Προς το περιεχόμενο

"Γεμάτος" ήχος σε χαμηλή ένταση σε Fender Ηot Rod Deluxe?


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα τέτοιο και είσαι έτοιμος! ;)

 

σιγουρα μια ακομα λυση, αλλα...

 

Master Volume για λαμπάτους ενισχυτές που δεν διαθέτουν master volume (πχ. Fender HotRod Deluxe, DeVille).

Τοποθετείται στο FX Loop του ενισχυτή και προσφέρει την δυνατότητα να έχετε τον ήχο της λάμπας σε οποιαδήποτε ένταση.

 

δεν θα ελεγα οτι εχεις ΤΟΝ ηχο της λαμπας σε οποιαδηποτε ενταση.

Μπορεις να εχεις σιγουρα preamp saturation (distortion), αλλα οχι power amp distortion που ειναι και το πιο "hip" χαρακτηριστικο των λαμπατερ...  ;D

 

Παντως, αρκετοι σ' αυτον τον πλανητη ζουν ευτυχισμενοι και με το πρωτο...   ;D

 

Αν θελεις και το δευτερο σε λογικες εντασεις πας για attenuator, αλλα εκει ισχυουν και καποιοι αλλοι "περιορισμοι"...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

σιγουρα μια ακομα λυση, αλλα...

 

δεν θα ελεγα οτι εχεις ΤΟΝ ηχο της λαμπας σε οποιαδηποτε ενταση.

Μπορεις να εχεις σιγουρα preamp saturation (distortion), αλλα οχι power amp distortion που ειναι και το πιο "hip" χαρακτηριστικο των λαμπατερ...  ;D

 

Παντως, αρκετοι σ' αυτον τον πλανητη ζουν ευτυχισμενοι και με το πρωτο...   ;D

 

Αν θελεις και το δευτερο σε λογικες εντασεις πας για attenuator, αλλα εκει ισχυουν και καποιοι αλλοι "περιορισμοι"...

 

Ακριβώς.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει μια συγχυση οσον αφορα στην "ενταση" του hot rod deluxe και αυτο συμβαινει ακριβως επειδη το volume του εχει ενα πολυ μεγαλο σκαλι....στο 1 σχεδον δεν ακουγεται και στο 1.5 ειναι ηδη αρκετα δυνατος. Αυτο ειναι ενα θεμα και δεν εχει να κανει απολυτως με λυσεις attenuator. Για αυτο οπως ηδη σου ειπαν η λυση ειναι η αντικατασταση του volume με ενα λογαριθμικο pot, ενα pot μεταξυ του send-return του effects loop. Αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το ποσο "πιεζονται οι λαμπες" και το ποσο ο ενισχυτης παιζει καλα σε χαμηλες εντασεις αλλα απλα εχει να κανει με το ποσο "ομαλο" και διαχειρισιμο ειναι το volume pot του ενισχυτη.

 

Οι λυσεις attenuator ειναι εντελως αλλης λογικης και αλλης φιλοσοφιας και φυσικα εξυπηρετουν αλλο σκοπο. "Λαικά" μετατρεπουν σε θερμοτητα μερος της ισχυος του τελικου που παει στα μεγαφωνα, ενω οι λαμπες του τελικου δουλευουν "πιεσμενες" σαν ο ενισχυτης να παιζει σε μεγαλη ενταση με το γνωστο "λαμπατο" αποτελεσμα.

 

Παντως o δικος μου HRD με αλλαγμενο μεγαφωνο κ λαμπες και με μελημα εναν οσον πιο καθαρο ηχο γινεται (δεν μου αρεσουν για τη συγκεκριμενη χρηση οι attenuators) εχει εξαιρετικα παχυ και ωραιο καθαρο ακομα και σε γειτονες-friendly εντασεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως o δικος μου HRD με αλλαγμενο μεγαφωνο κ λαμπες και με μελημα εναν οσον πιο καθαρο ηχο γινεται (δεν μου αρεσουν για τη συγκεκριμενη χρηση οι attenuators) εχει εξαιρετικα παχυ και ωραιο καθαρο ακομα και σε γειτονες-friendly εντασεις.

 

Μην αφήνεις το κοινό έτσι, δώσε λεπτομέρειες για τις αλλαγές που έχεις κάνει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω τις ειχα ξαναγραψει σε αλλο thread.

 

Αντι του στοκ eminence και μετα απο ενα συντομο περασμα απο το swamp thang (δεν μου αρεσε, υπερβολικα scooped, και με υπερφυσικα μπασα) εβαλα το Eminence TONKER (εξαιρετικο για clean ηχο, οχι και τοσο εξαιρετικο για high gain).

 

Απο θεμα λυχνιων στον τελικο ειμαι φανατικος των JJ (αφου δοκιμασα svetlana winged C, EH, TAD) και στον pre ολες ΕΗ 2 x 12AX7 και στην V3 μια 12ΑΤ7 (εχω παρατηρησει οτι οι pre της ΕΗ ειναι καπως πιο λαμπερες απο αλλες προενισχυτριες χωρις παντως να εχω δοκιμασει αλλες ΝΟS).

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου