιάξει κάτι αντικειμενικό, μιλάμε για άνθρωπο που είναι μεταλλάς μέχρι αηδίας και δεν έχει ακούσει τίποτε άλλο από το γυμνάσιο και μετά.

Και είμαι σίγουρος ότι το εν λόγω βίντεο έχει σκοπό να βρει πρόσφορο έδαφος στους απανταχού μεταλλάδες, ιδιαίτερα τους σκληροπυρηνικούς νοσταλγούς των 80's, γι' αυτό και οι αναφορές σε φλώρους και τέτοια.

 

Αυτά είναι πταίσματα, είναι κλασσικές ατάκες μεταλλάδων παλαιάς κοπής (και είδαμε ουκ ολίγους από το βίντεο).

Εμένα πιο πολύ με πείραξε αυτό το "Δε σας έχουμε ανάγκη" και όσα το συνόδευαν. Hold a small basket boys όπως λένε και στο χωριό μου. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye, εγώ ανέφερα ότι γνωρίζω ένα από τα παιδιά που το έφτιαξαν το βιντεάκι. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το συγκεκριμένο άτομο (παρ' όλο που είναι καλό παλικάρι) δεν υπήρχε περίπτωση να φτιάξει κάτι αντικειμενικό, μιλάμε για άνθρωπο που είναι μεταλλάς μέχρι αηδίας και δεν έχει ακούσει τίποτε άλλο από το γυμνάσιο και μετά.

 

Ναι, αλλά επίσης μιλάμε για κάποιον που έχει κάνει τις απαραίτητες (ψυχολογικές/οικονομικές) επενδύσεις προκειμένου να αποκτήσει τις γνώσεις που θα του επιτρέψουν να φτιάξει ένα τέτοιο φιλμ. Εφ' όσον υπογράφει σαν σκηνοθέτης ντοκυμανταίρ, σαν τέτοιος θα δεχτεί κριτική. Εμένα δε με νοιάζει αν ειναι χεβιμεταλάς ή τζαζίστας, με νοιάζει ότι λειτουργεί σαν διαλαλητής μίας ανύπαρκτης πραμάτειας, ενώ (με τόση δουλειά) θα μπορούσε να κάνει ένα εξαιρετικό φιλμ.

 

Τώρα, για το ότι δεν έχει ακούσει τίποτε άλλο, εν' τάξει δεν είναι και για να τον ζηλέψουμε...

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά επίσης μιλάμε για κάποιον που έχει κάνει τις απαραίτητες (ψυχολογικές/οικονομικές) επενδύσεις προκειμένου να αποκτήσει τις γνώσεις που θα του επιτρέψουν να φτιάξει ένα τέτοιο φιλμ. Εφ' όσον υπογράφει σαν σκηνοθέτης ντοκυμανταίρ, σαν τέτοιος θα δεχτεί κριτική. Εμένα δε με νοιάζει αν ειναι χεβιμεταλάς ή τζαζίστας, με νοιάζει ότι λειτουργεί σαν διαλαλητής μίας ανύπαρκτης πραμάτειας, ενώ (με τόση δουλειά) θα μπορούσε να κάνει ένα εξαιρετικό φιλμ.

Σαφώς, καμία διαφωνία σε αυτό το σημείο και σίγουρα θα μπορούσε να έχει γίνει πολύ σωστότερη δουλειά. Απλά αναφέρω κάποια πράγματα για να μην έχουμε αυταπάτες ως προς την αντικειμενικότητα του όλου εγχειρήματος. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και γούσταρα που το είδα, σίγουρα κουράζει πολύ, έπρεπε να ναι τουλάχιστον κατα μια ώρα συντομώτερο...

συμφωνώ ότι απέχει πολύ από το να ναι ντοκυμαντερ.

όπως κ νά χει, Κώστας79 σ ευχαριστούμε!

 

 

{πιστεύω ότι καλά κάνουν όποιοι γνωρίζουν να συμπληρώνουν ή να διορθώνουν με τα ποστς τους τις διάφορες ανακρίβειες, ώστε κ εμείς οι νεώτεροι να πάρουμε μια πιό σωστή εικόνα του τί υπήρχε τη δεκαετία του 80 στην Ελλάδα...

και για να το πάω κ λίγο παραπέρα, οι υπόλοιποι που ήταν "κρυμμένοι" εκείνη τη δεκαετία; ροκάδες, ροκαμπιλάδες, πανκιά, λαϊκοί, κλασσικοί...}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ σαν μεταλάκος κάθισα κ είδα το βίντεο κ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τα ακραία σχόλια αρκετών.

 

Μπορώ να πω πως είχε ενδιαφέρον κ δεν βαρέθηκα καθόλου. Βέβαια λειτουργεί σαν μια διαφήμιση της Eat Metal. Μάλλον μας περνάνε για χαζούς ώρες ώρες...

 

Επίσης ο σκηνοθέτης κ οι περισσότερες μπάντες μέσα στο ντοκυμαντέρ για κάποιο λόγο μιζεριάζουν επείδη το true είδος που παίζουν δεν έτυχε της ανάλογης αποδοχής. Θεωρούν υπαίτιους το Hammer, τα νέα μουσικά είδη των 90s κ διάφορες άλλες ανόητες δικαιολογίες. Καλύτερα να κοιτάξουν τις παραγωγές τους, τον ήχο τους, τα εξώφυλλα τους, τα παιδικά ονόματα τους, το image τους κ να σταματήσουν τα μοιρολόγια...

 

Γενικα άνισο βίντεο. Σε σημεία τραγικό κ σε σημεία σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για να το πάω κ λίγο παραπέρα, οι υπόλοιποι που ήταν "κρυμμένοι" εκείνη τη δεκαετία; ροκάδες, ροκαμπιλάδες, πανκιά, λαϊκοί, κλασσικοί...

 

Εδώ ήταν και με ισχυρή παρουσία, αλλά (ευτυχώς) δεν βρέθηκε κανείς να κάτσει να κάνει ένα 2ωρο ερασιτεχνικό ντοκιμαντέρ εκθειάζοντάς τους...

 

Μπορώ να πω πως είχε ενδιαφέρον κ δεν βαρέθηκα καθόλου. Βέβαια λειτουργεί σαν μια διαφήμιση της Eat Metal. Μάλλον μας περνάνε για χαζούς ώρες ώρες...

 

Επίσης ο σκηνοθέτης κ οι περισσότερες μπάντες μέσα στο ντοκυμαντέρ για κάποιο λόγο μιζεριάζουν επείδη το true είδος που παίζουν δεν έτυχε της ανάλογης αποδοχής. Θεωρούν υπαίτιους το Hammer, τα νέα μουσικά είδη των 90s κ διάφορες άλλες ανόητες δικαιολογίες. Καλύτερα να κοιτάξουν τις παραγωγές τους, τον ήχο τους, τα εξώφυλλα τους, τα παιδικά ονόματα τους, το image τους κ να σταματήσουν τα μοιρολόγια...

 

Γενικα άνισο βίντεο. Σε σημεία τραγικό κ σε σημεία σούπερ!

 

Enoxos_Boody, με βάση τα σχόλιά σου μετά το "είχε ενδιαφέρον κ δεν βαρέθηκα καθόλου", να υποθέσω ότι δεν βαρέθηκες επειδή κατάφερε να σε κρατήσει τσαντισμένο για δύο ώρες; ;D

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να το δω σε 3 35λεπτα επειδη φανταστηκα εκ των προτερων οτι θα ειναι κουραστικο (εξαρταται και απο την διαθεση παντα). Σιγουρα παρουσιαζει καποιο ενδιαφερον για οσους δεν εζησαν τοτε και θα ηθελαν να γνωρισουν ορισμενα ονοματα της εποχης, αλλα...

Ο τύπος που μιλάει απλά εκνευριστικός

αν παρεις στα σοβαρα και τοις μετρητοις αυτα που λενε,οπως και το heavy metal γενικοτερα χανεις το νοημα - η εισαι 14 χρονων (στο μυαλο) και παιρνεις στα σοβαρα τους manowar.

Μου φαινεται οτι απευθυνεται στον "hardcore" μεταλλά και μονο, που το θεωρω οτι ειναι παγιδα

δεν μου αρεσε καθολου ηταν τα δρυμιτατα κατηγορω...ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ

Προσωπικα περιμενα περισσοτερη μουσικη και λιγοτερες συνεντευξεις. Αν περιμεναν καποιοι να δουν σοβαρο ντοκυμαντερ, καλα να παθουν!  :D Εξαλλου ''το metal ειναι μουσικη για ανηλικους. οχι για φλωρους και ενηλικους. ξεκαθαρα πραματα, οχι μ*λ*κιες''  ;)

Μπραβο στον κωστα που το ξετρυπωσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω!!

Χιλιάδες γνωστοί και φίλοι εκεί μέσα!!!Πάντως έχει όντως αρκετές ελλείψεις και είναι λιγάκι Eat Metal records διαφήμιση!Και ο εκφωνητής μιλάει λες και βρισκόμαστε στα 80's (σορυ πρόεδρε :-P )

Κατα τα άλλα καλή η κίνηση αλλά θα ήλπιζα να ήταν πιο ολοκληρωμένη και να κάλυπτε ολο το φάσμα!

Nid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου