Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό το βίντεο, αλλά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ντοκυμαντέρ. Ντοκυμαντέρ το βάφτισε αυτός που ανέβασε το βίντεο στο google. Μέσα στο βίντεο αναφέρεται σαν "film".

 

Δεν είναι μια αντικειμενική άποψη για να χαρακτηριστεί ντοκυμαντέρ. Είναι ένα βίντεο απο μεταλάδες για μεταλάδες, δεν νομίζω ότι θα το εκτιμίσει κανείς άλλος.

 

2 πράγματα με χάλασαν. Το ένα είναι το ύφος του εκφωνητή ο οποίος μιλάει λες και θα μπεί μέσα να μας γαμ... όλους και το δεύτερο είναι τα ονόματα στα Αγγλικά. Ελληνική παραγωγή, ελληνική περιγραφή, ελληνικά συγκροτήματα, έλληνες συμμετέχοντες, αλλά τα ονόματα στα Αγγλικά... Γιατί? Γιατί το έχουμε άχτι.

 

Δεν μετανιώνω καθόλου που το είδα, διότι είχε πολλές πληροφορίες που δεν ήξερα και επιβεβαιώνει αυτό που πίστευα: Κάποτε κάτι γινόταν στην Ελλάδα, όχι μόνο με μέταλ, αλλά με οτιδήποτε εκτός λαικού. Που το χάσαμε δεν ξέρω...

Ίσως επειδή εκείνη την εποχή είχε νόημα η αντίσταση και το εναλλακτικό. Όπως λένε και στο βίντεο έπρεπε να ψάξεις, να χωθείς, να δαχτυλοδειχτείς για να κάνεις αυτό που γουστάρεις. Την σημερον ημέρα με το ίντερνετ και την απόλυτη ελευθερία έγιναν τα πάντα ένας αχταρμάς...

 

Ευχαριστούμε Κώστα για το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

και το δεύτερο είναι τα ονόματα στα Αγγλικά. Ελληνική παραγωγή, ελληνική περιγραφή, ελληνικά συγκροτήματα, έλληνες συμμετέχοντες, αλλά τα ονόματα στα Αγγλικά... Γιατί? Γιατί το έχουμε άχτι.

 

 

Ξένες επιρροές κ ξένοι στίχοι.... απλά τα πράγματα. Έτσι κ αλλιώς δεν νομίζω ότι το όνομα μειώνει τα "τοπικά" χαρακτηριστικά της μπάντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξένες επιρροές κ ξένοι στίχοι.... απλά τα πράγματα. Έτσι κ αλλιώς δεν νομίζω ότι το όνομα μειώνει τα "τοπικά" χαρακτηριστικά της μπάντας.

 

Δεν εννοώ τα ξένα ονόματα των συγκροτημάτων. Αυτοί καλά και κάνανε και είχαν ξένα ονόματα και στίχους. Μιλάω για το πλαίσιο στο κάτω μερος του βίντεο όπου δείχνει κάθε φορά το όνομα αυτού που μιλάει. Άγγελος Γεωργιόπουλος λέγεται ο άνθρωπος. Όχι Aggelos Georgiopoulos (Άγκελος Γκεοργκιόπο(υ)λος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεο μου το εστειλε ο mechmg πριν κανα μηνα.Εβλεπα/ακουγα χαζευοντας και αλλα site για 20' - τοσο χρειαστηκα για να καταλαβω οτι δεν ηταν χιουμοριστικό- και μετα το εκλεισα.

 

Για τη βραδυτητα που χαρακτηρισε την κατανόηση μου φταίει μαλλον η χαμηλη μου συναισθηματικη νοημοσύνη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το βίντεο, αλλά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ντοκυμαντέρ. Ντοκυμαντέρ το βάφτισε αυτός που ανέβασε το βίντεο στο google. Μέσα στο βίντεο αναφέρεται σαν "film".

 

Για την αλήθεια του πράγματος, η ταινία που παρακολουθήσαμε είναι "ντοκυμανταίρ" εξ' ορισμού. Δεν έχει σενάριο, δεν χρησιμοποιεί ηθοποιούς (ούτε καν ερασιτέχνες) και επικαλείται την αλήθεια των γεγονότων που εξιστορεί ακατάπαυστα. Είναι "ντοκυμανταίρ" με τη βούλα - απλώς είναι κακής ποιότητας.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή κάποιος σκέφτεται ήδη "και τι μας νοιάζει ρε φίλε αν είναι ντοκυμανταίρ;" η απάντηση είναι ότι "ένα ντοκυμανταίρ υποτίθεται ότι παρουσιάζει την αλήθεια μίας κατάστασης", ενώ η συγκεκριμένη ταινία, δεν το κάνει.

 

Αρκετοί (ακόμη και ανάμεσα σε αυτούς που την ενέκριναν) εντόπισαν το στόμφο στη φωνή του αφηγητή: είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Βλέπετε, η "αλήθεια μίας κατάστασης" δεν μπορεί να εντοπισθεί μέσα από τη στείρα αφήγηση των "δρώμενων". Έγραψα και πιο πάνω ότι και εγώ ήμουν παρών τη δεκαετία του 80, και οφείλω να σας διαβεβαιώσω ότι στην Ελλάδα δε συντελέστηκε απολύτως τίποτε αξιόλογο μουσικά. Σε παγκόσμια κλίμακα δε, το "χέβυ-μέταλ" απέχει μακράν από το να χαρακτηρισθεί ως πρωταγωνιστής αυτής της δεκαετίας.

 

Αυτά.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα/ακουγα χαζευοντας και αλλα site για 20' - τοσο χρειαστηκα για να καταλαβω οτι δεν ηταν χιουμοριστικό- και μετα το εκλεισα.

 

Ξέχασα να πω βέβαια ότι στην αρχή που μίλαγε ο ...Τσακ κ έλεγε με το υφάκι για το οπτικοακουστικό υλικό, σκέφτηκα "καλά ρε γμτ 2 ώρες σατυρα για το μέταλ?"  :D

 

Για την αλήθεια του πράγματος, η ταινία που παρακολουθήσαμε είναι "ντοκυμανταίρ" εξ' ορισμού. Δεν έχει σενάριο, δεν χρησιμοποιεί ηθοποιούς (ούτε καν ερασιτέχνες) και επικαλείται την αλήθεια των γεγονότων που εξιστορεί ακατάπαυστα. Είναι "ντοκυμανταίρ" με τη βούλα - απλώς είναι κακής ποιότητας.

 

Δεν είπα ότι ταινία... Μακάρι να ήξερα τα είδη και να το εντάξω. Σαν ντοκυμανταίρ είναι κακό διότι δεν είναι αντικειμενικό. Δεν μπορεί να το δει ο καθένας. Και δεν νομίζω να νοιάζει κανέναν πού πίνανε την μπύρα τους οι μεταλλάδες το 80. Φαίνεται απο το τελείωμα "βγάλε τον δίσκο μεταλ - πιάσε την κιθάρα σου" ότι απευθένεται σε συγκεκριμένο κοινό. Τα ντοκυμανταίρ δεν είναι έτσι.

Σαν "αυτό που είναι" είναι καλό πάντως. Και το μεγαλύτερο του πρωτερημα, μαλλον είναι ότι είναι το μοναδικό. Μέχρι να βγάλει κάποιος ένα κανονικό ντοκυμανταίρ, αυτό έχουμε, αυτό εμπιστευόμαστε. ;D

 

"ένα ντοκυμανταίρ υποτίθεται ότι παρουσιάζει την αλήθεια μίας κατάστασης", ενώ η συγκεκριμένη ταινία, δεν το κάνει.

 

Με πρόλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρκετοί (ακόμη και ανάμεσα σε αυτούς που την ενέκριναν) εντόπισαν το στόμφο στη φωνή του αφηγητή: είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Βλέπετε, η "αλήθεια μίας κατάστασης" δεν μπορεί να εντοπισθεί μέσα από τη στείρα αφήγηση των "δρώμενων". Έγραψα και πιο πάνω ότι και εγώ ήμουν παρών τη δεκαετία του 80, και οφείλω να σας διαβεβαιώσω ότι στην Ελλάδα δε συντελέστηκε απολύτως τίποτε αξιόλογο μουσικά. Σε παγκόσμια κλίμακα δε, το "χέβυ-μέταλ" απέχει μακράν από το να χαρακτηρισθεί ως πρωταγωνιστής αυτής της δεκαετίας.

 

Αυτά.

 

 

 

 

Πιστεύω ότι έχεις δίκιο.Το ελληνικό χέβι της εποχής στην πλειοψηφία του ήταν για την διεθνή σκηνή ότι είναι σήμερα τα χιπ χοπεράκια που μεγαλώνουν στα "σκληρά" γκέτο Αθήνας και Θεσσαλονίκης (και που παίζουν σε μπουζούκια ;D) για τους original αιματοκυλισμένους φυλακόβιους χιπ χοπερς της αμερικής.

Βέβαια πόσοι μεταλλοροκάδες παίζανε και παίζουν στα μπουζούκια, είναι άλλο πονεμένο θέμα :(

 

Πάντως αν όντως το φίλμ είναι πτυχιακή για το Τ.Ε.Ι μουσικής τεχνολογίας, φτιάχτηκε μάλλον απο πιτσιρικάδες.Και νομίζω ότι είναι στην φάση τους να τους γ...σουν όλους και μάλιστα με στόμφο ;D Μήπως τα Μέταλλα της εποχής τί ύφος είχανε?Μπας και μας κακοφάνηκαν ο στόμφος και οι ατάκες του αφηγητή επειδή μεγαλώσαμε? :(

Όλοι χρειάζονται όλους, συμφώνησαν όλοι οι δεινόσαυροι που μίλησαν, οι οποίοι πριν από 15-20 χρόνια μετά την 4η μπίρα θα είχαν τουλάχιστον μαλώσει ;D(το έβλεπα κατ'εξακολούθηση ακόμα και μεταξύ μελών του ίδιου γκρούπ)

Το φίλμ ήταν ελλειπές και ερασιτεχνικό, ήταν όμως νομίζω γνήσιο και ενθουσιώδες.

Προσωπικά νοστάλγησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου