Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στην τελικη ολα λογικα ειναι,καθοτι και ιστορικα να το δεις το μεταλ παντα ηταν μια μουσικη που πολλοι (απειροι) την ακουγαν (η μαλλον ΖΟΥΣΑΝ) για να καλυπτουν προσωπικες ανασφαλειες και κομπλεξ. Γιατι αλλωστε ξηλωναν μπλουζες, αποκαλουσαν τους αλλους (οχι μονο τους λαικοσκυλαδες) φλωρους, αντιμετωπιζαν το μεταλ σαν μεταξυ τους ανταγωνισμο (οχι εγω ακουω μεταλ απο τοτε,οχι εγω εχω τοσους δισκους,οχι το συγκροτημα μου γ.. και δερνει).. Το ξερω και γω γιατι ημουνα και γω σε αυτο το τριπακι (οχι στα 80ς,στο τριπακι του μεταλλικου κομπλεξ)...

 

 

Μόλις κατάλαβα ότι είμαι άπειρος, ανασφαλής, κομπλεξικός κ ζώ σε ένα τριπάκι!... Ψυχολόγοι της πλάκας ουστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα κραταει η θεματαρα...

 

Κυριοι υποστηρικτες του αστειου βιντεο,εχετε παρατηρησει οτι ενδεχομενως εχετε δει ενα πραγματικο ντοκιμαντερ για κατι που δεν σας ενδιεφερε αμεσα,αλλα σας κρατησε το ενδιαφερον?Μου εχει τυχει απειρες φορες και ο λογος ειναι οτι σε μια "ταινία" ενυπαρχει και το κομμάτι της καλαισθησίας.

 

Το λεω αυτο επειδη εχω διαβασει βιογραφίες προσωπικοτητων που δεν ηξερα και δεν με ενδιεφεραν (πχ για μια στιχουργο ρεμπετικων ενω δεν ασχοληθηκα ποτε με το ρεμπετικο,του Anthony Kiedis χωρις να ειμαι φαν των peppers κα),oπως και πραγματικα ντοκιμαντερ για μουσικες που δεν ακουγα ποτε (πχ το scratch χωρις να ακουω χιπ χοπ,κανα δυο για τον Dylan,εκεινο για τον Ian Curtis,την ταινια για τον Jonny Cash και ενα σωρο αλλες).

 

Η δικαιολογια οτι αφορα μονο εκεινους που τα εζησαν εκεινη την εποχη ειναι αστεια συμφωνα με τον παραπανω συλλογισμο και θα το στηριξω με ακομα ενα παραδειγμα.Ενω εζησα τα 90s και ειμαι γραφικος γυρω απο τους nirvana ,δεν βρηκα ποτε αξιολογη την ταινια last days που αναφερεται στη ζωη του Cobain γιατι απλα ηταν γελοια.Η αντιστοιχια θα ηταν να μου αρεσε ,απλα επειδη αναφερεται σε αυτον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεισης κατι ακομα

 

Ισως να βρεθει καποιος να πει κατι κακο σχεδον για ολους στο βιντεο για τον χ,ψ προσωπικο λογο

 

Για τον κωφφιδη ομως δεν θα βρεις κανεναν!!!

 

"τους φλωρους τους βαραγαμε οποτε ενταξει,πηγαμε με τους αντρες"

Οχι, δεν ειναι ανασφαλης και κομπλεξικη δηλωση,απλα ειμαι ψυχολογος της πλακας.. come on

 

Οι κιθαρες του περλεπε τα σπανε

 

I rest my case

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τελικη ολα λογικα ειναι,καθοτι και ιστορικα να το δεις το μεταλ παντα ηταν μια μουσικη που πολλοι (απειροι) την ακουγαν (η μαλλον ΖΟΥΣΑΝ) για να καλυπτουν προσωπικες ανασφαλειες και κομπλεξ. Γιατι αλλωστε ξηλωναν μπλουζες, αποκαλουσαν τους αλλους (οχι μονο τους λαικοσκυλαδες) φλωρους, αντιμετωπιζαν το μεταλ σαν μεταξυ τους ανταγωνισμο (οχι εγω ακουω μεταλ απο τοτε,οχι εγω εχω τοσους δισκους,οχι το συγκροτημα μου γ.. και δερνει)...

 

Ξέρεις πόσο άνετα στο γυρίζω για τους πάντες αυτό έτσι; Από τους τρέντηδες που στη θέση των κομμένων μανικιών υπήρχαν τα τελευταία λαμέ πουκάμισα, που στη θέση του "φλώρου"¨αυτοί είχαν τον "κάφρο", που από το ποιος είχε τους περισσότερους δίσκους στο ποιος κουνά γρηγορότερα τα οπίσθιά του στο τραπέζι και ο κατάλογος ατελείωτος. Αντίστοιχα ισχύουν για όλα τα υπόλοιπα ήδη.

Οπότε αν ισχύει αυτό, η μουσική είναι κάτι που ο καθένας το ακούει για να βγάλει τα κόμπλεξ του;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως λεω και γω,γι'αυτο αναφερω το κυμα. Οτι οταν ανηκεις σε ενα cult ας πουμε,μια ομαδα,ολες αυτες οι βλακειες βγαινουν στην επιφανεια,και τελικα δεν ειναι η μουσικη που παιζει τοσο ρολο. Ειναι η ενταξη σε ενα "συνολο".

 

Γι'αυτο και εγραψα ΖΟΥΣΑΝ.

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό

Στην τελικη ολα λογικα ειναι,καθοτι και ιστορικα να το δεις το μεταλ παντα ηταν μια μουσικη που πολλοι (απειροι) την ακουγαν (η μαλλον ΖΟΥΣΑΝ) για να καλυπτουν προσωπικες ανασφαλειες και κομπλεξ.

που βγαίνει σαν το μεταλ είναι η μουσική που την ακούν κομπλεξικοί. Τες πα κατανοητός

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κραταει η θεματαρα...

 

Κυριοι υποστηρικτες του αστειου βιντεο,εχετε παρατηρησει οτι ενδεχομενως εχετε δει ενα πραγματικο ντοκιμαντερ για κατι που δεν σας ενδιεφερε αμεσα,αλλα σας κρατησε το ενδιαφερον?Μου εχει τυχει απειρες φορες και ο λογος ειναι οτι σε μια "ταινία" ενυπαρχει και το κομμάτι της καλαισθησίας.

 

Το λεω αυτο επειδη εχω διαβασει βιογραφίες προσωπικοτητων που δεν ηξερα και δεν με ενδιεφεραν (πχ για μια στιχουργο ρεμπετικων ενω δεν ασχοληθηκα ποτε με το ρεμπετικο,του Anthony Kiedis χωρις να ειμαι φαν των peppers κα),oπως και πραγματικα ντοκιμαντερ για μουσικες που δεν ακουγα ποτε (πχ το scratch χωρις να ακουω χιπ χοπ,κανα δυο για τον Dylan,εκεινο για τον Ian Curtis,την ταινια για τον Jonny Cash και ενα σωρο αλλες).

 

Η δικαιολογια οτι αφορα μονο εκεινους που τα εζησαν εκεινη την εποχη ειναι αστεια συμφωνα με τον παραπανω συλλογισμο και θα το στηριξω με ακομα ενα παραδειγμα.Ενω εζησα τα 90s και ειμαι γραφικος γυρω απο τους nirvana ,δεν βρηκα ποτε αξιολογη την ταινια last days που αναφερεται στη ζωη του Cobain γιατι απλα ηταν γελοια.Η αντιστοιχια θα ηταν να μου αρεσε ,απλα επειδη αναφερεται σε αυτον.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του blue. Αυτό που περιγράφει, έχει συμβεί σε όλους μας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παρακολουθώ το noiz.gr εδώ και καιρό έγινα μέλος μόνο και μόνο για να μπορέσω να επισημάνω κάποια πράγματα στο βίντεο.

Είναι ενδιαφέρον ακόμη και με τον τρόπο που παρουσιάζεται,προσφέροντας οπτικοακουστικό υλικό σπάνιο για τον χώρο.Στα επιμέρους θέματα που ανοίχτηκαν στη συζήτηση θα ήθελα να πω μερικά λόγια.

Είναι λογικό να παρουσιάζεται ο eat metal τύπος γιατί αν είδατε το βίντεο ως το τέλος στους τίτλους αναφέρεται πως ουσιαστικά αυτός πλήρωσε για την φάση.Επίσης έχει δίκιο ο τύπος που είπε ότι αναφέρεται μόνο αυτός και η Steel Gallery γιατί όντως αυτά είναι τα labels που στηρίζουν τον "true" χώρο.

Κάτι άλλο που αξίζει αναφοράς είναι το "άλμα" που κάνει η ταινία από το 1990 και προσγειώνεται στο 2000.Όσο και να θέλουν κάποιοι να στρουθοκαμηλίζουν,το ελληνικό metal πέρασε τα σύνορα αυτήν την δεκαετία -1990-πιο μαζικά και οργανωμένα και αυτό έγινε γιατί ακολούθησε,και πρωτοπόρησε σε σημεία,τα ρεύματα της εποχής (death,black και συναφή).

Το παραμύθι με την σκληρή δουλειά και τις εταιρίες πρέπει να σταματήσει πια.Από εμπειρία σας πληροφορώ πως όταν πάει φάκελος στην εταιρία με την ένδειξη "GREECE" τον πετάνε κλειστό!Ξέρετε γιατί;Γιατί όλοι μεταξύ μας λέμε πως έχουμε καλές μπάντες,ο ένας παινεύει την μπάντα του άλλου,από πίσω βρίζονται και στο εξωτερικό,αν ασχοληθούν το κάνουν για να γελάσουν.Τα συγκροτήματα κάποια στιγμή πρέπει να βγουν από το καβούκι τους.Και για να συνδέσω το επόμενο θέμα,έχει κάτι παραπάνω από δίκιο ο Φώτης όταν λέει πως στη Σουηδία κάνουν εξαντλητικές πρόβες.Και το παλικάρι που λέει για τον μετρονόμο.Ωραίοι οι ρομαντισμοί αλλά αν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά πρέπει να μπούμε και σε τεχνικές λεπτομέρειες.Ασφαλώς και δεν κάνει μόνο η πρόβα την μπάντα (άλλωστε από πατάτες μπάντες η Σουηδία έχει μπόλικες) αλλά δεν την κάνει σίγουρα μόνο το ντύσιμο,το μαλλί και η κιθάρα στον ώμο.Το θέμα με την τεχνογνωσία στα studio δεν ισχύει πλέον,τουλάχιστον σε Θεσ/νικη και Αθήνα υπάρχουν πολλοί καλοί χώροι και ενημερωμένοι ηχολήπτες.Όταν όμως έχεις την απαίτηση ν' ακουστεί καλά η μουσική σου αφιερώνεις χρόνο και χρήμα.Μου έχει τύχει μπάντα να μην κλείνει ώρες για ηχογράφηση επειδή ο κιθαρίστας ήθελε τα λεφτά για να πάει γήπεδο!!!

Από συζήτηση βετεράνων εδώ μέσα καταλαβαίνει κάποιος ότι η "διχόνοια" στον χώρο καλά κρατεί.

Περαστικά σε όλους μας.

 

Stathi μου θύμισες Κουσίδη και metal club και συγκινήθηκα.Κρίμα που έγινε χίπης μετά... :'(

 

Warning: Cthulhu may cause insanity when seen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ Θα βγαλει ο Λογγινιδης δισκο?

ΥΓ Κιθαρα ποιος θα παιζει? :D

Οποιος παρεξηγηθηκε απο το συγκεκριμενο ποστ μου(εμφανως χαβαλεδιστικου στυλ κ οχι σοβαρου)του ζηταω ΣΥΓΓΝΩΜΗ

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

το βιντεο ειναι τελειο

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου