Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μην τα παρε3ηγειτε ολα... Δλδ γιατι πρεπει να βγω εγω κολλημενος μεταλας ενω δεν ειμαι?

Απλα μιλησα για τα ατομα τα οποια εβαλαν το ντοκυμαντερ οχι για να το δουν και να γουσταρουν, αλλα να κανουν χαβαλε και να σπασουν πλακα. Βαριεμαι να ψα3ω τα ποστς και να τα κανω παραθεση...

 

Μπορουμε να συμφωνησουμε στο οτι το ντοκυμαντερ αυτο απευθυνεται σε συγκεκριμενο μουσικο κοινο και οχι σε ολους?

Ρε αδερφε δες το σαν ενα dvd machinehead ας πουμε. Δεν μαρεσει η μπαντα αυτη, καταλαβαινω οτι σε αλλους αρεσει για τον α η β λογω το σεβομαι και δεν κατακρινω...

 

Τελος παντων επειδη ωντος εχει καταντησει αηδια η συζητηση και φταιω και εγω σε αυτο δεν συνεχιζω.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

@SULTAN

Well said σε όσα γράφεις στην τελευταία παράγραφο αλλά θα σου ζητήσω να μην ομαδοποιείς τα μέλη του Noiz σε ένα ενιαίο σύνολο. Όπως βλέπεις, πολλοί σε αυτό το thread έχουν εκδηλώσει την αντίθεσή τους στην απαξίωση της γνώμης όσων δεν συμμετείχαν ενεργά στο ελληνικό μέταλ των περασμένων δεκαετιών.

 

Εγώ ομαδοποιώ?μόνοι τους ομαδοποιούνται με τις απ'ευθείας επιθεσεις και τους χαρακτηρισμούς.

Ασφαλώς και το βλέπω(αλοίμονο αν δεν υπήρχε αντίθεση), όμως νομίζω ότι η μομφή μου ήταν ξεκάθαρα εναντίον αυτών ακριβώς που προσπαθούν να υποτιμήσουν τον αντίλογο και την έκφραση άποψης.Σε κάθε θέμα.

Ζητώ συγνώμη αν δεν το κατέστησα σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ομαδοποιώ?μόνοι τους ομαδοποιούνται με τις απ'ευθείας επιθεσεις και τους χαρακτηρισμούς.

Ασφαλώς και το βλέπω(αλοίμονο αν δεν υπήρχε αντίθεση), όμως νομίζω ότι η μομφή μου ήταν ξεκάθαρα εναντίον αυτών ακριβώς που προσπαθούν να υποτιμήσουν τον αντίλογο και την έκφραση άποψης.Σε κάθε θέμα.

Ζητώ συγνώμη αν δεν το κατέστησα σαφές.

 

Επιθέσεις και χαρακτηρισμοί υπήρξαν και από τις δύο πλευρές. Δεν νομίζω ότι υποτιμήθηκε ο αντίλογος και η έκφραση άποψης γιατί με το ίδιο σκεπτικό υποτιμήθηκε και ο αντίλογος του αντιλόγου. Συμφωνούμε όσον αφορά τη στείρα και υποκειμενική σκοπιά του αφηγητή, όπως και τις ανόητες δηλώσεις ''ανθρώπινων ντόνατ''. Παρ' ολα αυτά το φιλμ περιείχε και κάποιες αξιοπρεπέστατες δηλώσεις και ανασκοπήσεις σοβαρών ανθρώπων οι οποίοι περιέγραψαν τα βιώματά τους και εν μέρει τη δουλειά τους με πολύ κομψό τρόπο, χωρίς προσβολές και φασιστικά σχόλια προς άλλα μουσικά ρεύματα. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι οι επικριτές του φιλμ ισοπεδώνουν την όλη προσπάθεια χωρίς καμία απολύτως αναφορά σε αρκετά πετυχημένα και ειλικρινή σχόλια που ειπώθηκαν στις συνεντεύξεις. Σχόλια ανθρώπων οι οποίοι ακούσαν, έγραψαν, έπαιξαν και προώθησαν όσο μπορούσαν τη μουσική που τους άρεσε (το ίδιο ακριβώς πράγμα που κάνετε όλοι σας). Όσον αφορά την Eat Metal Records, τόσο πολύ πια σας χαλάει η διαφήμιση μιας εταιρίας με ελάχιστα έξοδα που προωθεί και συντηρεί μια ανεξάρτητη σκηνή? Πόσοι από σας γνωρίζατε την Eat Metal Records και τις μπάντες που προσπαθεί να προωθήσει? Η μήπως θα προτιμούσατε να μην τη γνωρίσετε ποτέ? Η μήπως να μην υπάρχει? Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους παράγοντες και τους ομιλούντες τις ταινίας και δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ άτυπα κάποιον ή κάποιους. Το heavy metal ήταν μια αρκετά διαδεδομένη μουσική στα 80ς και στην Ελλάδα έγινε μια αξιοσημείωτη προσπάθεια, η οποία όντως στην αρχή αντιμετωπίστηκε με έντονο σκεπτικισμό όπως έγινε και παλαιότερα όταν η αύρα του Woodstock άγγιξε τη χώρα του Θεοδωράκη (άλλο θέμα όμως αυτό..). Αν το συγκεκριμένο ρεύμα χαλάει την αισθητική σας τότε είστε τυχεροί γιατί ποτέ σας δεν θα αναγκαστείτε να το ακούσετε στα ελληνικά media. Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ με τα σχόλια που αφορούν την πλαισίωση του φιλμ, απλά δείξτε λίγο σεβασμό σε κάποιους από τους ομιλούντες. Οι περισσότεροι από αυτούς σας σέβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ανθρωπο τον ξαναβαφτισαμε ρε, τον καναμε Geo Faskioto (απο το Jeff Scott Soto). Αν ξερεις τον Αγγελο ρωτα να δεις τι θα σου πει ;D

Μιλαμε για κανονικη βαφτιση, μονο που δεν ειχαμε νερο και το καναμε με μπυριτσα, πειραζειειειειει?

Xαχαχα δεν το'ξερα :D

Εχω να τους δω παααρα πολυ καιρο(Αγγελους κ λοιπους!)Απο τοτε που διαλυσαμε με RS

Βεβαια δεν τραγουδαει ο Φασκιω πια.

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθέσεις και χαρακτηρισμοί υπήρξαν και από τις δύο πλευρές....

 

Συμφωνώ με όσα είπες.Όπως προείπα με το φιλμάκι νοστάλγησα και παραδέχομαι όσους δούλεψαν με πάθος και πόνεσαν εκείνα τα χρόνια για το μεταλ και το ροκ γενικότερα.Ούτε σχολιάζω τους ομιλούντες αλλά ούτε και με αγγίζει η όποια προώθηση εταιρείας(και σιγά την προώθηση δηλαδή,αν όντως η eat metal βοηθάει τόσο όσο ισχυρίζεται ο κόσμος τότε πρώτος λέω τρέξτε όλοι οι πιτσιρικάδες πρώτα σ'αυτόν ;))Αναφέρθηκα όμως στην αυθόρμητη και αβασάνιστη έκφραση συνφορουμιτών (πρωταγωνιστών ή όχι)εναντίον άλλων συνφορουμιτών(από όλες τις πλευρές συμφωνώ).

Τέλος πάντων,πολύ έκταση δώσαμε όλοι και κουρού κουβέντες ;D

Εγώ πάντως το βιντεάκι το αρχειθέτησα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν ειναι διαφημιση ρε φιλε γιατι δεν πιστευω οτι καποιος που ειναι μονος του στο ειδος του χρειαζεται διαφημιση. Ειναι σαν να ανοιγεις την τηλεοραση και να δεις διαφημηση της ΔΕΗ....

 

 

Μάλλον δέν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το post μου...Εκτός και άν αναφέρεσαι σε γεγονότα μετά το 2000 (γιατί η Εat Metal δημιουργήθηκε 2003) και εμείς αναφερόμαστε σε γεγονότα '80s και '90s....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου! Τι κατακλυσμος μικροτητας απο τους "παλιους" . Δεν ειναι να απορεις γιατι η "σκηνη" του μεταλ δεν πηγε μπροστα.. αμα τσακωνονται οι Α με τους Β και με τους Γ (βαλε ολο το αλφαβητο σχεδον!) σαν τα κοκορια,η την ψωνιζουνε για πλακα...

 

Και ολα αυτα τα περι διαφημησης... ε δεν την παλευετε!! Συμφωνω με τον στινκυ και τα οσο ειπε περι ΔΕΗ! Ασε που ειχε και τον steel gallery (τον οποιον δεν ξερω προσωπικα η εμμεσα,αλλα μονο απο το υφος του στη συνεντευξη.... μπρρρ)

 

Στην τελικη ολα λογικα ειναι,καθοτι και ιστορικα να το δεις το μεταλ παντα ηταν μια μουσικη που πολλοι (απειροι) την ακουγαν (η μαλλον ΖΟΥΣΑΝ) για να καλυπτουν προσωπικες ανασφαλειες και κομπλεξ. Γιατι αλλωστε ξηλωναν μπλουζες, αποκαλουσαν τους αλλους (οχι μονο τους λαικοσκυλαδες) φλωρους, αντιμετωπιζαν το μεταλ σαν μεταξυ τους ανταγωνισμο (οχι εγω ακουω μεταλ απο τοτε,οχι εγω εχω τοσους δισκους,οχι το συγκροτημα μου γ.. και δερνει).. Το ξερω και γω γιατι ημουνα και γω σε αυτο το τριπακι (οχι στα 80ς,στο τριπακι του μεταλλικου κομπλεξ)... Ουτως η αλλως (οσο και να ηθελαν πολλοι μεταλλαδες το αντιθετο) δεν παυεις ποτε να εισαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και να εχεις ψυχοσυνθεση και οταν κοιμασαι να φορας πυτζαμες  ;D. Και η προσεγγιση μου ειναι καθαρα ανθρωποκεντρικη και οχι επιφανειακη...

 

Η ταινια ειναι κατι βαθια προσωπικο και ρομαντικο,για αυτον που την εφτιαξε. Οποιος θελει ας παρει ενα κατσαβιδι και ας του αλλαξει τα μυαλα... Εγω το μονο που μπορω να δειξω ειναι κατανοηση και να μην κατσω να παρω τα παντα τοις μετρητοις. Δηλαδη αμα εισαι οντως φλωρος (με τα δεδομενα της ταινιας) τι θα κανεις, θα πας να τον ψαξεις να τον δειρεις? Αυτους που φτασαν 30-40 χρονων και ακομα εχουν λογικη 8 χρονου και στυλ του τυπου "Ρε,ξερεις με ποιον μιλας?"... συγγνωμη,δεν μπορω να τους καταλαβω.

 

Το οτι καποιος ακουει μεταλ λεει γι'αυτον οσα το να ειναι ΠΑΟΚ η ΑΕΚ πχ.

Δεν λεει απολυτως τιποτα.

 

υγ : Αν εχει δει κανεις το κυμα (die welle),πραγματικα πιστευω οτι θα δει πολλες ομοιοτητες στον σεκταρισμο της ταινιας και σε αυτον του χεβι μεταλ/χουλιγκανισμου/κνιτων/φασιστων/αναρχικων/οτιδηποτε

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το οτι καποιος ακουει μεταλ λεει γι'αυτον οσα το να ειναι ΠΑΟΚ η ΑΕΚ πχ.

Δεν λεει απολυτως τιποτα.

 

υγ : Αν εχει δει κανεις το κυμα (die welle),πραγματικα πιστευω οτι θα δει πολλες ομοιοτητες στον σεκταρισμο της ταινιας και σε αυτον του χεβι μεταλ/χουλιγκανισμου/κνιτων/φασιστων/αναρχικων/οτιδηποτε

 

Mάλλον το ανάποδο κατάλαβες...Γι'αυτό το λόγο γίνεται όλη αυτή η φασαρία.

Γιατί δέν ανέχομαι,ούτε εγώ αλλά ούτε πολλοί άλλοι μετά απο τόσα χρόνια,έχοντας οικογένειες,παιδιά,υποχρεώσεις κτλ κτλ κτλ,να βγαίνουν κάποιοι και να με ταυτοποιούν με τέτοιες "σέκτες"(Ισως τελικά αυτό να είναι το ποιό προσβλητικό απ'όλα).Και αυτό το "ντοκυμαντέρ" έχει κάποια πράγματα (και δέν έχει) που εμένα και κάποιους άλλους τους προσβάλλουν.

Γι'αυτό ο όλος διάλογος-θέλω να πιστεύω-.Ο καθένας μπορεί να εκφράσει την προσωπική του άποψη και να τη θέσει προς αξιολόγηση των άλλων μελλών του φόρουμ.Kαι ούτε είμαι εδώ για το κλασσικό Ελληνικό "εγώ την έχω καλύτερη-όχι εγώ την έχω πιό μεγάλη" που θέλουν κάποιοι να πιστεύουν.Δέν είμαι,ούτε ήμουν ποτέ σε τέτοια φάση.Και νομίζω οτι αυτό φαίνεται και απο τα ποστ μου.Δέν έχω σκοπό και λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα απο δω μέσα και πολύ περισότερο να διαφημίσω τον εαυτό μου..Απλά,κάποια πράγματα,είναι δυστυχώς υπαρκτά γεγονότα,και με ενοχλεί αφάνταστα που δέν αναφέρονται στο εν λόγω "βίντεο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου! Τι κατακλυσμος μικροτητας απο τους "παλιους". Δεν ειναι να απορεις γιατι η "σκηνη" του μεταλ δεν πηγε μπροστα.. αμα τσακωνονται οι Α με τους Β και με τους Γ (βαλε ολο το αλφαβητο σχεδον!) σαν τα κοκορια,η την ψωνιζουνε για πλακα...

 

Συμφωνω απολυτα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου