Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους ΡΕΦΕΝΕ πότε θα μας πεις;

Να αρχίσω να βάζω φωτογραφίες;

Έχεις διαβατήριο;

 

Ποζερά της πλάκας, πάντα αστείοι είσασταν...

 

 

Νια, νια, νιανια, νιααααα

 

Tωρα θα σου λεγα τι να παρεις, αλλα δε θα συνεχισω την προσωπικη επιθεση που ΕΣΥ ξεκινησες και που απαγορευεται εδω μεσα

 

Νια νια νιανια νιααααα

 

(εδω που τα λεμε, αυτες τις μ@λακιες με τα ρεφενε και τα διαβατηρια δεν τα καταλαβαινω, δεν τα κανεις λιανα?)

Οσο για φωτογραφιες βαλε, θα σου στειλω κι εγω βιντεακια απο το "Ζευγαρι της χρονιας" με τον Αιθιοπα, ring a bell??  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε παγκόσμια κλίμακα δε, το "χέβυ-μέταλ" απέχει μακράν από το να χαρακτηρισθεί ως πρωταγωνιστής αυτής της δεκαετίας.

Ισως να μην ηταν Ο πρωταγωνιστης των '80s, σιγουρα ομως δεν απεχει μακραν. Θυμαμαι χαρακτηριστικα (επειδη μου εκανε μεγαλη εντυπωση) στο headbangers journey, ενα 'σωστο' και 'σοβαρο' ντοκυμαντερ μια φραση στα πρωτα λεπτα:

...and suddenly, in 1985, metal became the most popular music in the world. Ενα 'επιτευγμα' πολυ σημαντικο αν σκεφτουμε οτι προκειται για ενα ειδος που εξ ορισμου δεν εχει αυτο το σκοπο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο οποιο καποια κομματια αδικουνται καταφωρα απο αυτες τις ρυθμισεις ...

 

και ειναι επισης κριμα που δεν υπαρχουν σε studio ηχογραφηση ... η μηπως υπαρχουν ?

 

γνωμη μου οτι αν καποια απο τα κομματια αυτα ξαναγραφονταν ,με συγχρονους ηχους και ενορχηστρωση , με τα τωρινα μεσα,και προβολη  (youtube,myspace) , θα ειχαν πολυ καλυτερη τυχη ...

 

Ο Ηλίας ετοιμάζει πάντως δίσκο... Και ο τίτλος αυτού 99% "Die Fighting"... Βρίσκεται στην μίξη, θα υπάρχουν και κάποια studio reports στα δυο περιοδικά του χώρου τον Μάρτιο. Θα περιλαμβάνει 12 συνθέσεις 2 από τις οποίες τα "Fool Enough" και "Taste the Fire"....  ;)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ηλίας ετοιμάζει πάντως δίσκο... Και ο τίτλος αυτού 99% "Die Fighting"... Βρίσκεται στην μίξη, θα υπάρχουν και κάποια studio reports στα δυο περιοδικά του χώρου τον Μάρτιο. Θα περιλαμβάνει 12 συνθέσεις 2 από τις οποίες τα "Fool Enough" και "Taste the Fire"....  ;)

 

καλη του τυχη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Playloud, εγώ έγραψα το παρακάτω κείμενο, το οποίο δεν περιέχει καμία προσωπική επίθεση σε κανέναν.

 

Και επειδή κάποιος σκέφτεται ήδη "και τι μας νοιάζει ρε φίλε αν είναι ντοκυμανταίρ;" η απάντηση είναι ότι "ένα ντοκυμανταίρ υποτίθεται ότι παρουσιάζει την αλήθεια μίας κατάστασης", ενώ η συγκεκριμένη ταινία, δεν το κάνει.

 

Αρκετοί (ακόμη και ανάμεσα σε αυτούς που την ενέκριναν) εντόπισαν το στόμφο στη φωνή του αφηγητή: είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Βλέπετε, η "αλήθεια μίας κατάστασης" δεν μπορεί να εντοπισθεί μέσα από τη στείρα αφήγηση των "δρώμενων". Έγραψα και πιο πάνω ότι και εγώ ήμουν παρών τη δεκαετία του 80, και οφείλω να σας διαβεβαιώσω ότι στην Ελλάδα δε συντελέστηκε απολύτως τίποτε αξιόλογο μουσικά. Σε παγκόσμια κλίμακα δε, το "χέβυ-μέταλ" απέχει μακράν από το να χαρακτηρισθεί ως πρωταγωνιστής αυτής της δεκαετίας.

 

Εσύ, παρέθεσες το κείμενό μου και απάντησες με το παρακάτω κείμενο:

 

Ποσο λαθος εχεις (κατα τη γνωμη μου)!!! Επισης, οπως και προειπα, το φιλμακι αν και προχειρο, κυριως λογω του οτι ειναι γυρισμενο εξολοκληρου με handycam και εξωτερικο μικροφωνο που αυτο του δινει ακομη πιο ερασιτεχνικο χαρακτηρα, "λεει" την αληθεια, απλως (οπως και τα περισσοτερα documentaries) εχει ελλειψεις. Καλως η κακως ο... σκηνοθετης εχει μια αποψη για τα πραγματα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μεσα στο φιλμ δεν παρουσιαζονται αρκετα απο τα ....τοτε δρωμενα.

Οποιος λεει αλλως, η δεν ηταν εκει και απλα τα ειχε ακουστα, η ηταν ΦΛΩΡΟΣ.

Πως να το κανουμε?

ΑΜΑ δεν εχεις χτυπησει καρτες στην Victoria, την Rainbow, την Crazy, την Ombre κλπ κλπ, τοτε ΤΙ ΣΚΑΤΑ ξερεις απο την (τοτε) ελληνικη μεταλ σκηνη?

Δεν σας εχουμε (ποτε δεν σας ειχαμε) αναγκη, ΛΑΚΗΔΕΣ, REGARDS

 

... όπου, απαντώντας υποτίθεται σε εμένα, με κατηγόρησες ότι ξέρω ΣΚΑΤΑ, ότι είμαι ΦΛΩΡΟΣ και ότι είμαι ΛΑΚΗΣ (ανάμεσα σε άλλους που δεν κατονομάζεις).

 

Αν νομίζεις ότι είμαι υποχρεωμένος να είμαι ευγενικός απέναντι σε τέτοιες αλητείες, τότε μιλάς με λάθος άνθρωπο. Θα τρώς ένα μείον κάρμα την ημέρα μέχρι να αποφασίσει ο admin ότι αρκετά λέρωσες το φόρουμ με το αίσχος και το θράσος σου.

 

Παρακαλώ τους λοιπούς mods να μην μετατοπίσουν και να μην πειράξουν την απάντησή μου την οποία εννοώ 100%, πόσο μάλλον αφού δεν έκριναν σκόπιμο να πειράξουν εγκαίρως τις αθλιότητες που έχει γράψει ο playloud παραπάνω.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρώς ένα μείον κάρμα την ημέρα μέχρι να αποφασίσει ο admin ότι αρκετά λέρωσες το φόρουμ με το αίσχος και το θράσος σου.

 

οχι κυριε eye,δεν νομιζω...

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι καθε φορα που ποσταρεις εσυ θα επακολουθησει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ

και αφαιρεση καρμα( το οποιο νομιζω οτι αν ειχε εστω εναν λογο υπαρξης,εσυ το ξεφτιλιζεις).

σκεψου μηπως ΟΛΟΙ αυτοι π σου ειπαν το οτιδηποτε ειχαν καποτε δικιο και εσυ αδικο!

δυσκολα ε?

εγω αυτο καταλαβα.

παρακαλω αν πατησεις εκεινα τα βελακια διπλα απτο name μ,πατα τα 666 φορες,

να αποκτησει τουλαχιστον ενδιαφερον.

αυτα :) :)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις ότι είμαι υποχρεωμένος να είμαι ευγενικός απέναντι σε τέτοιες αλητείες, τότε μιλάς με λάθος άνθρωπο. Θα τρώς ένα μείον κάρμα την ημέρα μέχρι να αποφασίσει ο admin ότι αρκετά λέρωσες το φόρουμ με το αίσχος και το θράσος σου.

 

Αχαχαχα ΑΛΗΤΗ ΜΑΛΛΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΟΥΥΥ 666

 

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα και πιο πάνω ότι και εγώ ήμουν παρών τη δεκαετία του 80, και οφείλω να σας διαβεβαιώσω ότι στην Ελλάδα δε συντελέστηκε απολύτως τίποτε αξιόλογο μουσικά. Σε παγκόσμια κλίμακα δε, το "χέβυ-μέταλ" απέχει μακράν από το να χαρακτηρισθεί ως πρωταγωνιστής αυτής της δεκαετίας.

 

Σίγουρα,σε αυτή σου τη φράση δεν προσβάλεις κανέναν,ούτε απευθύνεις χαρακτηρισμούς ανάρμοστους.Ωστόσο μήπως κρίνεις λίγο αυστηρά όλους αυτούς που καλώς ή κακώς παρουσιάσαν την δουλειά τους,εκείνη την περίοδο?Το ότι οι παραγωγές τους ήταν επιεικώς απαράδεκτες (ως επι το πλείστον) σημαίνει ότι το υλικό τους ήταν κι αυτό απαράδεκτο?Γιατί μόνο σε επίπεδο παραγωγής μπορούμε να πούμε αντικειμενικά οτι κάτι δεν ήταν αξιόλογο.Όσον αφορά στο υλικό δεν χρειάζεται η διαβεβαίωση κανενός για το τί είναι αξιόλολογο και τί δεν είναι.Πόσο μάλλον η δικιά σου,η δικιά μου και του καθένα από εμάς.

Τί είναι αυτό που μας διαβεβαιώνεις,ρε συ eye?Οτι,όποιος έγραψε metal μουσική στην Ελλάδα,δεν ήταν αξιόλογη η δουλειά του?Και ειλικρινά περιμένεις ,από αυτούς που γράφανε τότε μουσική,να σου πουν οτι "ναι όντως,μ@λ@κίες έγραφα!".

Γράφεις επίσης οτι το heavy metal δεν ήταν ο πρωταγωνιστής της δεκαετίας.Δηλαδή τί ήταν?Μία "φάση" σαν τους emo,ας πούμε?Ένα είδος μουσικής με το οποίο λίγοι ασχολήθηκαν και λίγοι επηρεάστηκαν?Ένα είδος με λίγους οπαδούς?Ένα είδος με λίγες πωλήσεις?Ένα είδος που ούτε "εργαστήρια μουσικής" δεν ασχολούνται μαζί του?Πες μας εσύ...

Δεν ξέρω ούτε τί έκανες την δεκαετία του 80,ούτε αν έχεις γράψει μουσική.Ξέρω όμως πως καθένας από εμάς είναι πάρα πολύ ευαίσθητος με ό,τι έχει ασχοληθεί,έχει ιδρώσει και έχει παλέψει γι αυτό.Δεν χρειάζονται προφανείς χαρακτηρισμοί,όπως λάκηδες και άλλες τέτοιες μπούρδες για να βγει κάποιος απ τα ρούχα του.Φτάνει μονάχα να πεις πως αυτό με το οποίο ο άλλος έχει ταυτίσει τον εαυτό του,δηλαδή την μουσική του,"εε δεν είναι και κάτι αξιόλογο..."

Σκέψου λίγο αυτά που σου γράφω και πριν μου πεις πως είσαι ελεύθερος να ισχυρίζεσαι ό,τι θέλεις και να κρίνεις όπως θέλεις την δουλειά του καθένα,γιατί έτσι είναι τα φόρουμ και αφού δεν βρίζω άρα δεν προσβάλω κανέναν,τί θα απαντούσες σε έναν φίλο σου που θα σου λεγε "μα καλά τώρα,μουσική είναι αυτή που γράφεις?γράψε κάτι αξιόλογο!σε διαβεβαιώνω οτι η μουσική που ασχολείσαι αφορά εσένα και μόνο εσένα,αντε και την μάνα σου που θέλει να σε βλέπει χαρούμενο". 8) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα,σε αυτή σου τη φράση δεν προσβάλεις κανέναν,ούτε απευθύνεις χαρακτηρισμούς ανάρμοστους.Ωστόσο μήπως κρίνεις λίγο αυστηρά όλους αυτούς που καλώς ή κακώς παρουσιάσαν την δουλειά τους,εκείνη την περίοδο?Το ότι οι παραγωγές τους ήταν επιεικώς απαράδεκτες (ως επι το πλείστον) σημαίνει ότι το υλικό τους ήταν κι αυτό απαράδεκτο?Γιατί μόνο σε επίπεδο παραγωγής μπορούμε να πούμε αντικειμενικά οτι κάτι δεν ήταν αξιόλογο.Όσον αφορά στο υλικό δεν χρειάζεται η διαβεβαίωση κανενός για το τί είναι αξιόλολογο και τί δεν είναι.Πόσο μάλλον η δικιά σου,η δικιά μου και του καθένα από εμάς.

Τί είναι αυτό που μας διαβεβαιώνεις,ρε συ eye?Οτι,όποιος έγραψε metal μουσική στην Ελλάδα,δεν ήταν αξιόλογη η δουλειά του?Και ειλικρινά περιμένεις ,από αυτούς που γράφανε τότε μουσική,να σου πουν οτι "ναι όντως,μ@λ@κίες έγραφα!".

Γράφεις επίσης οτι το heavy metal δεν ήταν ο πρωταγωνιστής της δεκαετίας.Δηλαδή τί ήταν?Μία "φάση" σαν τους emo,ας πούμε?Ένα είδος μουσικής με το οποίο λίγοι ασχολήθηκαν και λίγοι επηρεάστηκαν?Ένα είδος με λίγους οπαδούς?Ένα είδος με λίγες πωλήσεις?Ένα είδος που ούτε "εργαστήρια μουσικής" δεν ασχολούνται μαζί του?Πες μας εσύ...

Δεν ξέρω ούτε τί έκανες την δεκαετία του 80,ούτε αν έχεις γράψει μουσική.Ξέρω όμως πως καθένας από εμάς είναι πάρα πολύ ευαίσθητος με ό,τι έχει ασχοληθεί,έχει ιδρώσει και έχει παλέψει γι αυτό.Δεν χρειάζονται προφανείς χαρακτηρισμοί,όπως λάκηδες και άλλες τέτοιες μπούρδες για να βγει κάποιος απ τα ρούχα του.Φτάνει μονάχα να πεις πως αυτό με το οποίο ο άλλος έχει ταυτίσει τον εαυτό του,δηλαδή την μουσική του,"εε δεν είναι και κάτι αξιόλογο..."

1. Αν κάποιος βγει και γράψει ότι "τα 80s ήταν η εποχή της μ@λακίας", αυτό δε σημαίνει ότι απαξιώνει οποιονδήποτε δραστηριοποιήθηκε σε κάτι εκείνη τη δεκαετία. Ίσα ίσα, αν ο τελευταίος γνωρίζει λίγο τι θα πει "αυτοσαρκασμός", μάλλον θα πρέπει να συμφωνήσει.

2. Το ότι το metal δεν ήταν πρωταγωνιστής εκείνη τη δεκαετία σε παγκόσμια κλίμακα είναι μία άποψη η οποία είναι συζητήσιμη (προσωπικά συμφωνώ) και απέχει από το να χαρακτηριστεί ακραία ώστε να προκαλέσει περίεργες αντιδράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου