Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα κάτσω να πω ποιους ξέρω, ποιους είδα, που πηγαίναμε και τα συναφή.

Απλώς ότι ήμουν και εγώ εκεί. Οχι τόσο με την Metal σκηνή. Ολα αυτά τα επικά PERIPTERON και ΑΝΑΤΗΕMATIMANAS μάλλον μειδίαμα μου προκαλούσαν. Λόγω όμως συγγενών καταβολών και επειδή τα χεβιμετάλια (ΔΕΝ ήταν όλοι χουλιγκάνια) κατά κόρον ήταν γ@μώ τα παλικάρια (και ακριβώς αντίθετα μέσα τους από το image που βγάζανε), όλοι μαζί βράζαμε. Γιατί υπήρχαν και τα ρόκια (μάλλον η εκ του ασφαλούς πλειοψηφία) και οι ροκαμπιλάδες (λίγοι και καλοί) και πανκιά (το έλα να δεις).

Δεν ήταν ούτε τόσο μίζερα (μην πείτε cult, νιώθω γέρος) ούτε ηρωικά. Απλά, καθημερινά.

 

Οσο για την πίκρα που βγαίνει είναι απόρροια του εγγενούς ρομαντισμού και της ψευδαίσθησης των παιδιών (τότε) που κάπως (αυτό χρήζει μελέτης) δημιουργήθηκε τότε ότι μπορούμε και κάτι παραπέρα από την ψωροκώσταινα.

 

Και λίγοι οι Δονκιχώτες που μείναν να βαράνε τους ανεμόμυλους ακόμα και όταν μάθαν ότι είναι ανεμόμυλοι.....

 

Anyway that's just me και μη με παίρνετε τοις μετρητοίς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

audiokostas χαίρομαι να σε διαβάζω  ;)

 

Σας ευχαριστώ και ανταποδίδω.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Enoxos_Boody, με βάση τα σχόλιά σου μετά το "είχε ενδιαφέρον κ δεν βαρέθηκα καθόλου", να υποθέσω ότι δεν βαρέθηκες επειδή κατάφερε να σε κρατήσει τσαντισμένο για δύο ώρες; ;D

 

 

;D ;D ;D

 

Αυτό το βίντεο είναι για να γελάς κ να κλαις. Σαν να βλέπεις "κακό" επεισόδιο Σεφερλή.... θές να το κλείσεις αλλά δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδα ολόκληρο , λόγω χρόνου , κάποια στιγμή θα το καταφέρω .

 

Εγώ θα πω απλά ...όσοι δεν έχουν δει τους Spitfire με Λογγινίδη,Τσαμουρόπουλο,Wolf και Μανιάτη , επί σκηνής , δεν έχουν δει το καλύτερο μακράν ελληνικό συγκρότημα επί σκηνής , αντάξιο οποιουδήποτε ευρωπαϊκού σε συνθέσεις , σκηνική παρουσία , επικοινωνία με το κοινό...ή μάλλον Αμερικάνικου (Y & T) ...Τάκη ? :)

 

Το άλλο νόμισμα όμως , που μάλλον έπαιξε αρκετά στα τεκταινόμενα ήταv το 100% Live , το οποίo , άγνωστο σε μένα για ποιους λόγους....δεν ακουγόταν όπως ήταν το live....''έλειπαν'' κάποια πράγματα ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδα ολόκληρο , λόγω χρόνου , κάποια στιγμή θα το καταφέρω .

 

Εγώ θα πω απλά ...όσοι δεν έχουν δει τους Spitfire με Λογγινίδη,Τσαμουρόπουλο,Wolf και Μανιάτη , επί σκηνής , δεν έχουν δει το καλύτερο μακράν ελληνικό συγκρότημα επί σκηνής , αντάξιο οποιουδήποτε ευρωπαϊκού σε συνθέσεις , σκηνική παρουσία , επικοινωνία με το κοινό...ή μάλλον Αμερικάνικου (Y & T) ...Τάκη ? :)

 

Το άλλο νόμισμα όμως , που μάλλον έπαιξε αρκετά στα τεκταινόμενα ήταv το 100% Live , το οποίo , άγνωστο σε μένα για ποιους λόγους....δεν ακουγόταν όπως ήταν το live....''έλειπαν'' κάποια πράγματα ;)

 

Ναι, του ελειπε η δουλεια.

Δεν μπορεις να ηχογραφεις μια μπαντα και να κυκλοφορεις τη δουλεια λες και τους εγραψες με κασετοφωνακι. Το ΜΟΝΟ που ρυθμιστηκε στο αλμπουμ ηταν οι σταθμες των οργανων (κι αυτο αναλογα με τα "γουστα" καποιων).

Ειδες τι παθαινεις αμα εισαι φανταρος και ο αλλος κανει λαλακιες πισω απο την πλατη σου?

 

Να μου πεις ποιος ειμαι εγω και μιλαω? ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Αυτό το βίντεο είναι για να γελάς κ να κλαις. Σαν να βλέπεις "κακό" επεισόδιο Σεφερλή.... θές να το κλείσεις αλλά δεν μπορείς.

 

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ κατάφερα και να το δω ολόκληρο (εντάξει πήδηξα κανά τριάρι τέταρτα) γιατί είδα μερικές γνωστές παλιές φάτσες και μ' έπιασε μια ψυχολογία... ;)

 

 

Playloud, αν δεν πεις ποιος είσαι θα σκάσω! ("Σκάσε", είναι η απάντηση! ;D)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Playloud, αν δεν πεις ποιος είσαι θα σκάσω! ("Σκάσε", είναι η απάντηση! ;D)

 

Είναι και που το χει και κρυφό  ;D

Δες υπογραφή και εδώ http://www.spitfire.gr/history.htm

 

Γειά σου ρε Τάκη φίρμα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όσοι δεν έχουν δει τους Spitfire με Λογγινίδη,Τσαμουρόπουλο,Wolf και Μανιάτη , επί σκηνής , δεν έχουν δει το καλύτερο μακράν ελληνικό συγκρότημα επί σκηνής , αντάξιο οποιουδήποτε ευρωπαϊκού σε συνθέσεις , σκηνική παρουσία , επικοινωνία με το κοινό...

 

Τότε...

... και ευτυχώς από τότε μέχρι σήμερα έχουμε να μετράμε και άλλα ελληνικά συγκροτήματα που στέκονται και κοιτάν στα μάτια τους ξένους.

 

Φαντάσου η κουβέντα τώρα να ήταν περασμένα μεγαλεία ...

 

Από την εποχή εκείνη δεν κατάλαβα ποτέ (...δεν έμαθα) τι στο διάολο στράβωσε με τους Deceptor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εποχή εκείνη δεν κατάλαβα ποτέ (...δεν έμαθα) τι στο διάολο στράβωσε με τους Deceptor.

 

Ασ'το καλύτερα, αυτή η ιστορία δεν είναι για να λέγετε δημοσίως. Ο μόνος που είχε τα "κάκαλα" να κυνηγήσει το όνειρο είναι ο Γιάννης, που έφυγε στα μέσα του 90 στην Αγγλία και μετά απο μεγάλες δυσκολίες το παληκάρι έχει την αναγνώριση που του αξίζει και κάνει φοβερή και τρομερή καριέρα με τους Biomechanical.

 

Πάντως σ'αυτό που θέλω να σταθώ ειναι οτι η σημερινή νεολαία δεν έχει μαθει απο τα στραβά, τα κουτσά και τις λαλακίες που έχει κάνει η δικιά μας γενιά που στο κατω κατω είχαμε μια δικαιολογια για την ανοργανοσιά και και την ασχετοσυνη, λόγω του ότι δεν είχαμε κανένα φουστη να μας καθοδηγήσει και να μας πει 5 αντε 10 συμβουλές.

Σήμερα βλέπουμε με όλη αυτή την εξέλιξη, internet κτλ. ο στόκος δεν έχει φύγει απο το μυαλό. Τεμπελιά, ρουφιανιά, λυκοφιλία και άλλες τετοιες "αρετές" ζουν και βασιλεύουν στην ελληνική σκηνή, και φυσικά αντι να στρωθεί ο πισινός στη δουλειά, περιμένουν να έρθει ο  OZZY παρέα με το LEMMY στις εγχώριες metal καφετέριες και να τους πάρουν στο group τους.

 

Ρε Ηλία, φοβερή η ιστορία με τα σκουλαρίκια ;D τα χερια σου όμως είναι καθαρά. Ξέρεις τι τραβούσαμε εμεις που απο τότε είμαστε "εμπριμέ" απο τα tattoo? ;D ;D ;D

Τάκη έχεις δίκιο, το καλύτερο ελληνικό group είναι οι Blues Wire.

 

Το ρεπορταζ απο Θεσ/νικη και την επαρχία πάντως είναι ελλιπέστατο. Εγω περίμενα τουλάχιστο να βγάλουν τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Πάνο "λέχρα" Τσακίρογλου απο τους Northwind, απο τον οποίο έχει βγεί το 90% των κιθαριστών της Θεσ/νικης απο τα 80'ς και τα 90'ς.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου